• Krátkometrážní

Muž s kinoaparátem (1929)

Kľúčové dielo ruskej montážnej školy, ktoré asi najhlasnejšie a najradikálnejšie zakričalo: Film je samostatné umenie, nie je to derivát divadla či literatúry. A pre mňa je to taká poetická óda na film či už chápaný ako zachycovanie skutočnosti, alebo jej štylizácia.

Kým sa skončí táto noc (1965)

"To by bolo všeličo vidieť, keby tak otvárajú ľudské hlavy sprosté" Divoký tanec na pomníku ľudskej (Snáď nie len Slovenskej) malosti. Neprestáva ma prekvapovať ako veľmi už boli 60te roky uvoľnené. Klenot!

Ráj: Láska (2012)

Hra na využívanie. Prvýkrát vidím Seidla tak perfekcionisticky presného, komplexného i intímneho, drsného i krehkého. Tu sedí jeho polodokumentaristický štýl ako riť na šerbel.

Decasia (2002)

Mal som to šťastie vidieť Decasiu druhý krát na veľkom plátne a bol to dychvyrážajúci, spirituálny zážitok. Rozklad a smrť v audiovizuálnej extázi, film priezračne číry, čistý. Jebot.

Tanec v temnotách (2000)

Prvú polovicu, kým sa Trierov divácky sadizmus drží vrámci mnou akceptovateľných a vstrebateľných medzí, som si pretrpel a preplakal. Tú druhú už som bol pre vlastné psychické zdravie nútený sa emočne odpojiť a iba akceptovať Larsovu unikátnu a krutú scenáristiku, považovať ju za silný a špecifický výrazový prostriedok. Nadpozemsky úžasná Björk.

Jack staví dům (2018)

Trier si po večeroch púšťa svoje vlastné filmy a honí si pri nich. (MFF Cinematik)

Chladnokrevně (1967)

Obsahovo i filmársky neuveriteľne vyspelý, vzhľadom k roku natočenia až nadčasový, tvrdo, bez servítok realistický, absolútne vťahujúci masterpiece s hlbokým existenciálnym presahom. Zimomriavky počas celej stopáže. "What for? What does it add up to, anyway? Well, four innocent and two guilty people murdered. Three families broken. Newspapers have sold more papers. Politicians will make more speeches. Police and parole boards will get more blame. More laws will be passed. Everybody will pass the buck. And then, next month, next year...the same thing will happen again."

Disintegration Loop 1.1 (2004)

Neuveriteľne pôsobivé melancholické requiem - audiálne zachycujúce "život a smrť melódie", vizuálne potom koniec dňa ako i tisícov životov z teroristických útokov na americké dvojičky. Mrazivé, ale krásne.