• Krátkometrážní

Querelle (1982)

Fascinujúca a neotrelá polodivadelná štylizácia s neustále žltým gradom. Mystická hudba trochu pripomína Herzogových Popol Vuh. Takisto homosexuálna erotika (v artovej estetike) nie je práve téma do ktorej by som mal nejako častejšie náhľad, aj v tomto smere išlo o netradičný zážitok - skutočne takmer ani jedna mužská postava v tomto meste nebola heterosexuálna. :) ALE - Ten príbeh je však natoľko nezáživný, nudný, pateticky napísaný a mizerne zrežírovaný (herci hrajú skutočne toporne, najmä Brad Davis), že som mal problém dopozerať. Možno keby som čítal predlohu, vnímal by som to inak.

Strach jíst duše (1974)

Formálne jednoduchý, no podmanivý, takmer až detinsky priezračne čistý malý filmík o xenofóbii (a nie len o tej). Pohladilo ma to na duši (narozdiel od smutného príbehu Fassbindera a ben Salema za filmom).

Dark (2017) (seriál)

Po spackanej, prekombinovanej a miestami až nechcene komickej mysterióznej tretej sérii, ktorá akoby patrila k inému, (tj. béčkovejšiemu) sci-fi seriálu na AXN, sa potvrdilo čo sa dalo tušiť už o niečo skôr. Nejde tu o geniálne, do posledného detailu dopredu premyslené dielo (ako sa mohlo zdať v sérii prvej) bez jedinej logickej chyby. Skôr iba dôstojný upgrade Donnieho Darka (mixnutého s dvanástimi opicami?) a možno i zásadná žánrová (time travel) záležitosť s mimoriadne kvalitným scenárom a zaujímavým využívaním seriálu ako rozprávačskej formy. Hodnotenie sérii: 5*, 4* a 3*

Počátek League of Legends (2019)

Fanservice s nízkou mierou sebareflexie, či snahy o odstup od témy. Nie že by som bol nejak výraznejšie konzervatívny a mal problém, s tým, že mladí ľudia hrajú (napr. takéto) repetitívne hry, skôr by ma zaujímalo - prečo. Táto otázka sa tu nerieši, miesto nej počujeme čudesné polopravdy, ako hra league of legends zachraňuje životy neistých mladých ľudí, ktorí by bez nej nepochybne páchali samovraždy. Prosím si rovnakú látku režírovanú napr. Herzogom. :) Ak si veľký fanúšik LoL, pridaj si pokojne dve hviezdy.

Family Guy Presents: Stewie Griffin - The Untold Story (2005) (video kompilace)

Minimálne o triedu slabšie ako filmoví simpsonovci, ktorý okrem humoru oplývali aj na svoje pomery pomerne nezvyčajne hutným príbehom. Toto je skôr jedenapolhodinová predĺžená epizóda.

Muzika (2007)

2,5*. Nie je to Pišťanek, nie je to ani ktovieako komplexná výpoveď doby, ale je to celkom poetické a milé. Dajme tomu.

Tomorrow I Will Be Dirt (2019)

Morgan je vizionár a formálne duchovný pokračovateľ Švankmajera či Quay Brothers. Zároveň je i milovník starých brakových hororov (viz. napr. jeho film Belial's dream založený na klasike Basket Case) a Tomorrow I Will Be Dirt je zas jeho krátky surreálny love-letter Jörgovi Buttgereitovi a jeho kultovému snímku Schramm.

David Lynch: Život v umění (2016)

3,5*. Lynch hodinu a pol rozpráva zážitky (bez pointy) zo svojho detstva, z ktorých väčšinu už som poznal z jeho výborného memoáru Místo snění. Dokument má pokojne meditatívne tempo a venuje sa obdobiu jeho života predtým, než sa stal filmárom. Do toho sú prestrihávané jeho fantastické maľby. Azda len kvôli tým úžasným maľbám som mal nutkanie dať aj štvrtú hviezdu.

Westwoodová: punková ikona módy (2018)

Vivien Westwood je charizmatická a inšpiratívna osobnosť, Lorna Tucker sa ukázala ako šikovná dokumentaristka - pre mňa ale filmu chýbala poriadna zápletka. Móda navyše nie je úplne môjmu srdcu blízka téma.

Od koťátek pracky pryč! Hon na internetového zabijáka (2019) (seriál)

3,5* Nesmierne zaujímavý a pútavý príbeh, jasné. Magnotta je fascinujúci a špecifický prípad psychopata. Miniséria o ňom a jeho vražde je samozrejme natočená podľa klasického netflix patternu, robiacemu z kriminálnych prípadov ľahkú konzumnú zábavu. (Trochu zmätený som bol z protagonistkinej posadnutosti mačkami, pokiaľ nie je vegánka, čo predpokladám že nie je, tak sa rovnakému násiliu na zvieratách sama pričiňuje. Ale kravičky sú niečo iné ako mačičky, však? :) Stopáž je trochu prepálená, no ešte v akceptovateľných medziach. Nemám problém priznať, že ma séria celkom strhla a držala celé tri hodiny v napätí. Azda by som dal aj štvrtú hviezdu, ALE: Čo ten koniec? To majú producenti v netflixe naozaj nulovú sebareflexiu? Hyenizovať na vrahoch a ich obetiach, na ľudských tragédiach, bulvárne z nich robiť večernú zábavu pre jednoduchého diváka a nakoniec mu drzo povedať do očí: Chyba je na tvojej strane, že to sleduješ? Si spolupáchateľ vraždy? Trapas.