Kdo si myslíš, že jsem (2019)

Film s viacerými vrstvami. Po čom vlastne žena, ktorá už nie je mladá (avšak ani stará), túži? Čo jej priviedla k tomu, aby spravila to, čo spravila? Má Claire problém so psychikou, alebo je len neskutočne osamelá? Tých otázok je ešte zopár. Prvá polovica filmu funguje bez väčších problémov, druhá, so šedivejším záverom, už má svoje nedostatky. Veľmi dobrá J. Binoche, ktorá jak z fyzickej, tak aj z hereckej stránky je vo skvelej forme (a to už sa blíži ku šiestemu X – z mojej strany veľký obdiv a sympatie). V roli Claire Millauud jednoducho „žiari“ – aj to by stačilo, keby len stála pred kamerou a nepovedala ani jedno slovo. (Ako to robí?). Vo vedľajšej roli pozorná N. Garcia. Netradičný romanticky-psychologický film, ktorý nejaký ten čas ešte mi zostane v hlave (a bude ma nútiť premýšľať nad niektorými vecami, ktorým som v minulosti nevenoval toľko pozorností). Avšak, tento film by som pozrel aj v prípade, keby postavu Claire hrala Eva Green. P.S.: „Ja som len Vaša lekárka a nie Vaša priateľka.“ Osobné hodnotenie: 82% (****)

Desatero přikázání (1956)

Veľkolepé a monumentálne spracovanie jedného z najikonickejších častí Starého zákona. Príbeh Mojžiša a jeho ľudu, ich boj dostať sa von z Egypta, putovanie cez púšť a prevzatie desať Božích prikázaní – to všetko je zachytené v tomto filme a na veľmi vysokej úrovni. Z hereckej stránky veľká spokojnosť. Ch. Heston – on ako by sa narodil pre také filmy; Yul Brynner – v roli Ramesesa (viac nie je potrebné napísať). Vizuálne a zvláštne efekty, na tie roky, sú veľmi kvalitné. Film, ktorý milovníci sfilmovaných Biblických príbehov nesmú vynechať. P.S.: „Boh je Boh!“. Osobné hodnotenie: 92% (*****)

Frakk, a macskák réme (1972) (seriál)

Maďari vždy vedeli vytvoriť kvalitné rozprávky pre deti. Nekonečné ťahanica Frakka, Lukrécie a Szerénke dokázali pobaviť každého. Animovaný rozprávkový seriál, ktorý dokáže očariť aj „dnešného“ diváka. Osobné hodnotenie: 84% (*****)

Báchorky (2019)

Film s jednoduchou a nekomplikovanou koncepciou rodinného thrilleru, odohrávajúci sa na území Maďarska, tesne po skončení WW II. Príbeh začína byť zaujímaví hlavne potom, ako sa vráti Juditin manžel. Vzniknuté napätie medzi postavami, paradoxne, je viac vidieť ako cítiť. Záverečné vyvrcholenie je zjednodušený, podobne ako záver. Možnosti, ktoré ponúka prostredie, kde sa film odohráva, nie sú využité naplno. Z hereckej stránky Vica Kerekes dominuje viac ako T. Sz. Kimmel. P.S.: „Existuje nebo?“ „Peklo existuje, takže musí existovať aj nebo.“ Osobné hodnotenie: 74% (***)

Zůstaň nablízku (2017)

Filmy, kde centrom pozornosti je človek s porušenou alebo abnormálnou sociálnou interakciou, sme videli niekoľko. Tento počet dopĺňa „Zostaň nablízko“ od režiséra B. Lewin, kde autistickú osobu stvárňuje Dakota Fanning. Samotný film zachytáva na pravidlách založený život Wendyho. To je však zhruba 50%, pretože druhá polovica je už „roadmovie“. Viac by som neprezradil, pretože by to bol na úkor príbehu. Filmu dávam „za štyri“ a to z dvoch dôvodov: 1) Dakota Fanning odviedla kus dobrej práci a jej výkon v rámci možností vôbec nebol zlý – bola fakt presvedčivá. // Na poli vedľajších postáv veľmi solídny performance od T. Collette. 2) Scenárista a režisér mali odvahu dať príbehu reálnejší koniec – ako v živote, nie vždy sa vydarí všetko. Ale Wendy aj tak vyhrala (pozrite si film, a pochopíte, že na čo myslím). P.S.1: A. Eve teraz nepriamo spojená so Star Trek. P.S.2: Máme tomu veriť, že to piano (zadarmo) počas daného časového intervalu nikto neodniesol? Osobné hodnotenie: 80% (****)

Nezapomenutelné léto s Tess (2019)

Nevinný ale zároveň trošku naivný snímok. Skladá sa zo dvoch protichodných častí: mladý chlapec, pripravujúci sa na život bez nikoho vs. mladé dievča, ktorá by dala všetko za to, aby našla (mal) otca. Konfrontácia týchto „dvoch odlišných polí“ nie je zlá, ale je to bez väčšej sily. Najsilnejším emocionálnym momentom je scéna, kde starý pán vysvetľuje Samovi (opäť trošku z iného pohľadu) podstatu života: „Musíš nazbierať čo najviac spomienok.“ Film robí sympatickým hlavne spolupráca mladých hercov Sonny Coops Van Utteren a Josephine Arendsen. Na vedľajšej línii zostal nevyužitý potenciál v osobe už spomínaného starého pána. Záver trošku idealistický a zjednodušený. Ale inak je to snímok, ktorý by nemal zostať bez povšimnutia. Osobné hodnotenie: 78% (***)

Narušitel (2019)

Klasický doplnok do žánru thriller/dráma, ktorý so svojim príbehom a koncepciou neprináša žiadne prekvapenie. Scenár trošku krváca z viacerých strán (je to viditeľný aj pri telefonickom hovore medzi Scottom a Charlieho dcérou), niektoré odbočky (ľahký Scottov milostný vzťah), kvôli tomu, že vo filme potom nie sú v dostatočnej miere využité, sú zbytočné. Film „paradoxne“ zachraňuje D. Quaid, v roli psychopata odviedol dobrú prácu. Nevedel som o neho, že dokáže zahrať aj niečo také (z jeho chorého úsmevu do malého zrkadla som sa takmer pustil do gatí). Nie sme od neho zvyknuté na podobné charaktery. Bez D. Quaida vo svojom žánru by tento film bol len mierne slabší priemer, pretože medzi dvojicou M. Early / M. Good tá chémia nie je úplne dobrá. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Dark Waters (2019)

T. Haynes ide na to dobre. Postupné vybaľovanie true-based príbehu je v normálnom tempe, bez zbytočných vedľajších odbočiek – hneď od začiatku je jasné, že firma má maslo na hlave. Odhalenie pravdy zo strany R. Bilotta, na základe dodaných (a skrytých) dôkazov je postupný a postupne sa s nimi mení aj Bilottov pohľad na celý prípad. V jeho roli M. Ruffalo odviedol dobrý výkon. Najsilnejšie momenty filmu T. Haynes však nenechal na záver, čomu trochu nerozumiem. To, ako Robert vysvetlí pravdu svojej manželky a potom ako konfrontuje vedúceho spoločnosti DuPont s holými faktami a dôkazmi, v podstate patria medzi najpozoruhodnejšie momenty. Záver s otázkou „Stále ste tu?“ nepôsobí tak silne, ako by mal pôsobiť záverečný moment silného filmu. Ďalej, ako malý nedostatok je možné pripomenúť to, že okrem faktu vedomého znečisťovania spoločnosti DuPont, film už ničím neprekvapí, ani v prípade hereckých výkonov ani v prípade scény s nečakaným momentom. Z hľadiska vedľajších postáv, výber hercov/herečiek (T. Robbins, A. Hathaway, B. Pullman) je z určitého pohľadu bezchybný. Avšak ani jeden z nich nepridáva ten „potrebný plus“. Film s pomalým tempom, v podstate bez žiadnej dynamickej scény (Bilottov náhly zdravotný kolaps sem nepočítam). Napriek spomínaným nedostatkom, vo svojom žánru sa jedná o vydarený film (nie len počas jeho sledovania, ale aj po jeho skončení budú vo vašom hlave točiť rôzne myšlienky a pocity), ktorý Bohužiaľ len opäť potvrdzuje starú známu skutočnosť: peniaze a moc sú na prvom mieste, zdravie ľudí a matka zemeguli sú druhoradé. Osobné hodnotenie: 86% (****)

His Perfect Obsession (2018) (TV film)

Klasický scenár, kde mentálne a psychicky porušený človek sa snaží silou získať pre seba ženu (de facto rodinu), po ktorej túži celý život. Thriller na úrovni TV filmu s niekoľkými chybami. Avšak B. Murray (aka Bart), samozrejme v rámci možností, v roli spomenutého človeka odviedol solídny výkon. Osobné hodnotenie: 60% (**)

Rodinné portréty (2019) (TV film)

Nekomplikovaný scenár – za pár minút už viete takmer všetko. Tie malé kúsky momentu prekvapenia nie sú výrazné. Odpoveď na otázku, že v dnešnom svete ako môže muž viesť dve odlišné životy (s dvomi charakterovo odlišných žien) bez najmenšieho náznaku švindľovania, nechám pre diváka. Zo strany hereckých výkonov nič zásadného, avšak u E. Röm som videl aspoň snahu ukázať nejakú premenu „luxusnej manželky“ na servírku. Celé vyvrcholenie a ukončenie príbehu odzrkadľuje fakt, že sa jedná o TV film s nízkym rozpočtom. Trošku väčšou fantáziou v scenári a postavami s hlbším charakterom by sa z toho dalo vyčarovať niečo také, k čomu hovoríme „klasický priemer“. Osobné hodnotenie: 57% (*)