• Fantasy

Akta X - Série 4 (1996) (série)

Akta X - Série 3 (1995) (série)

Třetí řada má oproti té druhé více dílů, které se neberou tak úplně vážně, což mi upřímně řečeno moc nevyhovuje, protože to podle mě k tomuhle seriálu nepasuje, ačkoliv třeba War of the Coprophages byla sama o sobě místy opravdu vtipná epizoda. Stejně tak mi nesedí styl scénáristy Darina Morgana, takže opravdu nedokážu docenit třeba Clydea Bruckmana, kterého spousta lidí vyzdvihuje jako jednu z nejlepších epizod vůbec, zatímco mě docela dost nudila. Ale jinak si většina dílů drží velice vysokou úroveň, byť je docela těžké je hodnotit nějak komplexně, páč je prostě každý jiný. Z těch samostatných bych vyzdvihnul skvěle gradovanou paranoidní konspiračku Wetwired, příběh o teenagerovi se superschopnostmi v D.P.O., děsivého záporáka z epizody Pusher nebo povedené zpracování legendy o lochnesce v Quagmire. Centrální příběhová linka o ufounech a vládní konspiraci je na začátku neskutečně rozjetá a během výtečné Paper Clip to vypadá, že už se opravdu blížíme k odhalení Pravdy. Další mytologické epizody pak trochu zvolní a spíše do celého příběhu zaplétají další aktéry jako kruté japonské doktory v Nisei a 731 nebo záhadný černý olej v Piper Maru a Apocrypha. Tyto dvojdíly se povedly, zvláště jejich druhé části byly v obou případech hodně silným zážitkem. O to víc mě mrzí, že mytologický závěr série Talitha Cumi v podstatě nic moc neukázal a navíc skončil cliffhangerem, takže nezbývá než doufat, že pokračování v sérii čtvrté bude lepší. /90% a 5*/ Oblíbené epizody: Paper Clip, D.P.O., Apocrypha, Quagmire, Wetwired

Akta X - Série 2 (1994) (série)

Akta X - Série 1 (1993) (série)

Ostrov (2005)

Když se Michaelu Bayovi dostane pod ruku dobrý příběh, tak to skutečně stojí za to - a právě díky tomu mohu směle prohlásit Ostrov za jeho zatím nejlepší film. Všechny bayovské trademarky jako intenzivní akční scény, vymazlený vizuál a správná dávka přepáleného kýče tu jsou samozřejmě přítomny, ale tentokrát je dohromady spojuje napínavý příběh s hodně zajímavou myšlenkou a několika skvělými, nezapomenutelnými scénami - přičemž u mě jednoznačně vede závěr s nadpozemsky úžasnou hudbou Steva Jablonskyho. Michaele, vykašli se už na Transformers a natoč zase něco novýho! /95% a 5*/

Avatar: Legenda o Aangovi (2005) (seriál)

Book One: Water Na tenhle seriál jsem narazil úplnou náhodou v době, kdy ho ještě v ČR skoro nikdo neznal a (zprzněná) filmová adaptace byla hudbou budoucnosti. Netušil jsem, jestli je to myšlené jako seriál pro děti nebo pro dospělé (až později jsem zjistil, že cílovka je údajně 6-11 let, ale většině fanoušků je tak minimálně 2x tolik). Ale bavilo mě to naprosto neskutečně. Pohltil mě ten svět čtyřech národů jednotlivých elementů, bavily mě postavy napsané lépe než ve většině "dospělých" seriálů a užíval jsem si skvěle vymakané akční scény (a brečel do polštáře, že ze mě nikdy nebude airbender :D). Ale především si mě zaháčkoval ten příběh o dvanáctiletým klukovi, kterej zjistil, že je posledním ze svého lidu a navrch má jako Avatar na svejch bedrech odpovědnost za celej svět. Střídají se tak momenty vážný a vtipný, a kupodivu to do sebe skvěle zapadá a celý je to jízda od začátku až do konce. S koncem finálové epizody jsem věděl, že jsem právě našel jeden z nejlepších seriálů, co jsem kdy viděl. /95% a 5*/ Oblíbené epizody: Southern Air Temple, The Blue Spirit, The Fortuneteller, Siege of the North Book Two: Earth Druhá série nezůstává té první nic dlužna a i když se to zdálo nemožné, kvalitativně ji ještě překonala. Co mě dostalo asi nejvíc, byl vývoj všech postav, který za těch 20 dílů urazily neskutečnou cestu a třeba ze Zuka se stává možná nejzajímavější postava celýho seriálu. Příběh je tentokrát mnohem dospělejší, zamotanější a komplikovanější, a upřímně řečeno mi to už vůbec nepřijde jako seriál pro dětské publikum, které ATLA podle mě nemůže úplně pochopit. Druhá sezóna také znamená příchod několika nováčků, kteří do seriálu skvěle zapadli a spolu se starými známými se domanévrovali do finále, které svojí dokonalostí a emocionální silou překonalo veškerá má očekávání a potvrdilo, že jsem A:TLA nezařadil na absolutní seriálový vrchol omylem. /100% a 5*/ Oblíbené epizody: The Cave of Two Lovers, Zuko Alone, The Tales of Ba Sing Se, Crossroads of Destiny Book Three: Fire Třetí série završila tohle seriálové mistrovství tím nejlepším možným způsobem. Jako nit se jí táhne ten blížící se nevyhnutelný konec, přesto se ale opět najde čas na spoustu skvěle zpracovaných odboček a konečně se více pokročí v romantické lince, kterou seriál v předchozích řadách jen naťukával. Opět mě nepřestává překvapovat propracovanost a vývoj jednotlivých postav, epizody hýřící skvělými nápady, dokonalé akční sekvence a mimo jiné stále i dostatek humoru. Zkrátka tahle série mi utekla snad ze všech nejrychleji a vyvrcholila peckovým 4-dílným finále Sozin's Comet, které seriál naprosto dokonale završilo. A když jsem poprvé zíral na černou obrazovku potom, co skončily závěrečné titulky, cítil jsem ten vzácný pocit smutku, že něco skončilo, který mívám jen u těch největších majstrštyků. Klobouk dolů. /100% a 5*/ Oblíbené epizody: The Painted Lady, The Beach, Day of Black Sun, Sozin's Comet

Interstellar (2014)

Nejlepší film Christophera Nolana, a za tím si stojím. Epické sci-fi dobrodružství, kterému nechybí vůbec nic a bylo pro mě jedním z vůbec nejsilnějších fimových zážitků, kterýžto dojem ještě umocnila projekce v IMAXu, která je podle mě tím nejlepším způsobem, jak Interstellar zažít. Plně si tak vychutnáte dokonalé, od reality nerozeznatelné triky, které ukáží červí díry, vzdálené světy, hi-tech vesmírné lodě nebo obří černou díru takovým způsobem, který jsem ještě nikdy předtím neviděl, a celý tenhle dojem je dotažený k dokonalosti osudovou dunivou hudbou Hanse Zimmera, který se po letetch zase vytáhnul a stvořil pro mě nezapomenutelný soundtrack, který si od té doby pravidelně pouštím. To nejlepší na Interstellaru je ale nakonec příběh - jednak ten o hrdinské výpravě do cizí galaxie za záchranou celého lidstva a i ten o vztahu otce a dcery, vyrůstající v ženu na umírající Zemi, které odděluje několik světelných let. A oba tyhle příběhy se v závěru propojí takovým způsobem, že jsem jen oněměle zíral, jak to do sebe všechno nakonec zapadlo, což je to, co máme na filmech Chrise Nolana všichni nejradši. Tentokrát to ale nezůstalo jen u skvělých zvratů a rozuzlení - spousta scén je tu tak neuvěřitelně silných, že si podle mě u filmu místy pobrečí skoro každý. A to se tu nijak netlačí na pilu, všechno je tu přirozená a nezbytná součást toho úžasného příběhu. Zkrátka pro mě je Interstellar jednoznačně filmem roku a i jedním z nejlepších filmů, které jsem měl kdy tu čest vidět, takže po dlouhé době měním složení své TOP10. /100% a 5*/

Zmizelá (2014)

David Fincher opět ve skvělé formě. Zmizelá je napínavé psycho od začátku až do konce, které vždy když už máte pocit, že je vše jasné, přijde s dalším šokujícím obratem. Nejvíc mě tady zaujala ta jednoduchost, s jakou je možný člověka nechat zlikvidovat, jak je obtížné zachovat racionalitu a spravedlnost tváří v tvář ryčící lůze (vyšetřovatelka vs. její zástupce), jak lze snadno manipulovat lidmi ve váš prospěch, jak nebezpečná jsou dryáčnická média (jistá moderátorka pro mě byla většinu filmu hlavním kandidátem na pořádnou ránu do nosu) a jak nakonec vůbec nezáleží na tom, kde byla vlastně pravda. I když byl příběh plný nečekaných zvratů, pořád působil jako něco, co se vlastně může stát každýmu, což je asi to, co ve mě vzbuzovalo největší hrůzu. Zkrátka za vším hledejme ženskou a další pětihvězda pro Davida Finchera. /90% a 5*/

Akta X (1993) (seriál)

Tak jsem se rozhodl konečně shlédnout všechny řady a díly popořadě, tudíž sem budu postupně přidávat hodnocení jednotlivých sérií. S01: Většinu dílů první řady jsem viděl již při některé z mnoha českých televizních repríz a její kompletní zhlédnutí pro mě bylo ve většině případů spíše takovým příjemným opakováním. Musím ale rozhodně ocenit, že i přesto, že je tahle řada zhruba stejně stará jako já, i po tolika letech je stále stejně skvělá a atmosférická. Většina samostatných dílů si drží hodně vysokou úroveň, a těch několik slabších kousků (např. Lazarus, Young at Heart nebo Shadows) je bohatě vyváženo několika díly skutečně mistrovskými (např. Squeeze, Ice, Beyond the Sea nebo Darkness Falls), které svým příběhem a atmosférou patří mezi to úplně nejlepší z mysteriózního/hororového žánru vůbec. Hlavní příběhová linka týkající se mimozemšťanů, Mulderovy sestry a vládní konspirace je v této řadě naťuknuta jen v několika dílech, které ale stejně jako několik výše zmíněných patří k vrcholům série a díl závěrečný naznačuje, že se skutečně máme na co těšit. A to, že Mulder se Scullyovou jsou asi nejsympatičtější dvojicí vyšetřovatelů v historii seriálů asi nemusím zmiňovat, že? :) /90% a 5*/ Oblíbené epizody: Ice, Beyond the Sea, E.B.E., Darkness Falls, The Erlenmeyer's Flask S02: Skvělé. Oproti první řadě téměř zmizely slabší epizody (akorát Fresh Bones mi moc nesedla) a zároveň jsme se dočkali mnohem více epizod rozkrývajících ústřední vládní konspiraci ohledně mimozemšťanů. A tentokrát se neobjevují jen v podobě jednotlivých případů, ale jako více souvislý a navazující příběh. A to jako příběh řádně strhující, plný nečekaných zvratů a se skvělým závěrečným dílem, který skutečně dokáže navnadit na další pokračování. Nicméně ani samostatné epizody tentokrát nezaostávají. Je vidět, že oproti předchozí sérii bylo na tuto mnohem více peněz, což se hezky projevilo na kvalitě efektů. A některé epizody se opět dotýkají samotných vrcholů seriálového nebe - musím zmínit hlavně úžasně atmosférické Død Kalm (podle mě jedna z úplně nejlepších epizod celého seriálu) nebo děsivý The Host (ta příšera mě bude strašit ve snech ještě hodně dlouho). Takže vzhůru na třetí, tenhle seriál je prostě i dneska, na podzim roku 2014, naprostá špička. /95% a 5*/ Oblíbené epizody: The Host, One Breath, Død Kalm, F. Emasculata, Anasazi S03: Třetí řada má oproti té druhé více dílů, které se neberou tak úplně vážně, což mi upřímně řečeno moc nevyhovuje, protože to podle mě k tomuhle seriálu nepasuje, ačkoliv třeba War of the Coprophages byla sama o sobě místy opravdu vtipná epizoda. Stejně tak mi nesedí styl scénáristy Darina Morgana, takže opravdu nedokážu docenit třeba Clydea Bruckmana, kterého spousta lidí vyzdvihuje jako jednu z nejlepších epizod vůbec, zatímco mě docela dost nudila. Ale jinak si většina dílů drží velice vysokou úroveň, byť je docela těžké je hodnotit nějak komplexně, páč je prostě každý jiný. Z těch samostatných bych vyzdvihnul skvěle gradovanou paranoidní konspiračku Wetwired, příběh o teenagerovi se superschopnostmi v D.P.O., děsivého záporáka z epizody Pusher nebo povedené zpracování legendy o lochnesce v Quagmire. Centrální příběhová linka o ufounech a vládní konspiraci je na začátku neskutečně rozjetá a během výtečné Paper Clip to vypadá, že už se opravdu blížíme k odhalení Pravdy. Další mytologické epizody pak trochu zvolní a spíše do celého příběhu zaplétají další aktéry jako kruté japonské doktory v Nisei a 731 nebo záhadný černý olej v Piper Maru a Apocrypha. Tyto dvojdíly se povedly, zvláště jejich druhé části byly v obou případech hodně silným zážitkem. O to víc mě mrzí, že mytologický závěr série Talitha Cumi v podstatě nic moc neukázal a navíc skončil cliffhangerem, takže nezbývá než doufat, že pokračování v sérii čtvrté bude lepší./90% a 5*/ Oblíbené epizody: Paper Clip, D.P.O., Apocrypha, Quagmire, Wetwired S04: Čtvrtou sérii jsem zhltnul během několika málo dnů a mohu jí jednoznačně pasovat na jednu z těch nejlepších. Až na jednu výjimku (viz níže) zde prakticky neexistují slabé díly, a napak nám tvůrci servírují jeden majstrštyk za druhým. Už s rozjezdem sezóny se rychle za sebou objeví brutální a děsivé Home, mimořádně znepokoijivý záporák z Unruhe nebo dojímavý příběh The Field Where I Died. Skvěle jsem se pak pobavil u Small Potatoes a potěšily mne epizody nořící se do myslí Muldera (Paper Hearts, Demons) a Scullyové (Never Again, Elegy). Mytologická linka pak v této sérii dostala opravdu hodně prostoru - celých 8 dílů plus několik dalších, kde se události z ní také rozebíraly. Trochu se zde opakuje schéma z řady třetí - v úvodním Herrenvolk se příběh neskutečně rozjede (a dá tak zapomenout na ne úplně uspokojivé finále 3.řady) a v dalších dílech se pokračuje v odhalování dalších střípků a částí celé té velké konspirace. Černý olej, vraždící včely, únosy mimozemšťany, havarovaná letadla - všechno se to objeví a zaplete do čím dál hrozivěji se jevícího plánu. Ale bohužel, tohle pozitivní neplatí pro závěrečnou Gethsemane, která začne hodně zajímavě, ale pak přijde během krátké doby s několika dost šílenými kotrmelci a skončí docela šokujícím cliffhangerem. To by samo o sobě nevadilo, ale podání se prostě moc nepovedlo a finále tak působí docela násilně naroubované na zbytek seriálu, aniž by tam logicky zapadalo. Přesto však tahle série obsahuje jak v mytologických, tak samostatných dílech tolik skvělých momentů, že prostě nemohu jít s hodnocením nějak níže. Vzhůru na pětku! /95% a 5*/ Oblíbené epizody: Home, Unruhe, Tunguska, Max, Small Potatoes S05: V páté sérii jsem měl poprvé pocit, že seriál už nešlape tak dobře jako dříve. Částečně za to může začátek mytologické linky navazující na zvrat z minula, který se podle mě prostě nepovedl a úvodní Redux I tak má nevděčnou roli dílu, který se s tím bordelem musí nějak vyrovnat. Navazující Redux II dojem hlavně díky několika dost emotivním scénám hodně vylepšuje, ale přesto se mytologická linka pořádně rozjede až v povedeném dvojdílu Patient X a The Red and The Black. Stejně tak jsem zaznamenal až příliš mnoho samostatných epizod, které mi přišly buď vyloženě nudné (Travelers, Kitsunegari) nebo zcela průměrné (Detour, Unusual Suspects). První vyloženě skvělá epizoda pro mě byl až kyberpunkový Kill Switch, jedenáctý v pořadí. Naštěstí pak se seriál už celkem vzpamatoval a i přes drobná zaváhání ve své druhé půlce přinesl několik opravdu dobrých epizod, ať už mytologických nebo samostatných. Samotný závěr The End pak byl po dvou neuspokojivých finiších minulých řad příjemným překvapením, neboť završil řadu zcela ukázkově a skvěle mě naladil na další pokračování. /80% a 4*/ Oblíbené epizody: Kill Switch, Patient X, All Souls, The End

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Kapitána Ameriku jsem nikdy neměl rád, jeho první sólovku považuju nejen za nejhorší marvelovku, ale i jeden z nejhorších filmů podle komiksu všeobecně. A i když si Cap u mě trochu spravil renomé v Avengers, ukazoval se v hodně nadějných trailerech a recenzenti jeho druhé dobrodružství vynášeli skoro do nebes, pořád ve mě hlodal červíček nejistoty, když jsem vyrážel na další čsfd premiéru. A jelikož vidíte těch 5 hvězdiček svítících nad tímto komentářem, je vám jasné, že se moje obavy vůbec nenaplnily a naopak se potvrdilo, že Kapitán nám zraje jako víno. Tentokrát se nám totiž ukázal v zatím asi nejlepším příběhu od Marvelu - vážně jsem nečekal, že by zrovna komiksová adaptace s patriotickým hlavním hrdinou měla jako svůj hlavní motiv dost ostrou kritiku současných skandálů typu NSA, boje proti "terorismu" a budoucí hrozby policejního státu. Spolu s příběhem výrazně nabral na sympatiích náš hlavní geroj, kterému jsem v tomhle filmu začal konečně fandit a dále ho budu brát jako minimálně stejně zajímavou postavu jako zbytek Avengerů. Potěšilo mě rovněž angažmá dalších postav z Marvelovského univerza jako jsou Nick Fury nebo Black Widow, kteří konečně začínají být něčím víc než naplněním genderové kvóty a cool jednookým chlápkem, který to všechno řídí. A mimochodem jsem byl hrozně rád, že nikoho nenapadlo v tomhle filmu spárovat Kapitána a Vdovu - bylo docela osvěžující mít marvelovku bez obvyklé patetické romantiky. Místo toho je tím hlavním citem přátelství, a to nejen ve vztahu dvou výše zmíněných, ale i v jedné velmi důležité příběhové lince, jejíž obsah ale nebudu spoilerovat. Jediné, co mě trochu mrzí je to, že všechno tohle se na konci slije do typického akčního inferna, které je sice vizuálně opojné, ale bohužel v něm trochu zaniká síla příběhu a atmosféry, kterou si film předtím vybudoval. Akce samotná je ale krásné udělaná - i když se občas uchýlí k nezbytné digitální megalomanii, většinu času si můžeme užít staré dobré souboje tělo na tělo nebo fantastické honičky na dálnici - skoro jako by ani nešlo o komiksovou adaptaci, ale plnokrevný akční film. Jediné, co tady vyloženě kazilo zážitek bylo 3D - snad kromě závěrečných titulků jsem prostorový efekt skoro nezaznamenal, zato jsem se však dočkal zbytečně tmavého obrazu a znepřehledněné akce - příště tedy určitě bez téhle fičury. A protentokrát se na to příště opravdu těším. /90% a 5*/ P.S.: Při rozhodování mezi 4 a 5 hvězdami nakonec převážil fakt, že si v tomhle filmu nezaplatil product placement nějaký druhořadý výrobce elektroniky a dočkali jsme se Applu v plné polní ;)