Krvavý východ slunce (1993)

Ked som bol maly tak sa pozerali vsetky karate filmy zaradom. Neriesilo sa co je dobre. Proste cim viac karate filmov clovek videl tym lepsie. Niektore sa mi vryli do pamati viac, ine menej. Red Sun Rising je ta druha kategoria. A po opatovnom pozreti sa iba potvrdilo ze az tak dobry film to zas nie je... Proste klasika - policajt vs nejaky zloduch, daka zena a bitky. V podstate to nesklamalo, nic velke som od toho necakal, a ta 1* by mohla vyzerat ze to bol velmi zly film. Nie je tomu tak - ide len o to ze vacsina z tychto karate filmov nebolo ziadne velke umenie :) Takze 1* ale stale ok.

Šimon a Matouš (1975)

Viem ze ked som bol maly videl som desiatky filmov s Bud Spencrom a Terence Hillom, no dnes si nespominam na meno ani jedneho z nich. Simona a Matusa si vsak pamatam a keby sa ma niekto spytal ktory Spencrov a Hillov film mam najradsej, bude to Simon a Matus. A tusim ze podobne by odpovedala vacsina mojich rovesnikov, napriek tomu ze vsetci vieme ze To Spencer a Hill neboli... Pamatam si aj par inych komedii z mojho detstva, ktore som ako maly povazoval za najlepsie filmy na svete a vacsinou ked si ich pozriem s odstupom casu, tak sa ukaze ze az take skvele neboli. Simon a Matus tiez trosku po par rokoch nejak stratil na lesku, uz to nie je to co byvalo ked som mal 10 ale - je to stale velmi dobre a velmi pozeratelne! Este aj hlavna pesnicka sa pocuva stale rovnako dobre! V spomienkach sa vynaraju sceny, postavy, hlasky - a stale to funguje. Aj po 20 rokoch. A aj preto (ze si ten film zachoval "kvalitu") ho nadalej odporucam, a hodnotim velmi kladne.

Záhada Bermudského trojúhelníku (2005) (TV film)

Dalsi z filmov na ktory som narazil pri poobednom prepinani TV a scena bola dost zaujimava na to ze som sa rozhodol ze si to pozriem neskor cele. Ked som cital o tom detaily zbadal som meno Dean Devlin (Stargate, Leverage) a uz mi bolo jasne ze to bude fajn. Mozno Becko (herecke obsadenie tomu napoveda :) ale - fajn. No a presne take to je. Je citit ze je to len TV film, ziadne velke efekty, vyprava, herci - ale napriek tomu prijemne pozeranie. Netreba to moc analyzovat, hladat nedostatky, radsej sa uvolnit a oddychnut si pri napinavom pribehu o Bermudskom trojuholniku. Nemozem dat viac ako 2*, nie je to nijak vynimocny film, ale stale ok, pacilo sa mi, odporucam dalej.

Malá Miss Sunshine (2006)

Tusim ze zaplava kladnych hodnoteni je najma kvoli tomu ze je to "netradicna" komedia, cosi co divak necakal - ze to nie je len o humore, ale ze je to tak ozajstne (naozaj?) realne. A ze sa to nesnazi byt za kazdu cenu blaznive (naozaj??) a ze to potom vyzera ze toto su ti obycajni ludia (naozaj???) a nie ti umeli krasni americki hrdinovia co nam serviruje ostatna filmova produkcia... Urcite to nie je zla komedia. Ked uz pre nic ine, herecky je to myslim vyborne, a aj postavy su napisane zaujimavo. Dej ma spad, pekne sa to zamotava od zaciatko az do konca (happy end - samozrejme). Je tam aj par scen hodnych zapamatania a je to vlastne prijemne pozeranie, ktore mozem odporucit aj dalej. Ale nemyslim ze je to obzvlast vynimocna komedia a je dost precenena...

Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi (1990)

Veril som si ze som narocny divak a tento film ocenim. Samozrejme som si to pozrel v anglictine a - nebudem sa tu hrat na pseudointelektuala a hipstera - nic mi to nedalo :) Bolo tam mozno par vtipnych (rozumej vtipnych tak ze aj ja som to pochopil) scen a za to 1* no celkovo som ten film zufalo nepochopil. Nepochybujem ze je to perla - vidim vsetky ostatne nadsene hodnotenia, a raz si to snad pozriem znova a pochopim vsetko to co mi teraz uslo a moje hodnotenie zmenim. Zatial vsak mozem odporucat iba fanusikom divnych filmov. Ak hladate cosi "divne" - R&G je vyborna volba.

Kněz je poděs (2007)

Uz sme to videli (tu temu) neviemkolkorat ale co si budeme klamat - lasku si vsetci pozru radi, a tak pri romantickych komediach - nech je to hocijako slaba vzdy napisem - da sa. Pretoze romanticke komedie maju nenarocni divaci radi (a preto sa ich stale tolko toci aj ked je to o tom istom). V tomto filme snad jedine male plus (u mna, ale za herecky vykon to nie je) za Mandy Moore, inak priemer ale - da sa :)

Zmeškaný hovor (2008)

Azijske horory su vseobecne divne. Ale - ked je to dobre spravene, tak je to "ine" o to strasidelnejsie a aj ked tak ozaj vystrasit vedeli mozno prve 2,3 (co sa k nam na Slovensko dostali), stale sa to da pozriet. Ak vsak spravia Americania remake japonskeho hororu len malokedy sa to "nestrati v preklade". Veci ktore sa v japonskom prostredi a s japonskymi hercami daju odpustit (lebo sme zvyknuti ze v japonsku je to tak :) v zapadnom prostredi zarucia akurat tak spustu WTF momentov a WTF dejovych zvratov, a One Missed Call v tomto podla mna celkom vynika. Jednoducho zacne to celkom fajn, prve minuty divaka celkom navnadia - mohol by to byt celkom dobry film, ale potom je to coraz horsie a este viac horsie a na konci to nema ziadnu logiku a je to uplne uplne najhorsie... Verim ze original je celkom pozeratelny ale od tejto verzie radsej ruky prec.

Skrytá identita (2006)

Napriek tomu ze to nie je moj najoblubenejsi zaner, je treba objektivne povedat ze Departed bol vyborny film. Ono vlastne - pri vsetkych tych znamych menach sa to aj caka. Proste ma to spad (a nenudi to ani pri 150 minutach), napatie, akcia, dejove zvraty. Stale mi tam vsak chybalo nieco take "vynimocne" preco by som to mal zaradit k mjim top filmom. Mozno to bolo ozaj len tym ze to nie je "moj" zaner, preto "len" 3*. Stale vsak - vyborny film, odporucam, ktovie mozno si ho este niekedy pozrem a prehodnotim :)

Sejmi eso (2006)

taky gangstersky film co sa podoba na filmy ktore ma nevedia zaujat ani ked su spravene velmi dobre. Smokin' Aces je spraveny len tak - obycajne. Snad keby tam bola stipka viac humoru aby sa to lahsie pozeralo, alebo potom nejaka zaujimava kamera, akcne sceny... Alebo aspon taky ten poprepletany dej a zvraty - nic z toho v Smokin' Aces (v takej miere aby sa to dalo spozorovat :) nie je. Pre fanusikov tohto zanru sa snad da odporucit (lebo zase objektivne - nebolo to zle, akurat pre mna nezaujimave), ale taky vikendovy divak si asi viac uzije iny film.

Tajnosti (2007)

Tieto ceske "umelecke" filmy si rad pozriem, ale zaroven mi vadia. Ide o to ze je tam taky obycajny (akoze ludsky, akoze - hocikoho z nas) pribeh ale snazia sa to stvarnit tak aby to bolo umenie. Tak tam vkladaju ine obycajne (znova - take ze - to moze postretnut hocikoho z nas) motivy, ine obycajne postavy, scenky... Az to napokon je cele nejake umele a miestami az WTF. Tento "problem" (ktory stejne asi vadi iba mne) sa tyka viacerych ceskych filmov ale v konecnom dosledku si ich aj tak rad pozriem. Tajnosti boli na tom podobne, a vsetky tie prijemne sceny a momenty sa pozerali dobre, len presne vtedy som mal ten pocit ze - hm, tak toto uz nie je to "obycajne". Proste skusim to vysvetlit inak :) Ked je taka scena pri ktorej sa divak usmieva v americkom filme, tak mi to uz pride prirodzene lebo - je to americky film, tam je to normalne. Ked sa vsak nieco take deje v ceskom filme je to tam akosi (pri tych neamerickych postavach a neamerickom pribehu) nasilu :/ Stejne ale - pozeralo sa to dobre, verim ze vacsine divakov ten "nedostatok" co som postrehol vadit nebude, takze odporucam aj dalej. PS. Hudba velmi fajn pozuita, Ninu Simone mam v zbierke uz dlho ale az doteraz som nevedel ze sa mi vlastne paci :)