Ledové království II (2019)

Od uvedenie do kín skvelého prvého diela už uplynulo 6 rokov. Na pokračovanie teda sme museli počkať dlho. Oplatilo sa? Po prvom videní nového diela „ľadového kráľovstva“ na to Bohužiaľ nemám jednoznačnú odpoveď. Moje pocity sú zmiešané. Jednak vizuálna stránka a hudba v podstate nemajú chybu, na druhej strane „animák“ ako celok zaostáva za prvým dielom. Viac by som nepísal, pretože by to už išlo na účet prekvapenia. Každopádne, ten, kto mal rád prvé dielo, z pokračovania by nemal mať veľké sklamanie. Osobné hodnotenie: 76% (***)

Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon (2019)

Druhý celovečerný film ovečky Shauna sa snaží nadviazať na úspech prvého diela. To sa mu však darí len do polovici filmu. Potom je to už spíš slušná priemerná úroveň bez výraznejších a lepších (zábavnejších) scén. Príbeh síce klasický so všetkými známymi časťami, ale vo svete „Shauna“ má to svoj potenciál. Teraz však tvorcovia nedokázali z toho vyťažiť viac. V porovnaní s prvým (geniálnym) celovečerným filmom je to „dva kroky dozadu“. P.S.: Druhá najlepšia scéna druhej časti príbehu je po titulkoch, v ktorej malé ovce vytiahne kábel zo syntetizátoru. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Půjčovna masa: Nové pouzdro (2020)

Seriál so skutočnými, živými hercami z dielne Netflixu nepoznám. Takže do celovečerného anime som išiel bez akýchkoľvek vedomostí a po jeho skončení vo mne zostal pocit pozitívneho sklamania. Grafika je na skvelej úrovni, akčné scény na dostatočne dobrej úrovni a príbeh, napriek svojim nedostatkom, so zaujímavými myšlienkami. Celá koncepcia mi pripomína nekorunového kráľa cyberpunku – Ghost in the Shell. Tí, ktorí majú rád Ghost in the Shell-based anime, tak nebudú sklamaní. Po dlhšom čase je to výsledok, za ktorý sa Netflix nemusí hanbiť. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Pád anděla (2019)

Tretie dielo „útoku na biely dom“ solídne doplňuje predchádzajúce diela a z určitého pohľadu ide o nápravu „reputácii“, ktoré bolo potrebné po druhom filmu. Príbeh klasický a tým pádom s hromadou klišé riešení, ale ako celok slušne fungujúci na úrovni B-vého filmu. G. Butler starne solídne, ale už aj ony by mal rozmyslieť účasť v náročnejších scénach. Paradoxne, najväčším esom je tu vo vedľajšej pozícii vyskakujúci N. Nolte (Mikeov otec). Keď sa jedná o záverečné dielo, tak v rámci možností sa jedná o solídne zakončenie príbehu M. Baninga. P.S.: Na najlepšiu neakčnú scénu musíte počkať až do záverečných titulkov (lepšie povedané, na scénu medzi záverečnými titulkami). Osobné hodnotenie: 72% (***)

Zabiják (2019)

Začiatok „Killermana“ naznačuje solídne B-ko – ale len začiatok. Ako sa ukázalo, všetky dobré nápady a herecké výkony vystačili len na začiatok. Ingrediencie ako „strata pamäti“ alebo „nečestný strážcovia zákona“ nie sú žiadnou novinkou – v tom problém nie je. Samotný problém je v tom, že tieto prvky sú v danom príbehu použité neefektívne a ani klasické klišé prvky nefungujú tak ako by mali. Pán Bader si pravdepodobne myslel, že film so svojou charizmou nejako zachráni L. Hemsworth. To sa nestalo. Osobné hodnotenie: 63% (**)

Krásná mimozemšťanka (1988)

Nenáročná sci-fi-based komédia z konca osemdesiatych rokov, ktorá predovšetkým staví na kráse K. Basinger. Klasická hra D. Aykroyda, bez žiadneho prekvapenia. Scény ako „príprava na sex“, „nákup v obchode“ a „servírovanie raňajky“ mi do dneška dokážu vyčariť úsmev na tvári. Keď hľadáte nenáročnú komédiu so sci-fi koreňmi na jedno opršané popoludnie alebo na malú nostalgiu, tak „Krásna mimozemšťanka“ by vás nemala sklamať. Osobné hodnotenie: 71% (***)

A Bagi Nacsa Show (2016) (pořad)

Iván Bagi a Olivér Nacsa tvoria skvelé duo! Na maďarskej scéne už pôsobia dlho, a ako to (takmer vždy) býva, počas tých rokov kvalita ich humorných TV relácii bola kolísavá. Avšak niektoré veci tam vždy boli, ako napríklad originalita, odhodlanosť/oddanosť a úcta pred predchádzajúcimi velikánmi – a tieto „ingrediencie“ sú práve tie najdôležitejšie. Nehovoriac o tom, že vo svojich reláciách sa vždy snažili nejakým spôsobom upozorniť na krásy maďarskej komédii a skečov ako aj predstaviť a priblížiť velikánov a legiend filmového/divadelného sveta pre dnešnú generáciu. Na dnešnej maďarskej scéne neexistuje (herecky aktívny) duo (prípadne len jedna osoba), ktorá by dokázala stelesniť toľko postáv a osobností zo sveta smotánky, politiky a showbiznisu tak autenticky. Ja im prajem, aby mali pevné zdravie a ich nadšenie ešte vydržalo dlho. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Řezník, kurva a jednooký muž (2017)

Film Szásza Jánosa, natočený podľa skutočných udalostí, je v rámci možností tak surový a naturalistický ako len môže byť. To už potvrdzujú úvodné krátke snímky, ukazujúce, že čo všetko musí Mici vznášať pri jej „robote“. K tomu rýchle bubnovanie (hudba) pridá na intenzite. Tento „nutný“ úvod však slúži len k pochopeniu neskoršieho chovaniu slečny. Centrom príbehu je v podstate (milostný) trojuholník, ktorého body tvoria Mici, Léder G. a Kodelka F. To, že pán Kudelka musí dorovnať svoje staré účty pánovi Léderovi, je len „druhoradé“. Úprimne povediac, neviem, že čo všetko je pravdou v tomto príbehu, podľa užívateľa „krapek“ veľa vecí bolo „trošku“ inak. To však ešte nemení nič na tom, že J. Százsovi sa podarilo natočiť silný film. Je tu zopár zaujímavých scén, napríklad pobodanie pána Kudelky alebo pokus o jeho zabitie, ktoré hraničia s realitou. Najsurovejšou scénou však nie je samotný osud Lédera a Mici, ale „Dexterovský“ spôsob zbavenia sa pozostatkov pána Kudelky. Čo sa týka kamery, tak práca s ňou je dobrá a čierno-biely objektív len pridá na jej hodnotách. Všetci traja herci v rolách spomínaných postáv podávajú silné a presvedčivé výkony. (D. Gryllus nikdy nemala problémy s nahotou a erotickými scénami a to potvrdzuje aj v tomto filme.) Jedine, čo postrácam, je objavenie sa dominantnejšej vedľajšej postavy. Suma k sumáru: Maďari opäť dokázali natočiť film, ktorý so svojimi scénami sa dostane pod vašu kožu. Osobné hodnotenie: 82% (****)

Willy a kouzelná planeta (2019)

Nekomplikovaným a jednoduchým príbehom tvorcovia zrejme chceli osloviť menších milovníkov animovaných rozprávok. Avšak, prekvapivo, poteší aj zástupcov staršieho ročníku. Dôvodom je hlavne veľký potenciál neznámej planéty (život, živočíchy, rastliny, počasie, atď.), na ktorej sa malý Willy ocitne. Potom tu máme záchranného robota Bucka a Willyho priateľa „malého mnohonohého psa“. S nimi by som dokázal predstaviť aj nejaký spin-off mini príbeh – skvele vymyslené postavy. Síce animák (ktorý samozrejme má svoje nedokonalosti) čerpá väčšinou z iných známejších a vydarenejších kúskov, no robí to solídne a s úctou. V mnohých scénach je vidieť malý kúsok kreativity. Ja osobne, taký prístup dokážem oceniť. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Rodičovský instinkt (2019) (TV film)

Príbeh, bez ohľadu na „kvality“ výsledného filmu, je silný a vážny. To, že je to celé servírované na úrovni „seriálu typu mydlo“, je už iná vec. Jena hviezda, pretože podobných filmov som videl aj v horšej kvalite. P.S.: Mamička niekoľko hodín po pôrode sa vydá hľadať svoje dieťa a pohybuje sa tak, ako by pred „malou chvíľkou“ nerodila. Ozaj? Osobné hodnotenie: 50% (*)