Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Akční
  • Drama
  • Animovaný
  • Dobrodružný

Poslední recenze (137)

plakát

Shrek 2 (2004) 

Lepší než jednička. Zatímco první film je prostě "jen" klasickou pohádkou s moderními popkulturními prvky, dvojka má daleko zábavnější příběh. Na druhou stranu jednička byla tím průkopníkem, takže jí právem náleží titul filmové klasiky. Ale tady se to rozjelo jaksi naplno a jsem moc rád, že se tu řeší něco, co se v pokračováních běžně neřeší - prostě takové to obyčejné, co bylo potom a hlavně (!) doplňuje se dějový background jedničky. Prostě místo retconů, kterými pokračování trpí, tady dochází k zaplnění plotholů a nedovysvětlených věcí v parádní příběhové náplni. Jednička díky dvojce zkrátka dává větší smysl. Mimořádná vzácnost.

plakát

Sedm hladových (1988) 

Jsem trochu v rozpacích. Na jednu stranu je vidět, že na filmu pracovali šikovní lidé - režie je fajn, herci sympatičí, sem tam dobrý vtip. Na stranu druhou to celé působí hrozně, ale opravdu hrozně nedotaženě. Alegorie na toalitní režim nefunguje, protože všichni můžou odejít, kdy chtějí. Vysněná Koliba je za rozpadající se zdí a nikdo jim nebrání ji přelézt. Kdyby jim bránila zpočátku jejich obezita, museli pro překonání té zdi něco obětovat (zhubnout), tak prosím. Ale prostě celkově je to velmi laciné a nefunkční. Romanická linka sympatického nekňuby a velmi sexy baculky vyvrcholí ultimátním cringem - on ji pomalu znásilní v rozporu se svou postavou a současně u toho má obdviné kulinářské kecy na adresu jejího muže... to je jedno velké wtf. A to je vlastně esence celého filmu. Divák tam cítí silný potenciál, který se ovšem promění v totální zmar. Možná je to vina scenáristů Petra Novotného a Františka Ringo Čechca, kteří jako že chtěli napsat protirežimní kritiku, ovšem na druhou stranu, jakožto režimem protežovaní estrádníci, si to nechtěli a nemohli s komoušským establishmentem moc rozházet. Prostě chěli být rebely tak napůl. Aby nic neriskovali. A to je přesně tenhle film. Nikdo nic neriskuje, o nic nemusí bojovat, ale současně se nakonec všichni tváří jako děsní rebelové, co se vzbouřili systému... i když nikdy nikomu nic nehrozilo a nikdo jim v ničem moc nebránil. Vrcholem jejich rebelie byla návštěva hospody, kam mohli v podstatě vždycky. Škoda. Mohl to být fakt dobrý film, kdyby tam třeba museli být povinně např. kvůli zaměstnání (musí reprezentovat a proto nesmí být tlustý, jiný obezista nevyjde včas schody do patra, pěvkyně se kvůli sádlu zadýchává, sládek neprojde úzkými dveřmi do sklepa atd.). Kdyby pak museli překonat zeď tím, že zhubnou nebo tak, zkrátka kdyby to celé bylo víc promyšlené. Takhle je to jen cosi, na co se vlastně ani moc koukat nedá.

plakát

Jurský svět: Nadvláda (2022) 

První půlhodina je děsnej cringe a diváka jímá hrůza, že ho čeká další Zánik říše. Ale jakmile naši hrdinové proniknou na Maltě do podsvětí překupníků s dinosaury, kteří je nelegálně prodávají na dinosauří zápasy, jako domácí mazlíčky, k jídlu nebo geneticky modifikované jako zvířecí zabijáky místo cvičených psů, film se náhle stává sympatickým a zajímavým. Jede parádní blockbusterovou zábavu, která je sice blbá, ale ne natolik, aby divák podezříval tvůrce, že svůj film točili pro pacienty po lobotomii viz. předchozí Jurský svět. Zaporák Lewis Dodgson má rozumnou motivaci - likvidace konkurence a totální dominance na potravinářském trhu, což je naprosto legitimní a i našimi mafiány praktikovaná gauneřina. Pro srovnání zaporák v minulém filmu chtěl dinosaury prodávat jako válečnou zbraň - ultimátní kravina. Lewis Dodgson se mihl v původním Jurském parku (předával Nedrymu plechovku pro pašování embryí), nyní ho hraje Campbell Scott a je ve své roli parádní (Cameron Thor, který ho hrál v původním Jurském parku, byl za napadení nezletilé dívky odsouzen na šest let vězení a i když ho už propustili, jeho obsazení by trochu špinilo PR) Campbell Scott svůj part hraje tak parádně, že vůbec nevadí, že mu scénář nedal příležitost ukázat, jak moc zlý je. Mimochodem v původním románu Jurský park je Lewis Dodgson poměrně významná postava, má tam daleko víc místa a je přesně takový, jako v tomhle filmu - za mě jedno velké významné plus.  Zkrátka a dobře čekal jsem blbost ve stylu Zániku říše, při které se budu cítit trapně, ale po první půl hodině se z toho vyklubal velmi příjemný blockbuster, na který se v recenzích plive nejspíš už jen ze zvyku. Pro představu je to na podobné kvalitativní úrovni, jako Ztracený svět: Jurský park a to s ohledem na daleko horší trojku a Zánik říše opravdu není málo.

Poslední hodnocení (613)

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

15.01.2023

Andor - Season 1 (2022) (série) (S01)

25.11.2022

Mach a Šebestová (1976) (seriál)

22.11.2022

Andor - Oko (2022) (epizoda) (S01E06)

14.11.2022

Shrek 2 (2004)

14.11.2022

Sedm hladových (1988)

11.11.2022

Rod Draka - Série 1 (2022) (série) (S01)

03.11.2022

Kalamita (1980)

26.10.2022

Andor - Zúčtování (2022) (epizoda) (S01E03)

03.10.2022

Reklama

Ovládací panel
10 bodů