• Krátkometrážní

Rivers of Babylon (1998)

Toto je už dnes veľká kuriozita a absurdita - režijne i scenáristicky absolútne nefunkčné, nezachytávajúce takmer nič z legendárnej Pisťankovej predlohy. Hryc je celkom dobre obsadený, zvyšok osadenstva (na čele s Balcom) však robí všetko možné, len nie rozpráva zaujímavý (a zrozumiteľný) príbeh (aj keď v závere možno pozorovať akýsi pokus o katarziu, vypovedajúcu o mafiánsky-Mečiarovských 90s). Aj tak však film nemožno jednoducho a sebavedomo hodiť do odpadu - rokmi získal jedinečnú 90tkovú atmosféru, plnú rarít ako Godfather Stano Dančiak, Ivo Gogáľ z Jugošky, alebo drag queen Richard Műller.

Zizek! (2005)

Enfant terrible filozofie - Zizek je fenomén. A ani Astra Taylor mu podľa mňa určite nerobí medvediu službu. Stručné, krátke, výstižné, komplexné. 4,5*

Alchymická pec (2020)

Ako jemný nedostatok som pociťoval absenciu výraznejšej naratívnej roviny. Film je skôr akousi pocitovou a tématicky zoradenou kompiláciou momentov zo Švankmajerových posledných rokov, ktoré sa dokumentaristom podarilo zachytiť a ktoré im prišli nejakou informáciou zaujímavé - nepodávajú však jednotný message, či akýsi záver. Skôr dlhodobo zaujato observuje. Takisto je škoda (napriek tomu, že na to Švankmajer na začiatku filmu vtipne upozorňuje), že zobrazuje umelca iba na sklonku, jeseni jeho života. Jan sa skutočne tam, kde je teraz, pomaly a poctivo vypracoval a nenarodil sa ako mrzutý starec. Inak mi však, ako Švankmajerovmu vernému fanúšikovi, ktorý má od neho prečítanú nejednu knihu a zhliadnutú celú filmografiu, dokument prišiel informačne pomerne bohatý, výstižne reflektujúci jeho postoj k tvorbe, k divákom, k zosnulej Eve a mňa naozaj veľmi obohatil.

Boratův navázaný telefilm (2020)

Páčila sa mi paralela tohto amerického predvolebne-agitačného karnevalu s melodramatickou a tak vážne sa berúcou slovenskou Sviňou. Inak veľmi narýchlo zbúchaný (a celkom príjemný, hoci už bez možnosti ohúriť mockumentárnou autenticitou) dojazd fantastickej jednotky. Miestami sa dostáva na jazyk pomyslenie, že Cohen akoby nerozumel, v čom bol prvý Borat tak jedinečný, no znova nasleduje uvedomenie, že ide v prvom rade o politicky angažovaný film, akoby vyzývajúci ľudí aby išli voliť "tú správnu" stranu. 2,5*

Ledové království (2013)

Vo svojej dobe najzárobkovejší animovaný film všetkých čias, s mimoriadne zmäteným námetom a i v rozprávaní príbehu sa väčšinou prikláňa k zabehnutým klišé (tj. istote). Disney mal za posledných 25 rokov mnoho lepších zárezov (a väčšinou v spolupráci s Pixarom). Technicky samozrejme bezchybné. 3,5*

Host (2020)

S ničím novým neprichádzajúca duchárska jednohubka z nedávno vzniknutého, no už teraz znásilňovaného subžánru skype-found footage, obohacujúca ju asi iba o koronu. No asi pomerne funkčná, ja som sa bál. :) 2,5*

Doom (2005)

Prekvapilo ma, ako takmer vôbec nezostarli vizuálne efekty - pôsobivé teleporty, nanosteny a zmutovaní démoni. Zato trashový príbeh, ten nedostal šancu zostarnúť, ten nebol dobrý ani pred pätnástymi rokmi. Nine inch nails v titulkoch potešili.

Dům tisíce mrtvol (2003)

Alenka v krajine zázrakov ako hororová komédia s trochu experimentálnym strihom.