Nevera po slovensky (1980)

Tri príbehy v jednom filme. To nie je problém. To však áno, keď z hľadiska kvality sú nevyrovnané. Celkovo jeden z tých slabších momentov režiséra Juraja Jakubiska. Z hľadiska hereckých výkonov len jedna poznámka: Domino (skvelý Václav Baur) forever! (Scény s sním – kde tancuje, konzumuje knedlíky alebo nejakú „užitočnú“ vec vymyslí – takmer nemajú chybu.) Osobné hodnotenie: 68% (**)

Neviditelná Sue (2018) odpad!

Snaha nemeckého režiséra M. Dietricha vytvoriť / natočiť detskú superhrdinskú jednohubku. (Malá slečna kvôli nehode na matkinom pracovisku získa schopnosť neviditeľnosti, ktorú dokáže ovládať zmenou teploty.) Ešte by som to celé dokázal prehĺtať, keby vo filmu bol nejaký serióznejší úmysel (na úrovni výchovnej), ale nie. Celá tá koncepcia nestojí pevne na nohách, postráca ozaj dominantné mladšie postavy a pevnú chémiu medzi nimi. Pre dospelých strata času, pre mladých niečo také v tejto kvalite bym so radšej neukazoval. Z mojej strany teraz najnižší stupeň hodnotenia. Osobné hodnotenie: 39% (odpad)

Neviditelný (2020)

Pán Whannell na to išiel dobre. Postupne buduje napätie vo filme a pritom efektívne kombinuje prvky thrilleru, „sci-fi technológie“, drámy a soft hororu. To všetko by však možno nestačilo, keby v hlavnej roli nebola E. Moss, ktorá tu dáva jeden so svojich najlepších hereckých výkonov. (Vo vedľajšej roli chýba skutočne dominantná postava („neviditeľného človeka“ sem nepočítam).) Pocity psychicky týranej (+ prenasledovanej) ženy divák môže cítiť na vlastnej koži. Boj s „neviditeľným mužom“ sú jak zo strany režisérskej tak aj z hľadiska kameramana dobre zvládnutý. Scenár nie je zlý, ale na takej úrovni by sa tam ešte zmestila nejaká vec (prekvapenie), ktorú (ktoré) divák nečaká. Záver nie je tak prekombinovaný alebo mysteriózny, ako by sme čakali – pozorný divák hneď príde na pravdu. Film „Neviditeľný“ je predovšetkým dobre vydareným mixom rôznych žánrov (ako som spomínal, napr. thriller a soft horor) a v roku 2020 je zatiaľ najlepším filmom vo svojej kategórii. Osobné hodnotenie: 84% (****)

Nevinný (2022)

Francúzka soft komédia, kde na prvý pohľad z kladných postáv sa stanú „záporné“ a pôvodne záporné postavy viac-menej zostanú na rovnakej úrovni. Jednohubka, ktorú miestami spríjemní dvojica Louis Garrel / Noémie Merlant a ich „improvizovaná“ scéna v „reštaurácii“. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Nevlastní dcera (2015)

Thriller na úrovni TV. Príliš jednoducho natočený, bez väčších a premyslenejších momentov. Občas bez veľmi šedého hereckého výkonu. Skratka spíš kategória C. Osobné hodnotenie: 55% (*)

Nevyřízený účet (2013)

Hneď začneme s tým, že scenár napísal S. Stallone., ktorý v súčasnosti je opäť na vrchole. Osobne si však myslím, že jeho scenár teraz obsahuje diery. Tento príbeh mal väčší potenciál, avšak vďaka scenáru a réžii padne do kotagórii B. J Statham a J. Franco podali priemerný výkon. PS: W. Ryderovú som skoro nepoznal. Nevydala tak, akoby bola vo forme. Osobné hodnotenie: 72% (***)

Nevystupuj! (2018)

Síce niektoré časti filmu pána Alvarta v niektorých bodoch nestoja na pevných bodoch, obecne sa jedná o povedený akčný thriller. Napätie sa postupne zvyšuje, herci odvádzajú presvedčivý výkon. Na samotnom záveru by sa dalo ešte pracovať. Každopádne si cením snahu o uzatvorenie príbehu (snímok na konci – otec/muž a jeho rodina). Z mojej strany silná „trojka“ – v porovnaní s Odříznutí (takisto pod taktovkou pána Alvarta) o niečo zaostáva. Osobné hodnotenie: 78% (***)

New Police Story (2004)

Prvé a druhé dielo Police Story boli „one-man show“ Jackieho Chana (obidve filmy je možné chápať ako jeden celok), v tretom diele to dokázali posunúť ďalej pomocou tímovej práci s vynikajúcou Michelle Yeoh. Avšak z hľadiska príbehu, komplexnosti, hereckých výkonov a emócií práve štvrté dielo tejto ságy je najkompaktnejším. Režisér veľmi šikovne posunul dych berúce a nebezpečné bojové a akrobatické scény dozadu a dopredu posunul príbeh a hercov/herečiek. Čo Cruisovo M:I, tak aj Chanovo Police Story sa dokázalo prispôsobiť sa k aktuálnej dobe. Osobné hodnotenie: 83% (****)

Newyorčané (2017)

Jednotlivé príbehy zvlášť by možno mohli fungovať, takto dohromady však z nejakého dôvodu nie. Nie príliš vydarená réžia, z hereckej stránky skoro nevyšperkovaný. Nádejný slušný začiatok nasleduje rapídny pokles (úrovni). Osobné hodnotenie: 55% (*)

Newyorská romance (2013)

Herecky veľmi pekne, z hudobnej stránky veľmi príjemné natočený film. Potreboval by to však ešte pridať trošku na tempe. Osobné hodnotenie: 72% (***)