Výbuch (2020)

Morbidná romantická teenage komédia? Niečo také je potrebné predstaviť v tomto filme, kde krvou a sprostými nadávkami (hlavne v tom dominuje Katherine Langford) sa príliš nešetrí. Kontrast medzi postavami Mara (Katherine Langfordová) a Dylan (Charlie Plummer) je miestami väčšia ako „chémia“, ale prekvapivo, to nejako nevadí. Druhá časť druhej polovici filmu trochu stráca na dynamike a ten záver síce nie je úplne zlý, ale aj tak niektoré prvky zvolenej formy by mohli byť vylepšené. Osobné hodnotenie: 69% (**)

Mimi šéf: Rodinný podnik (2021)

V porovnaní s prvým dielom sa jedná o mierny posun smerom dopredu. Dôležitosť rodiny a rodinných vzťahov, zachytenie meniaceho sa vzťahu medzi otcom a „dospievajúcim dievčatám“, ako aj zdôraznenie vzťahu medzi rodičmi a malými deťmi sú pripomenuté primerane a v takej forme, aby aj menší publikum z toho mohol niečo užitočnejšieho odniesť. Vedľajšie postavy s väčším potenciálom (napr. malý kôň, „scary girl“) dostanú menší priestor, ale každá scéna s nimi patria medzi lepšie momenty filmu. Ten záver z pohľadu záporáka nie je úplne dobe vypracovaný (Z ničoho nič sa vráti domov a všetko je tak ako po starom?). Jednohubka (s menšími nedostatkami) na jedno (studené) nedeľné popoludnie. P.S: Pesnička v podaní Tabithi na vrcholu Vianočného stromčeku patrí medzi top momenty. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Demonik (2021)

Je to už nejaký čas, keď naposledy niečo vyšlo von z rúk Neila Blomkampa. Rozhodol sa, že vyskúša si seba v žánru hororu. Ten pokus však nedopadol dobre. Scenár operuje s klasickými prvkami B-čkového hororu (podobné filmy, dokonca kompaktnejších, na tejto poli by sme našli niekoľko) a jediným zaujímavejším momentom je to, keď sa postavy nachádzajú vo virtuálnom prostredí, alebo keď sa to lepšie povie, v simulácii. Záver je veľmi minimalistický a z určitého pohľadu ešte viac berie už aj tak z málo vydarenejších častí filmu. Bohužiaľ, Neil Blomkamp pokračuje v nie príliš presvedčivých výkonoch. Osobné hodnotenie: 58% (*)

Nečekaná výhra (2021)

Billy Crystal sa po 20 rokoch rozhodlo, že opäť natočí film, ktorému napíše scenár a berie na seba aj režisérske povinnosti. Prezradím dopredu, z jeho strany to bolo dobré rozhodnutie. Jeho film z hľadiska scenáru neobsahuje žiadny taký prvok, ktorý by sme z podobných snímok nepoznali. Napriek tomu príbeh muža, ktorý kvôli začínajúcej sa demencii postupne stráca spojenie s realitou, zobrazuje svižne, najmä tú časť, v ktorej sa vytvára čisté a hlbšie priateľstvo medzi pánom a ženou, kde vekový rozdiel je minimálne viac ako tridsať rokov. „Paradoxne“, práve táto časť filmu dostane viac priestoru a nie ten, ako sa snaží Charlie (Billy Crystal) napraviť svoj vzťah so svojimi deťmi, najmä so svojou dcérou (to sa nakoniec „napraví“ podľa určitých šablón). Keby bola venovaná viac-menej podobná pozornosť obidvom častiam, tak pravdepodobne by som neváhal dať štyri z piatich hviezd. Film pri svojom pomalom tempe nenudí a svoj čas využíva efektívne. Billy Crystal hrá uvoľnene a dobrý kontrast medzi ním a herečkou Tiffany Haddish dodá filmu ten potrebný impulz. Film má niekoľko odkazov pre diváka (z „oblastí“ rodinné a pracovné vzťahy alebo priateľstvo), ktoré pomerne rýchlo rozpoznáte, hlavne vtedy, keď sa na to pozeráte s „otvorenými očami“. P.S.: „Ako ste sa stali spisovateľom?“ „Človek sa nestane spisovateľom, jednoducho je spisovateľom. Vždy som mal rád spravodlivosť, chytiť ju a spraviť ju zaujímavejšou.“ „Takže klamete!“ (povie zo žartu) „Áno." Osobné hodnotenie: 79% (***)

Prime Time (2021)

True-based dráma v TV štúdiu v Poľsku, kde mladík (pomocou rukojemníkov) sa snaží dostať sa do živého vysielania. Režisér Jakub Piątek ide na to klasickým spôsobom a príbeh filmu buduje postupne. Bohužiaľ dosť rýchlo sa dostaneme do zlomového bodu, odkiaľ už ani on a ani herci/herečky sa nedokážu ďalej posunúť. Jednotlivé scény nemajú dostatočnú dynamiku, postrácajú hĺbku, podobne ako aj ich postavy. Ten záver je veľmi jednoduchý, bez skutočne napínavého momentu. Osobné hodnotenie: 62% (**)

Zaklínač: Vlčí sen (2021)

Grafika dobrá a slušná porcia akcií (hlavne v záveru), miestami pripomínajúci majstrov z Ázie. (Možno ani výber režiséra nebola náhoda.) Príbeh s klasickými prvkami s minimálnym a hlavne predpokladateľným vývojom charakterov. Škoda toho „stredného pasáže“, kde práve sekcia „detské obdobie“ a výcvik budúcich zaklínačov by mal dostať väčší dôraz. Každopádne aj tento „aktuálny hit“ na Netflixu potvrdzuje to, že rok 2021 na tejto platforme platí pre „animáky“ a nie pre klasické filmy. Jednohubka, ktorá neurazí (fanúšikov príbehu Zaklínač určite nie). Osobné hodnotenie: 78% (***)

Hlasiťákovi ve filmu (2021)

Celovečerný animovaný film k Nickelodeonovskému seriálu Hlasiťákovi, v produkcii Netflixu, ktorý má tú výhodu, že pre diváka je pozorovateľný aj v tom prípade, keď spomínaný seriál nepoznáte (napr. môj prípad). Je to jednohubka v pozitívnom zmysle slova, zahrnujúci zopár dobrých nápadov a muzikálových prvkov (niektoré pesničky sú fakt vydarené), avšak mnohé z nich nie sú dotiahnuté do úspešného konca. Viac-menej to bude voľba bez väčších problémov na jedno nedeľné popoludnie pre rodinu, ktorá netrvá na tom, aby kreslené postavy vypadali brutálne reálne. Osobné hodnotenie: 72% (***)

Heart of the Manor (2021)

Klasický romantický film na jedno pozretie pre skalných a nenáročných fanúšikov, pripravené podľa kuchárky Hallmark. Žiadne prekvapenie, žiadne napätie. To isté sa dá povedať aj o hereckých výkonoch, alebo o charaktere jednotlivých postáv. Osobné hodnotenie: 57% (*)

Sweet Girl (2021)

„Rodinná“ akčná dráma s nefunkčným scenárom a postavami, pripomínajúca beta verziu B-čkového skriptu. (Je mi nesmierne ľúto toho, čo musela Ray a Rachel prežiť pri Amandinej chorobe.) Karty a spojenie medzi postavami sú pomerne rýchlo vložené na stôl. Snaha režiséra prekvapiť v poslednej časti filmu tým, že veci sú trochu inak, ako ich divák doteraz videl, vyvolá spíš opak očakávaných reakcií (za to môžu nielen chyby v scenári, ale aj niektoré nereálnosti, ktoré nemusia prejsť cez hrdlo diváka). Nie príliš vydarený debut Briana Andrewa Mendozi ako režiséra a jeden tuctový film na Netflixu. Osobné hodnotenie: 62% (**)

Hudson Hawk (1991)

Z filmu mi najviac zostalo v pamäti Bruce Willisov klobúk a hlavne to, že vie presnú dĺžku jednotlivých pesničiek. Základy nie sú zlé, ale ten scenár by potreboval veľký refresh. Osobné hodnotenie: 70% (***)