• Krátkometrážní

Vše o Evě (1950)

Odvrácená strana ne z filmu jako v Sunset Boulevardu, ale z divadelních prknen. Z Evy se nakonec vyklubala pěkná mrcha, která neváhá použít všech zbraní aby dosáhla svého, ovšem nic není tak idylické jak by se mohlo zdát. Potěšila mě malá role pro Marylin Monroe.

Zloději kol (1948)

Ztráta kola a snaha ho nalézt v několika miliónovém Římě. Přirovnání k hledání jehly v kupce sena je přesné. Neorelismus není můj oblíbenec.

Stůj při mně (1986)

Cesta čtyř kamarádů k mrtvému tělu. Děj je hodně předvídatelný, leč nevšední. Herecké výkony všech čtyř chlapců jsou impozantní, nejvíce však vyčnívá River Phoenix.

Bio Ráj (1988)

Výjimečný klenot. Tyto dvě slova vystihují Nuovo cinema Paradiso. Nádherný film o lásce k filmu. Malý Toto jako malý byl naprosto úžasný a svým projevem musí vyloudit úsměv na tváři snad každého. To, jak malý kluk hltá kino a promítání filmů s kamarádem Alfrédem, nemělo chyby. Jestě nikdy se mi toto nestalo, ale celých posledních 30 minut jsem nedokázal udržet oči suché. Z čeho? Z nenaplněnné lásky? Možná. Spíše více kvůli sentimentu a nostalgii. To jak dospělý Toto kouká na film sestříhaný Alfrédem pak už mluví za vše. Až mi bude opravdu špatně, vím co si pustím. Tleskám a utírám slzy.

Na Hromnice o den více (1993)

Tomu já říkám romantická komedie s nápadem a stylem. Nevím, který jiný herec by se tady hodil lépe než Bill Murray. Každý den pořád to samé, no nevím jestli bych to chtěl sám zažít.

Třetí muž (1949)

Výborný noir z poválečné Vídně se skvělými Josephem Cottenem a Orsonem Wellesem.

V přístavu (1954)

Marlon Brando...víc netřeba dodávat.

Annie Hallová (1977)

U filmů Woodyho Allena se vždy nasměju, jenže tady se mi to tak často nestávalo. Přišlo mi to spíše jako paralela mezi vztahy Alvyho a Annie jako Woodyho a Diane. Nejvíc mě dostala hláška: "Masturbace je sex s osobou, kterou mám nejradši" Stejně jako scéna, kdy Alvy a Annie stojí v řadu v kině a poslouchají chlápka za sebou.

Noc na Zemi (1991)

Vyborný snímek o taxi a taxikářích. Všech 5 příběhů je na úrovni a nenudí. Z celého filmu nejvíce vyčnívá Roberto Benigni, který svoji one man show dokáže strhnout a rozesmát snad každého. Nevím zda tak dobrý herec nebo je prostě jen Ital. Jeho kadence slov nemá obdoby. Líbilo se mi, že Jarmush neupřednostňuje jen Ameriku, ale dal šanci dalším třema evropským městům.

Psí odpoledne (1975)

Zkažená bankovní loupež ve které hraje prim Al Pacino. Už vím přoč se kvůli němu dal Joey z Přátel na herectví. Je zvláštní dívat se jak Pacino hraje po Kmotrech takovou roli, ne moc chytrého homosexálního lupiče. Snad jediné co má stejné jako Micheal Corleone je smysl pro čest. Není to hajzl, je to nešťastný a smutný člověk. Scéna, kdy Sonny platí pizzu a následně rozhazuje lide peníze nemá chybu.