Konkurs (1963)

Československo hledá superstar v šedesátých letech. Výborný nápad, který padl do rukou nadaným mladým filmařům. A "Kdyby ty muziky nebyly" nám napoví kam se tento hvězdný štáb bude ubírat dál.

Lolita (1962)

Krásná kamera, výborní herci (víc než Sellers s Masonem se mi líbí Sue Lyon a Shelley Winters) a téměř cudné vyprávění o sexuálních touhách. Tato verze má nadhled a vtip a i přes to, že je celkem dlouhá - nedalo by se z ní moc co krátit.

Poklad na Stříbrném jezeře (1962)

Atmosféra (kamera, výprava, hudba) je opravdu výborná. Tak výborná, že přetluče i ten hloupý děj (kde je náhod, že by to páter Knox nerozdýchal)... Výborný film pro děti.

Norimberský proces (1961)

Dobré soudní drama. Ikdyby nebylo úplně přesně podle skutečnosti - vyslaný vzkaz by byl stejně dobře čitelný.

Psycho (1960)

Zlatý fond světové kinematografie je jedna věc. Mně ovšem zajímá jestli ten film obstál i v nejtěžší zkoušce - zkoušce s časem. Psycho obstálo, rozhodně obstálo.

Někdo to rád horké (1959)

Jako malý jsem se jednou babičky a dědy zeptal jako komedii mají nejradši. Řekli "Někdo to rád horké". A tak jsem se seznámil s touto klasikou, a musel jsem uznat, že je opravdu velice vtipná a i po letech tak nějak svěží. A že Marilyn Monroe byla opravdu nádherná.

Pes Baskervillský (1959)

Na dobu, kdy se film natáčel je to dobrý "horror". Některé detaily oproti předloze mi ale velice chyběly a samotný Sherlock je velice nesympatický týpek. Ale atmosféra to vše zachraňuje.

Stvoření světa (1957)

Skláním se před tvůrci jakou spoustu dobré práci odvedli. Mě samotného ale film místy trochu nudí a není to něco na co bych se vždy rád podíval... Proto "jen" 4 hvězdy.

Tři muži ve člunu (1956)

Docela milý film, ale narozdíl od knížky nemá šanci "přežít" do dneška. Převedení knížky do scénáře se nepovedlo (chybí tomu ten pocit, ten vtip) a hodně se mi tam nehodili i přestárlí herci v hlavních rolích.

Cesta do pravěku (1955)

Cesta do pravěku má obrazotvornost Zdeňka Buriana a Foglarovskou poetiku. Spolu se Zemanovským citem pro triky (geniální nápady, ruční práce, animace, která si zachovává i po letech krásný šmrnc) a vyprávění se nemohl nezrodit evergreen pro celou rodinu. A srovnávat tento snímek s Jurským parkem je dost mimo.