• Krátkometrážní

Harvie Krumpet (2003)

Krásna citlivá smutne-veselá krátkometrážna jednohubka. Emočná a nápadová jazda ktorá sa človeka milo dotkne. Povedal by som že podobný námet s týmto prevedením lepšie ani natočiť nešiel, to by som ale nesmel vidieť neskoršie natočeného Mary a Maxa, ktorý je vyladený do dokonalosti. 4,5* "Kurrrwa."

Amadeus (1984)

To čo Mozart dokázal v hudbe, to dokázal Miloš vo svete filmov. Ďakujem maestro.

Lidská stonožka 2 (2011)

Možno som narušený, alebo tak čosi, ale druhá stonožka je s trochou nadhľadu neuveriteľne vtipné a umelecky sympatické guilty pleasure, klenot série a Sixov mentálny výgrc ktorý uspokojuje všetky moje filmárske slabosti. "Stop your crying, your tears only make Daddy's willy harder!"

Magnolia (1999)

Z malého priemerného semienka pomaly takmer 3 hodiny kvitne prekrásna magnólia. Na prvý pohľad nesúvisiace príbehy (Lupene?) však tvoria dokonalú mozaiku, vrcholiacu najkrajším a najpoetickejším finále. Brionova hudba posúva toto dielo do nadpozemských výšin. Napísať takýto film, zrežírovať a v kľude umrieť.

50/50 (2011)

Citlivá tak trocha čierna komédia o nádeji a optimisme v blbých chvílach. Je to skrátka a jasne pekný film, nič viac, nič menej :) A Anna Kendrick je anjel :)

Mary a Max (2009)

Dokonalá originálna nevtieravá animácia slúžiaca iba ako prostriedok k vyrozprávaniu toho najkrajšieho, najúprimnejšieho príbehu za mnoho rokov. Nádherná úsmevná (ne)príjemne realistická tragikomédia o tom, ako je svet na hovno, ako nelogicky ľudia niekedy konajú a ako nikdy nevyjde to čo by sme chceli, paradoxne vyvolávajúca tie najradostnejšie pocity. Prvotné uvažovanie o 4/5 hviezdičkách bolo pri závere nemilosrdne zavrhnuté a ja som iba sedel. A užíval si čo mi bolo sprostredkované. Jednohubka ktorú si zamilujete, ktorá chytí, zahreje pri srdci a nepustí. Que Sera, Sera, Whatever Will Be, Will Be :)

Curb Dance (2011)

Korine je narušený blázon... A moja krvná skupina :)

Crazy Clown Time (2012) (hudební videoklip)

Maestro by mohol brať trocha ohľad na bežných ľudí aby jediná emócia ktorá z jeho diel prúdi nebola "Čo za kravinu som to práve videl?" Lynch nie je normálny človek a toto je iba jeho ďalšia krátkometrážna čudná farebná vízia... Ale tož natočené je to pekne :P

Mléčná dráha (2007)

Predstavme si že vchádzame do galérie a ako tak prechádzame všemožnými krásnymi aj keď tak trochu gýčovými obrázkami a krajinkami, upúta nás jeden výnimočný. Prázdne biele plátno, rám a v ňom nič, "To bude akýsi zlý vtip" domnievame sa. Keď tu zrazu, pri pohľade naň si začíname niečo všímať. Slabučké krásne ťahy štetcom, ťažko vyditelné. "Malované sú predsa aj všetky ostatné obrazy, podstatne krajšie a jednoznačnejšie." Pravda. Ale možno práve v tom spočíva jeho výnimočnosť. V tej tichej prázdnote, v domýšlaní si zvyšku obrazu a konečnom dojme na diváka a v tom ako zmení pohľad na všetky ostatné obrazy v galérií. Je to pekné, je to škaredé, záleží na tom z akého uhlu sa na to pozrieme, film si totiž užíva divákovu nevedomosť, vlastnú studenú nejednoznačnosť a ide mu koniec koncov najmä o (ne)zmyselnú dokonalosť záberov. Či to má myšlienku, či je myšlienkou možno práve tá absencia myšlienky, netuším. Viem len že ide o melancholický zvláštny šperk, ticho, romanticky a reálne si plynúci celých hypnotických 76 minút, ktorý nám ukazuje možnosti a určité hranice filmového umenia. Vizuálny minimalizmus dotiahnutý najďalej ako je asi vôbec možné. A prečo dávam takejto divnej prázdnote tak vysoké hodnotenie? Pretože milujem keď sa občas ukáže niekto, kto nám predvedie niečo, čo sme tu ešte nevideli, čo tu nie je každý deň. A ešte dodám ako niekto predo mnou že "By to bol úžasný šetrič obrazovky".

DumbLand (2002) (seriál)

Lynchove osobné znechutenie a výsmech neinteligentnosti a buranskosti - práve v takejto samoúčelnej jednoduchej divnej podobe. Na jednu stranu tým povedal čo chcel úplne efektívne (Tj retardovane) ale nebavil som sa, bolo mi nepríjemne a nebyť čiastočnej originality tak nedám asi ani ten priemer.