Český žurnál - Pět zrození (2015) (epizoda)

Lékaři/sestřičky nejsou lidé, kteří rodičce chtějí porod za každou cenu ztížit, rodičky nejsou ženy, které chtějí nutně dělat problémy a vymýšlet si hlouposti, české porody nejsou hororové, nebezpečné či strašidelné, dokladují to naprosto skvělé statistiky porodní úmrtnosti, ale to neznamená, že by přístup k pacientovi nemusel být lepší, o tom to celé je, to je takový můj souhrn a dlouhodobý pocit, který tento dokument ovšem nijak neovlivnil, je to krátké, nevypovídající, zkrátka přínos do diskuze o českých porodech asi nemůžu postavit na 5 sestříhaných porodech. Jestli mě ale přinutil nad něčím přemýšlet, tak nad těmi ženskými, které ten celý zázrak zrození vlastně celé zařizují - od příjmu až k poporodní péči vykonávají jak práci úředníka, tak profesionální lékařskou práci, a to všechno za zlomek platu a společenské prestiže pana Svobody (který je tedy příkladem neideálního přístupu). Zároveň souhlasím s výtkami nemocnice k anotaci České televize, kterou zajímá spíš senzace a dmýchání bouře emocí, než kvalitní filmařská práce. PS: Na internetu jsem narazila na vyjádření Xenie Šálkové alias rodičky č. 5 : https://www.facebook.com/photo.php?fbid=660155010753591&set=o.532492166909558&type=3&pnref=story

Černý led (2014)

Z tohoto filmu mám poněkud rozporuplné pocity, debata po projekci s Dimem Litvinovem, účastníkem této kampaně, ale celkový dojem naštěstí zlepšila. Očekávala jsem více argumentů podporující formu a smysl právě takto zvolené kampaně, nic z toho ale nečekejte, dokument se zaměřuje jen na události během "akce", které se aktivistům podařilo zachytit (a před zadržením zřejmě někomu ještě stihnout odeslat?), a pak následně na podmínky vazby, osobní pocity zadržených, podporu a mediální pozadí, které bylo logicky oboustranně přítomno po celou dobu kampaně. Aktivisté Greenpeace používají v dokumentu vlastně dokola jen jeden argument - jsme mírumilovní aktivisté a naší snahou je zachránit Arktidu, musíte nám věřit, и это все.

Do vesmíru se Stephenem Hawkingem (2010) (seriál)

1. díl 80 %, 2. díl 100%! Vysvětlení základních základních fysikálních jevů ve vesmíru pro naprosté laiky i trotly, ideální seriál pro mne ;)

Vše je ztraceno (2013)

Survival pro ty, kteří si umí vychutnat detail. Holt někdy je méně více.

Zen (2011) (seriál)

Tak trochu reklama na italský módní dům Armani a Strepsils v jednom, ale ráda bych si dala dalších pár dílů. Rufuse Sewella si dokážu představit jako dalšího adepta na agenta MI6 :).

Život Adèle (2013)

Tři hodiny na sedačkách v Lucerně byly peklo :), ale nenudila jsem se ani jedinou sekundu, Život Adèle je příběhem o dospívání, poznávání vlastní identity a místa v životě, první lásce či převzetí odpovědnosti za svá rozhodnutí. Film bude určitě budit vášně sexuálními scénami, ale doufám, že nešlo o prvoplánovost, hranice snesitelnosti cizí intimity, je tím jediným, čím je film kontroverzní, a já jsem byla právě tou naprostou přirozeností, širokým záběrem detailu (Adèle spí, Adèle jí, Adèle teče nudle z nosu ;) a 100% autentičností scén a hereckých výkonů unešená. Ačkoliv hlavní představitelky metody Kechicheho silně kritizovaly, pravděpodobně by bez tohoto nasazení nevznikl tak autentický film. Žít život Adèle tři hodiny rozhodně není ztráta času. Zajímavý komentář: JFL PS: Opravdu doporučuji si přečíst originál, který má přeci jen širší rozsah: vztahy v rodině Adèle, které Kechiche zcela přešel - moc diskutabilní? Přiznat si, že francouzský divák snese kvanta otevřenéhé sexu, ale už ne fakt, že jsou stále rodiny, ve kterých je sexuální orientace tabu, schopné je zcela rozvrátit?

Gravitace (2013)

První polovina filmu (zejména všechny nárazy vesmírných trosek satelitů) opravdu super, vizuální stránka jednoznačně na 100%, druhá polovina filmu už ovšem nenadchne, emoce na 50%, některá povinná klišé a zázračné zachránění za vteřinu dvanáct prostě ničím nepřekvapí. Zkrátka, jako 3D podívaná ano, jako opravdu výjimečný film, ze kterého se posadím na zadek, už ovšem Gravitace nefunguje. Zajímavý komentář: Dudek

Donšajni (2013)

Na Oskary bych to asi taky neposlala ;), ale argument jistého filmového kritika, že má film na ČSFD jen 37%, mě pobavil - to má být nějaké měřítko? :).

Vetřelci dávnověku (2009) (seriál) odpad!

Toto není dokument, ale ukázka toho, co opravdu není kritické myšlení :D