Alexandr a jeho opravdu hodně špatný a příšerně blbý den (2014)

Disneyho pásová výroba pořád umí. Přesně tak vypadá nezávadná látka pro celou rodinu a velká jména před kamerou navíc slibují zábavnou jízdu. Díky přívětivé stopáži to nestíhá nudit a dorazí Stiflerova máma, ale jinak je to děsně sterilní. Bella Thorne je fakt tlama, ale přiznávám, že ke konci jsem se tvářil dost podobně.

Spectre (2015)

Návrat legendární zločinecké organizace na scénu trošku kazí jen dvě věci. Totálně přestřelená stopáž a doslova nejteplejší titulní píseň, kterou agent 007 dostal. Všemocný Blofeld jako hlavní záporák nikdy nezklame a málo vyzývavá Bond girl je zase příjemnou změnou.

Skyfall (2012)

Kdybych neznal jméno režiséra, tak skutečně budu tipovat, že za tím stojí samotný Nolan, i když hodně tomu pomáhají Newman a Deakins, kteří se utrhli ze řetězu a ocenění jsou na místě. Mendes v závěrečné půlhodince zkouší zkřížit akci s artem a rozhodně jde o zajímavý počin. Bardem zase dokázal představit záporáka, který není jen směšný magor, což se bohužel ve většině bondovek nepodařilo.

Quantum of Solace (2008)

Poprvé od Dr. No se Bond dočkal rozumné stopáže, což velice oceňuji. Zběsilý akční dodatek Casina Royale tak nemá zbytečně mnoho hluchých míst jako někteří jeho předchůdci. Craig se nezastaví a pevně drží nově nastavený směr plný osudovosti. Vzhledem k provázanosti, která v rámci série zatím nebyla žádoucí, je ideální vidět oba filmy krátce po sobě.

Casino Royale (2006)

Trvalo to 44 let, muselo vzniknout 21 filmů a v ikonické roli vystřídat 6 herců, aby konečně Bonda natočili správně. Od začátku. Zní to jednoduše, ale je potřeba odvaha a tvůrčí invence. Campbell znovu ukázal svoje kvality a provedl tvrdý restart celé série. Bond jako nováček nemá disciplínu a vše sází na svoje instinkty, což občas vede k problémům. Daniel Craig převzal žezlo naprosto suverénně. Eva Green je zase díky svým hereckým schopnostem nejlepší Bond girl, která se vedle 007 objevila. Její femme fatale Vesper Lynd dává zapomenout na hloupé kočičky na jedno použití, které často servíroval hlavně Moore. Casino Royale je králem mezi bondovkami a zatím nemá sobě rovného.

Dnes neumírej (2002)

Pro divácké konzervy bude už začátek docela šok. Bond chybuje a dokonce ukazuje slabost. Akční sekvence jsou tlačeny do extrému a díky přeplácaným efektům to celé hrozně rychle stárne. Žhavá agentka Halle Berry je vážně kus, ale u mě to vyhrává ledová královna v podání Rosamund Pike.

Jeden svět nestačí (1999)

Nebývá zvykem, aby Bond zažíval tolik zvratů a emotivních momentů. Apted stvořil tak trochu jinou bondovku, kde slavný agent už tolik nehláškuje a je spíše vážný. Prim tady hrají Bond girls. Sophie Marceau je ďábel, série nenabídla moc lepších hereček a o přednostech Denise Richards se ani nemusím rozepisovat.

Zítřek nikdy neumírá (1997)

Krasojízda pokračuje a tentokrát má i nadčasovou zápletku s mediálním magnátem. Hrátky s Moneypenny připomínají zlaté Conneryho období. Nová M je trefou do černého a zjednává si stále větší respekt. Těžké břímě v podobě životní lásky 007 se do filmu podařilo napasovat v moderním hávu a nezabírá zbytečně moc prostoru.

Zlaté oko (1995)

Když se řekne James Bond, tak se mi vždy jako první vybaví Pierce Brosnan. Ten chlap je prostě frajer. Vzal si to nejlepší ze svých předchůdců a protřepal. Zbytek už zařídil Campbell, který nastolil dravější styl plný přepálené akce. Jízda Petrohradem je boží. Pobaví i úchylná Xenia. Navíc po hodně dlouhé době dostal 007 pořádný soundtrack.

Povolení zabíjet (1989)

Překvapuje mě, že zrovna Povolení zabíjet mohlo být polibkem smrti pro celou sérii. Dalton ani tady nezklamal. Jeho Bond je emocionálně pestřejší a dává tak zapomenout na tragický pokus Lazenbyho o něco podobného. Cesta za odplatou je však značně utahaná a nebýt odmítnutí poslušnosti, tak nenabízí další vypjaté zkoušky charakteru, ale jen hromady mrtvol.