V (2009) (seriál)

Neslané nemastné. První co mě napadne při vzpomínce na V. Joela Gretsche jsem si jako herce velice oblíbil (má na tom zásadní podíl 4400) ale ani ten V nezachrání a dokonce ani nádherná Laura Vandervoort. Byly (bohužel jen) vzácné chvíle, kdy mě seriál nadchl a zajímal, zbytek spíš byl v mém případě o setrvačnosti. Pár zajímavých myšlenek předvedl, stejně ale pěkných pár logických děr. V je zkrátka - dobrý - seriál.

FlashForward - Vzpomínka na budoucnost (2009) (seriál)

Další z mých pozapomenutých hodnocení. Viděno před více než rokem. Přesto si toho vybavuju celkem hodně a po prolétnutí galerie mi každá z fotek hned zapadne do mozaiky. Pro mě jasné znamení dobrého seriálu - zůstal v paměti. The Event a Fringe přecijenom šly v mých sympatiích kousek dál a tak nechám Flashforward dlít těsně pod piedestalem.

Hranice nemožného (2008) (seriál)

Jsem s Fringe od samého počátku a přesto čirou náhodou na něj narazím tady a vidím, nehodnoceno. Třeba napravit. Jako u drtivé většiny seriálů, i u Fringe platí klišé o stoupající, klesající kvalitě jednotlivých dílů. Zásadní pro mě ale je, nakolik jsem schopen se do děje vžít. A tady se to povedlo velmi dobře. Skutečně ve mě nakonec Anna Torv probudila hluboké sympatie a Joshua celkem zdatně sekunduje. Perfektní part podává Lance Reddick, kterého jednání a pohnutky ve svých důsledcích na mě působí velice přesvědčivě. Bez debat ale nejzásadnější ze všech postav je John Noble, který si z Fringe udělal "soukromé divadlo". Nepamatuju díl, bez výjimky, kdy by mě alespoň jedinkrát nerozesmál. Většinou mě ale dostával často smíchy do kolen, proto by popisu velice slušel dodatek - komedie. Tady se opravdu hýří vtipem mnohem více než v mnoha komedicíh. Jediné výtky bych mohl mít ohledně některých fyzikálních nesrovnalostí, ale hnidopyšství mi na mysl v případě Fringe přicházelo jen výjimečně. Málo se točí kvalitních sci-fi seriálů v poslědní době (a i z toho mála jich démon sledovanosti pohřbí většinu) a Fringe je jedním z nich.

Pilíře Země (2010) (seriál)

Kniha mě naprosto pohltila. Na diskuzích zmiňuju, jak jsem při četbě přeskakoval odstavce týkající se stavby, protože mě zkrátka takovéto věci (materiální se sebevznešenějším duchovním cílem, přesahem) vůbec nezajímají. Jenže, pak přijde celý zbytek, příběh, děj, "hrdinové" a jejich charaktery a vývoj v čase. Přesně u téhle knihy jsem se snad poprvé více zamyslel nad tím, co kdo vnímá jako dobré, špatné a jak který člověk uvažuje. Nikdy nebude možné přesně vystihnout byť jen jediného člověka a už vůbec né jeho podstatu, ale přesto, při čtení Pilířů země krom "běžných" emocí mi hlavou proudila právě tahle myšlenka - nikdy nikdo z nás nepozná své třeba i nejbližší přátele do všech důsledků. Kniha tu moc má. Stanovuje si své vlastní pravidla a zatímco u drtivé většiny dosud čtených knih mi šlo snad spíše o děj samotný, nebo pointu, pravě u Pilířů země mi nedaly spát jednotlivé postavy, jejich charaktery a žití, chápání světa. ********** Když se teď pokusím přejít k seriálovému podání, zklamání nad celkem je, hádám, pochopitelné. Přesto, narozdíl od třeba Krále krysy, jehož filmová podoba absolutně ani v nejmenším nevystihla charaktery postav a motivy jejich jednání, Pilíře země na tom, upřímně řečeno, po této stránce zas tak špatně nejsou. I ta mimika, gestika a haptika se v podstatě vzdáleně blížila mým představám. Kámen úrazu ale přichází v ději samotném. Jistě, bez značné redukce to v 8 hodinách nešlo, přesto si dovedu představit, jak se seriál mohl mnohem snáz a lépe přesně držet knižní podoby. Ve chvíli, kdy se seriál jmenuje přesně jako kniha a ještě k tomu v úvodních titulkách na nás pokaždé "řve" -> Ken Follet's Pillars of the Earth, nečekám nic jiného než přesné podání knižní předlohy. Až bude film či seriál volně vycházet z Pilířů země, pak nemám problém s jakýmikoli změnami (asi).

Král Krysa (1965)

Poměrně nesnadno se mi hodnotí Král Krysa ve filmovém podání. V tomto případě jsem prvně četl knížku, až poté viděl film. Své názory ohledně zásadně odlišného vnímání a chápání filmu v případě znalosti předlohy pouštím do světa pravidelně a nic se nemění, naopak, spíš ještě utvrzuje. Zajímalo by mě (a asi si proletím zdejší komentáře) jak se na film dívají ti, kdož knihu nečetli. O co mi jde... Příkladem uvedu Pána prstenů. Jako malý jsem četl Hobita, poté viděl Jacksonovu ságu a až pak se dal do čtení Tolkienova veledíla. Samozřejmě, spousta věcí ve filmovém eposu chyběla, nicméně! bych řekl, že základní principy a motivy jednání, chování postav mi přišly vcelku dobře vystižené a i celkové pojetí perfektně zvládnuté. Nedokážu posoudit, jak náročná je kniha Král Krysa jako předloha pro filmové zpracování a přesto si nemohu odpustit kritiku. Mé podprůměrné hodnocení je relativně zavádějící (bohužel) kompromis mezi nutkáním kliknout na odpad (v případě srovnání s knihou) a naopak vysokým hodnocením za jinak dost možná vynikajicí film (který jsem v určitých aspektech ochotný vidět). Nevěřím, že někdo, kdo nečetl knihu dokáže z filmu vycítit každodenní tíživost bytí v Čangi a už vůbec nedokáže pochopit ty nejzákladnější věci, které se mi při čtení knihy honily hlavnou - motivy jednání postav, důkladné zachycení jejich charakteru a samozřejmě úžasná, dechberoucí finální pointa knihy, která je ve filmu absolutně na hlavu postavená. Film Král Krysa může být zajímavým shrnutím a připomenutím Clavellovy knihy, nicméně pluje na povrchu v pro mě naprosto nejzásadnějších záležitostech. Takže.. Zatímco Jackson vystihl knižní předlohu dle mého názoru vcelku dobře, Bryan Forbes vůbec ne. V žádném případě na něj ale nehodlám plivat. Uvědomuju si, že poctivé podání knihy rozhodně není vůbec snadné a nejspíše by bylo potřeba i seriálové stopáže.

Procitnutí (2012) (seriál)

Chystal jsem se na Awake několik měsíců a pořád se do něj né a né pustit.. A tak jednoho krásného dne, ve stavu "posilněné" rozvernosti konečně padla ruka na "play". Nerady se čtou dlouhé příspěvky, proto bude lepší probrat detaily třeba v diskuzi k filmu... eh.. tedy seriálu. To se stává, když vidíte něco v jedné vlně. Jeden dlouhý film. Styl CSI kriminálek obohacený o prvky fantazy, či sci-fi není až tak běžný a proto má tenhle koncept snažší cestu v jedné záležitosti - být originální. Řeknu tedy jen, jste-li fanoušky zmíněného, věřím, že se nespálíte. Děj nabírá na obrátkách a napětí se pekelně stupňuje, nicméně, asi měl být seriál původně delší, nebo nebyl závěr zcela domyšlen, jelikož se nemůžu zbavit zdání, že s námi autoři ve finální pointě tak nějak, s prominutím, vyjebali. Doufám, že přijde jakýsi dodatečný závěr, protože spekulace po předvedeném konci nejsou v rovině zajímavé, ale spíše WTF a to dle mého názoru není zdravé. Přesto ale za vše ostatní plný počet.

Misfits: Zmetci (2009) (seriál)

Vidím, že nemám komentováno. Misfits jsem poprvé viděl zhruba před 2 lety a teď vzpomínal, jak to chodilo... Tuny smíchu (až jsem někdy ze židle padal), zajímavý děj i postavy, když bylo třeba, hutná atmosféra atd... Před pár dny vidím, že už máme 3. sezónu. Tak nějak jsem ale začal poměrně důkladným opáčkem a znovu se divil. Zase se mohutně smál už viděnému a i se znalostí celého děje si všechny díly pořádně užil. Zkrátka wannabe jako vyšité se vším všudy. Samozřejmě hodnocení za plný počet. Kéž by pokračování příběhu nemělo jedno velké ale.. Nová (třetí) sezóna. ____________________________________***VAROVÁNÍ, MOŽNÉ SPOILERY****_________________________________ První díl a hned extrémní WTF. Nová postava (Rudy) katastrofa největší. Vypadá tak na 40, z jeho sípavého hlasu mám těžký bolehlav a hláškování, o které se snaží mi přijde jako z jiného světa. Výsledek ? Celý díl jsem se né že nezasmál, ale jen a pouze velmi kysele křivil ústa. Tam kde Nathan dokázal prodat snad svou přirozenost, jinak si jeho famózní výkon nedovedu vysvětlit, Rudy selhává na celé čáře. Nevěřím mu ani nos mezi očima. Velmi rád bych si poslechl, při kterých jeho výstupech někdo dostal záchvat smíchu (tak, jako jsem ho u těch Nathanových dostával velmi často). Zbytek už snad ani pitvat nebudu, nemá to cenu, jen bych dštil síru. Zkrátka to celé stojí za hovno a výsledek nemůžu poslat jinam než do odpadu. Jedno z největších zklamání, jaké jsem kdy u filmů/seriálů zažil. Tohle vědět dopředu, zůstal bych u blaženosti z prvních dvou sezón.

Světová invaze (2011)

Ne. Nepouštějte si tento film, pokud nechcete zažít pravý bolehlav. Opravdu nechápu, co tímhle střihem a kamerou tvůrci zamýšlejí. Pokémon a jeho údajná schopnost vyvolávat epileptické záchvaty je málo ? Příběh plytký, emoce nulové, atmosféra se pohybuje někde na stupinci nula a minus jedna. Když jsem si se svým vysokým hodnocením mnoha viděných filmů připadal tak nějak divně, jak se mi všechno líbí, stejně tak mě Světová invaze dokázala dostat zpátky na zem s tím, abych si uvědomil, že filmu, který je dle mého názoru opravdu špatný dokážu dát odpovídající hodnocení. Za efekty (a pouze za ně) tak tedy jedna hvězda, jinak odpad jak vyšitý.___________________________________________ p.s.: Rozpočet opravdu 70 mega doláčů ? Ježíš. Kde ?

Všemocný (2011)

Neuvažoval jsem ani tak o sondách do společnosti, filosofických otázkách budoucnosti pokroku na poli biologicko-technologickém. Zas a znova jsem celkem usilovně přemýšlel.. Sakra, šlehl bych si taky ? Došel jsem odpovědi - ano.. Znamená to jediné, jsem slaboch. Upřímně jsem si odpověděl na otázku, zda mi jde spíše o cestu, nebo cíl. Takže jsem líný se, jak říkal DeNiro ve filmu (přes všechny ty bankety, večírky, úplatky) někam vypracovat. Radši bych měl všechno teď hned naservírováno na talíři v těch nejlepších chutích, bez své práce, přičinění. A i když si tohle upřímně sám k sobě uvědomuji, neměnil bych a fakt si šlehl. Smutné. Děkuji filmu za tento vlastně jednoduchý ale zajímavý myšlenkový pochod. A proto plné hodnocení._________________________________________________________________________________________ P.S.: Rozebírat medicinské studie, které mýtus mozku využitého jen na 20% absolutně a definitivně vyvracejí považuji za zcestné a snad i hloupé. Ale to je jen můj názor a věřím, že to tady buď nikdo nějak dalece nerozebírá, nebo na základě tohoto jediného prostého faktu necupoval film na kousíčky.

Zrození Planety opic (2011)

Silné emoce, pointa, nápaditý děj, smysluplné rozhovory a střídmá porce kvalitní akce. Co více od filmu chceme ? Jistě, asi se najde mnohem více různých aspektů, přesto mnou jmenované jsou právě ty, které pro mě hrají prim a ve Zrození planety opic jsou přítomny v plné parádě. Jistě, digitální efekty (obecně novodobého charakteru) špičkové nejsou (když srovnám s mnou viděnými - 2012 nebo Avatar), nemohou být ale důvodem ke snížení hodnocení. Přesto alespoň snítko kritiky je zdravá věc. Doporučuji pro celou rodinu. Viděno v kině.