Love Upstream (2021) (TV film)

Romanťárna pre hardcore fanúšikov takých filmov, ktoré (vy)produkuje Hallmark. Ústredná dvojica je celkom fajn, a áno, Kimberly-Sue Murray vypadá skvele. Prostredie v prírode je prekrásne a škoda, že z neho neukázali viac. Trochu viac scén z prírody a lepšie zapojenie vedľajších postáv by trochu pomohlo na kvalitách filmu. Osobné hodnotenie: 58% (*)

Luca (2021)

Ďalšia Pixarovka v produkcii Disneyho štúdia, ktorá (pochopiteľne) je úplne v inom duchu ako vlaňajší Duše. „Luca“ v podstate obsahuje všetko, čo od priemernej Pixarovky vyžadujeme: dobre nakreslené postavy a prostredie, postavy, ktoré vás rýchlo dostanú, dobrá hudba a solídny príbeh. Problémom je to, že Luca, napriek všetkým snahám, je len priemerne dobrým animákom. Príbeh len miestami obsahuje výraznejšie momenty (napr. túžba učiť sa, čítať knihy a objaviť Svet okolo seba – ostatné prvky nemajú väčší efekt prekvapenia), zábavnejších scén je menej (ani tie nefungujú vždy tak, ako by mali), charaktery jednotlivých postáv majú určité rezervy. Záver je však pekný a dojemný. Osobné hodnotenie: 76% (***)

A Kilépő (2021)

Amatérsky film s umeleckými prvkami s jednou „živou“ (účinkujúcou) postavou na odľahlej železničnej zastávke, zachytávajúci zrútenie života danej postavy (muž), ktorý sa dostal do dlhové špirálu. Námet a okolnosti, ktoré viedli k situácii, sú podľa známej šablóny – rezervy na dôraznejšie prvky tu boli (nechýbalo veľa). Konsekvencie filmu a z jeho záveru musí vyvodiť každý divák sám. Osobné hodnotenie: 68% (**)

Zásek (2021)

Francúzka komédia, ktorú je potrebné brať s rezervou. Neodhalil by som, že prvý film s témou na vírus COVID-19 v komediálnych šiat príde z Francúzka. Réžiu spáchal skúsený komediálny herec a režisér Dany Boon, ktorý a čiastočne podieľal aj na scenári (je vidieť jeho rukopis). Film hlavne dáva zakrivené zrkadlo pre obidve tábory, tzv. pre zástancov (podporovatelia očkovania a prísnejších opatrení) a odporcov (sú proti očkovaniu, „korona je len výmysel“, zástancovia konšpiračných teórií a hoaxov) epidemiologických opatrení. V rámci možností, ako to daná situácia dovolí, sú v zábavnejšej forme zachytené tie veci, v ktorých oba dva tábory konajú prehnane (napr. nakupovanie v obchode v „skafandre“, neustále meranie teploty) alebo zaostávajú („nulová tolerancia“ voči ostatným – ignorovanie prosby „zakryte si dýchacie cesty, odmietavý postoj ku testovaniu – „čipovanie“ v réžii Billa Gatesa). Nezabudlo sa ani na „vyfigurovanie“ niektorých situácií, napr. testovanie metódou PCR, home office alebo dištančné vyučovanie. Herecké obsadenie je celkom impozantné: Dany Boon v roli „fanatického dezinfikátora“ je veľmi dobrý (vieme, že rola hypochondra mu sedí, viac film Superhypochondr), François Damiens v roli „odporcov“ nezaostáva oveľa a Yvan Attal v roli „šialeného doktora“ taktiež má svoje skvelé momenty. (Ale aj ostatné vedľajšie postavy odviedli kus dobrej práce.) __ K celému filmu, ako som spomínal, je potrebné staviť sa s určitou rezervou. Určite budú takí, ktorí budú cítiť hnev (stratili niekoho blízkeho) a aj takí, ktorých film „nejako neosloví“. Je mi nesmierne ľúto všetkých, ktorí kvôli tomuto ochoreniu prišli o život (sám som Bohužiaľ prišiel o niekoľko známych v mojom blízkom okolí), podobne aj tých, ktorí odmietajú dodržiavať aj tie minimálne opatrenia. Myslím si, a pravdepodobne to je aj jeden z odkazov filmu, že keby ľudia boli aspoň trochu viac tolerantní a ohľaduplný voči sebe, tak situácia by bola určite lepšia. Vírus by tu bol, ale nevyžiadal by toľko zbytočných ľudských životov. P.S.: „Teraz čo robíš?“ „Idem ti zmerať teplotu.“ „Prečo?“ „Povedala si, že si zapálená.“ Osobné hodnotenie: 80% (****)

Noční zuby (2021)

Mnohokrát videný a spracovaný scenár, ale oveľa v horšej kvalite, ako je to v prípade Twilight (viem, toho sa týka len okrajovo) alebo iných podobných snímok. Moderné prostredie a postavy charakteristické pre dnešnú dobu. Bohužiaľ, jak herecké výkony tak aj herecké charizmy tu chýbajú. Jeden zo snímok, ktorý potvrdzuje, že v sídle Netflixu občas vzniknú „zaujímavé“ ozhodnutia.Osobné hodnotenie: 55% (*)

Zhoubné zlo (2021)

Režisér james Wan sa vrátil k žánru, čo mu najviac sedí (a čo ho zatiaľ najviac preslávil). „Malignant“ šikovne spojuje prvky hororu, thrilleru a mysteriozity. Možno kostra príbehu z hľadiska originálnych prvkov nevie veľa vecí ponúknuť pre svoj žáner (predstavte si, že akú knihu by z toho napísal Stephen King), ale za to šikovne kombinuje možnosti, ktoré ponúka. Práca s kamerou je v rukách Michaela Burgessa, ktorý ani teraz nijako nezaváha. Najviac akčnou a brutálnou scénou je nerovnomerný boj na policajnej stanici, ktorá je jednoznačne inšpirovaná prvým dielom Terminátora. Annabelle Wallis je dobrá a v podstate sama nesie film na pleciach – škoda, že na fronte vedľajších postáv nemá silnejšiu podporu. Dôvodom, že prečo nedávam štyri hviezdičky, je záver. Vyvrcholenie nie je zlé (aj keď sú tu rezervy), ale film sa skončí v momente, kedy by ešte nemal. Pri takmer dvojhodinovej runtime by som čakal, že viac budú dbať na menšie detaily (napr. ako sa uzatvoril prípad, prípadne čo sa stalo s ostatnými postavami, ktoré zostali naživo). Osobné hodnotenie: 78% (***)

Podfuk za všechny prachy (2020)

Film s banálnym námetom, zachytávajúci zákulisie („niekdajšieho“) hollywoodskeho natáčania s menšou porciou zábavnejších scén. Na filmu je vidieť, že George Gallo (aspoň čiastočne) bol inšpirovaný „nedávnym“ snímkom Quentina Tarantina. Film nesie na pleciach trojica skúsených veteránov (legendy) Robert De Niro, Tommy Lee Jones, Morgan Freeman, ktorých vo vedľajšej roli slušne dopĺňa Zach Braff (ten mimochodom vypadá presne tak, akoby vystúpil z jedných so svojich „imaginárnych“ scén, ktoré mával v seriáli Scrubs). P.S.: „Aký si to človek?“ „Som producent!“ Osobné hodnotenie: 71% (***)

Ten pravý (2021)

Prvý režisérsky kúsok 61 ročného Kena Moka sa snaží prekvapiť „chameleónskymi postavami“ hlavného hrdinu, ktorý sa snaží skryť sa za tieto postavy kvôli tragédii, ktorá ho postihla. Snaží sa mu pomôcť spisovateľka v kríze, ktorej imponuje jeho pestrá osobnosť. Koncepcia a scenár viac-menej v poriadku, ale celková výprava, realizácia a záverečné vyvrcholenie nie sú dostatočne dotiahnuté do úspešného konca. Osobné hodnotenie: 63% (**)

Cruella (2021)

Režisér Craig Gillespie si predovšetkým získal pozornosť filmom Já, Tonya. Otázkou bola, že kam sa posunie ďalej. Nakoniec si sadol do režisérskeho kresla, odkiaľ dirigovali „origin“ príbehu Cruelly. Musím povedať, že rozhodnutie, ktoré padlo na obidvoch stranách (štúdio / režisér), sa nemusí ľutovať. Na Disney-pomery sa podarilo natočiť taký film, ktorý, v rámci možností, rozširuje svet 101 dalmatinov – a to na slušnej úrovni. Scenár sa síce nevyhol klišé momentom alebo jednoduchším riešeniam, ale tie sú pomerne dobre kompenzované pompou prostredia a predovšetkým hereckým výkonom dvoch hlavných postáv. Režisér správne pochopil, že kľúčom úspechu filmu je predovšetkým to, že akú slobodu dostanú herečky – dal im takmer všetko, čo mohol. Emma Stone a Emma Thompson sa za to odvďačili v plnej miere. Na ich hereckú hru a vzájomnú rivalizáciu sa dobre pozerá. Emma Stone si prežíva každú minútu a v obdivoch rolách je jednoucho „cute face“. Emma Thompson je zase miestami dokonale chladnokrvná a bezcitná. V roli vedľajšej postavy prehľadom dominuje Mark Strong. Keď to celé ešte premietnime do sveta, ktoré k filmu vytvorili (farebnosť, zaujímavé kompozície šiat, atď.), tak z toho potom vznikne celkom slušný výsledok. Hudbu sa snažili vybrať taktiež vkusne a prispôsobiť k nim jednotlivé scény – pesničky od Deep Purple, ELO, The Clash (atď.) určite potešili. __ Negatíva? Problémom, medzi inými, je predovšetkým „runtime“. Zbytočne sa to približuje ku 150 minútam. Potom tu máme už spomínané jednotlivé prvky scenáru, ktoré nedokážu prekročiť vlastnú tieň. Za normálnych okolností by som hodnotil všetky snahy so silnejšou „trojkou hviezd“, ale v tomto prípade dávam krehkú „štvorku“, vďaka duo „Emma / Emma“, ktorú v tejto forme a v tomto zložení stojí za to vidieť. Osobné hodnotenie: 80% (****

Máš někoho doma (2021)

„Si obeť kvôli tomu, že máš všetko?“ „Filozofická otázka“, na ktorú režisér Patrick Brice sa snaží nadviazať motív(y) sériového vraha. Druhým základným pilierom sú tajnosti ľudí (ich zverejnenie môže spustiť lavínu, ktorú (takmer) nič nedokáže zastaviť). Ale keď tieto veci vynecháme, tak sa jedná len o „klasickú tuctovku“ daného sub-žánru hororu. Problém je aj to, že vo filme chýbajú lepšie a charizmatickejšie postavy. P.S.: Je jasné, že žáner horor v „pracovných“ plánoch Netflixu na rok 2021 boli na predných miestach. Osobné hodnotenie: 63% (**)