Clouds (2020)

Smutný film, ktorý inšpirovali skutočné udalosti. Zach Sobiech statočne bojuje s rakovinou, napriek tomu, že vie, tento súboj Bohužiaľ nemôže vyhrať. Prvá (a ozajstná) láska, skutočné priateľstvo a milujúca rodina – niekto ani za celý svoj život nezažije tieto veci. Zach Sobiech tieto veci aspoň na chvíľu mohol prežiť. Pesnička „Clouds“, podobne ako ostatné, ktoré zaznejú vo filme, sú nadpriemerné. P.S.: Autentické zábery z „home made video“, ktoré sú k videniu na konci filmu, len potvrdzujú to, čo sme vo filme mohli vidieť.  Osobné hodnotenie: 77% (***)

Stargirl (2020)

„Ani na to nemáme čas, aby sme objavili sám seba. Musíme to okamžite vedieť“. Stargirl na jednej strane je klasickým (nevinným) teenage romantickým filmom, kde nenápadné spojenie medzi Stargirl a Leom je cítiť od prvého momentu. (Grace VanderWall v roli Stargirl niečo vycítila – stojí pred kamerou, začne hovoriť, alebo hrá na gitare, a pozornosť diváka hneď získa.) Na druhej strane je to však aj „známy“ príbeh o tom, že čo všetko sa môže stať, keď ste trochu iný, ako ostatný. Je škoda, že charaktery postáv sú zachytené len povrchne. V danom žánru celkom slušný tuctový doplnok od Disney Plus. P.S.: Kričanie len tak do ničoho niekedy dokáže spraviť zázraky. Osobné hodnotenie: 72% (***)

Poslušné panenky (2021)

„WTF“ film, ktorý sa snaží kombinovať viaceré prvky zo žánru horor, thriller, dráma a podobne. Predovšetkým však chce šokovať a niesť na sebe prvky akéhosi umeleckého snímku. Z toho sa mu však najviac darí v šokovaní, v podstate len v negatívnom zmysle slova. Pre citlivé povahy, a v podstate ani obecne, neodporúčam. Osobné hodnotenie: 54% (*)

Návrat do vesmíru (2022)

„Reklama pre SpaceX a Elona Muska.“ Skúsená dvojica dokumentárnych filmov Elizabeth Chai Vasarhelyi / Jimmy Chin, medzi inými, naservírujú stručnú históriu o tom, že ako a kedy sa začala vybudovať firma E. Muska SpaceX, a končia tam, kde sme dneska. Nechýba zachytenie prvých, veľmi vážnych nevydarených pokusov, ani ako pripomenutie úspechov, ktoré vo svete rezonujú aj dneska. Dokument má jasnú koncepciu a zachytávanie prípravy dostať astronautov na vesmírnu stanicu je celkom vydarená. Osobne mám dve problémy. Prvý je to, že dynamika dokumentu v druhej polovici sa príliš spomalí. Viem, že vesmírna stanica dostáva väčšiu pozornosť, no aj tu by tie zábery mohli niesť v sebe viac života. Druhý je to, že dokument len povrchne zachytáva myšlienky a plány SpaceX, predovšetkým však šéfa Elona Muska. Viem, ešte väčšie pozornosť pre E. Muska by už viedlo k úplne iným cieľom, aké mal tento dokument, no z hľadiska toho, aby sme mohli trochu viac pozrieť za firmou SpaceX a lepšie ich plány, je to viac-menej nevyhnutný krok. Osobné hodnotenie: 79% (***)

Rytíři spravedlnosti (2020)

Anders Thomas Jensen je skúsený dánsky režisér a ani v prípade jeho ďalšieho filmu Rytíři spravedlnosti si nenechal nič na náhodu. Hlavné a vedľajšie postavy totiž stvárnia herci, s ktorými pán Jensen dlhodobo spolupracuje. A táto spolupráca, ako aj chémia medzi hercami, sa plne odzrkadľuje na filmu. Daný snímok sa zameriava na viaceré aspekty, no v centre pozornosti je predovšetkým zachytenie vzťahu otca a dcéry. (Obaja sa dostanú do krízy po strate tretej členy rodiny.) Mads Mikkelsen prehľadom stvárnil postavu Markusa. Miestami, ako to vycítil aj režisér, nepotrebuje ani text – vystačí s mimikou, pozrie sa do kamery a už má diváka. Vedľajšie postavy skvele doplnia tých hlavných a dokážu ovplyvniť aj smerovanie príbehu. Markusova „revenge“ jazda je zachytená bez zbytočných komplikácii – škoda však, že k nahliadnutiu „za udalostí“ tvorcovia nevenovali trochu väčší priestor. Záverečná akčná scéna je spíš minimalistická, ale za to pôsobivá. Opäť niečo nadpriemerného z Dánska – šokujúci a zároveň nútiaci sa jednotlivé časti príbehu trochu lepšie rozobrať. S podobným z USA som sa už dávnejšie nestretol. Osobné hodnotenie: 85% (****)

Safety (2020)

Reginald Hudlin, po vydarenom filmu Marshall, sa vrátil opäť jedným true-based snímkom, v produkcii Disney Plus. Príbeh Ray-Ray McElrathbey dobre pasuje do klasických schém, ktoré Hollywood veľmi rád spracuje. Neviem, že kde všade sú väčšie alebo menšie rozdiely od skutočnosti (myslím na to, ako to s Ray a jeho bratom Fahmarrom bolo). To však áno, že vo skutočnosti stíhať školu, náročný americký futbal a pritom sa ešte starať o malého brata bolo omnoho náročnejšie, ako to vo filmu zobrazené, „bezohľadne na to“, že aká bola tá pomoc od okolia a známych. Z hereckej stránky príjemne prekvapil Jay Reeves. P.S.: Keď len tretina je pravdou z toho, čo vo filme vidíme, tak pre Ray-Ray McElrathbey patrí veľký rešpekt. Osobné hodnotenie: 72% (***)

Randění v New Yorku (2021)

Režisérsky debut Jonaha Feingolda podľa mňa nevyšiel úplne podľa predstáv. Jeho pokus o napodobnenie myšlienok (miestami možno aj dialógov?) Woodyho Alena, využitie základov príbehu filmu Friends with Benefits a ich následné akési spojenie sa nedarí. Chémia medzi ústrednou dvojicou Francesca Reale / Jerry Ferrara je veľmi krehká. Z hereckej stránky sa najviac zviditeľnila Francesca Reale. Osobné hodnotenie: 64% (**)

Rozhodnutí nebo život (2022)

Minimalistický horor, ktorý, ako to užívateľ silentname zaznamenal, nepriamo sa inšpiruje takými snímkami ako Truth or Dare a Countdown. Škoda za nie vždy logický prístup a vedenie príbehu, ktoré nechajú svoje stopy na filmu. V danej forme zbytočná snaha o pokus nechať si otvorené zadné dvere pre prípadne pokračovanie. Trochu (nie príliš príjemné) prekvapenie, že v danom (typickom) B-čkovom filme sa objavujú aj takí herci ako Asa Butterfield či Eddie Marsan. P.S.: Počítač didaktik potešil. Osobné hodnotenie: 64% (**)

Hon na čarodějky (2021)

Taká „reverse Supernatural“ epizóda, roztiahnutá na cca 90 minút. Základná koncepcia nie je zlá, ale chýba trochu viac šťavy a podkladov k lepšiemu pochopeniu pozadia príbehu. Vedenie príbehu je klasický, ale bez výraznejších scén, dialógov a performancov herečiek / hercov. Záver taktiež necháva za sebou niekoľko poznámok... Osobné hodnotenie: 60% (**)

Zázraky korálového útesu (2021)

Ako píše užívateľ kolly13: “Dokument s unikátními záběry“. Podmorské prostredie, predovšetkým jej mikroskopická časť, je zachytené pôsobivo. Je veľká škoda pozerať tento dokument len v klasickom rozlíšení – full HD je minimum. Osobné hodnotenie: 80% (****)