Oklamaný (2017)

Velice subtilní a nuancované, podobně neokázale (a nádherně) natočené. Prosté většinou typických schematizací, banalizace a hraní si na binární dobré vs zlé. Není to válka pohlaví, ale jejich míjení. Lidé jsou zde především oběťmi okolností a vlastních tužeb a strachu. Nerozumí sobě ani válce na pozadí a chtějí jen přežít (v jakémkoliv duchu). Prvky survival horroru obsažené v tematu navíc úspěšně realizuje i forma. Ve všech ohledech minimalistický, ale dokonale homogení celek.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

3 a půl za tu odvahu témata někam posouvat nebo s nima polemizovat. Mínus půl za to dělat to většinou zcela samoúčelně.

To (2017)

Podobně jako Burtonův Sirotčinec i tento snímek hledá cestu k aktualizaci dětského filmu. Vše staromilské počínaje košatým hudbením doprovodem a zkřivenými statickými záběry konče mě na něm těší. Poflakování dětí a teror maloměsta pak považuju za to nejzajímavější a něco s čímž by si pro mě film plně vystačil. Kdyby se trochu stříhalo a ubralo na lekačkách a úmorném honu na Pennywise, byl bych ještě šťastnější. Celkově jde ale o příjemmý a nevázaný žánrový mix, který se sice do historie nezapíše, ale pořád patří k tomu nejlepšímu, co hororový žánr za poslední roky nabídl.

Vetřelec: Covenant (2017)

Nemůžu tvrdit, že by tam byl ten slasher namixovanej zrovna umně a taky je většina jeho části tak okázale nepodstatná a odbytá, až si říkám, jestli o něj vůbec někdo krom producentů stál, ale ty věci okolo nebyly vůbec špatný. Jasně, že se pořád pohybujeme po povrchu mělkých vod filosofie letního blockbusterů, ale i tak jako antiteze promethea tenhle kus funguje celkem dobře. Navíc se nedá říct, že by ty aluze na cyklící se krizi řečkých bohů a jejich výtovrů byly uplně marný. Zkratka kterou pak vyšvihla scéna konfrontace aliena, davida a věřícího kapitána se za mě řadí i k něčemu poměrně nevídanýmu. Prostě uvítal bych víc stavění srubů a hraní na flétničku, než xenomorphů ve vaně, ale i tak jsem nebyl zklamanej.

Komorná (2016)

Možná rozjímání nad Korejským vidláctvím a pornem. Rozhodně ale film který se umě maskuje jako předmět své budoucí kritiky a šokovaným nechápajícím mužům v obecenstvu odepře jejich potěšení. Holt ženy s muži operují s nůžkami “v posteli” porůznu... Každopádně dost ultimátní mistrná podívaná, ke které se budu vracet ještě hodně dlouho.

La La Land (2016)

Bizardní záležitost. Chazelle má ze svého vyfuckování lásky asi velké trauma, když už to řeší dva filmy v řadě. Oceňuju ztrátu cynismu a odvahu upřímně snít. Ale na mě zbytečně a zbaběle moc, chtěl bych něco čistšího.

Lék na život (2016)

Verbinski své podobenství o tom, jak moderní nacismus, namísto plebsu nově "dobře vyživují" ignorantští kapitalisté, umně balí do hávu gotického románu. Ten se s narůstající stopáží a continuity errory přitom propadá do stále většího šílenství. Lituji jen toho, že film neudrží tempo s velmi působivými a vynalézavými obrazy první půl hodiny a neví, co nechat ve střižně. I tak se v kontextu dnešní produkce jedná o v nevídaný počin, který lze zvát hororem v tom nejklasičtějším slova smyslu.

Líná zátoka (2016)

Satirická hyperbola vyprávějící o nesouladné podstatě obou konců spektra tříd, které se místy stýká v kruh. Přesto nespadající k hloupému zjednodušení, takže i na tu naději místo zbyde. K tomu velmi neotřelá atmosféra a funkční mikrosvět, které je zábavné poznávat.

Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho (2016)

Já si teda myslím, že plno boxerů tu slávu chce, a vůbec jim nevadí bejt za to maso v masokombinátu showbizu, ale je to takové evropské, natočit film zrovna o tom, který ne.