Hologram pro krále (2016)

Prekvapivo dosť jednoduchý príbeh a veľmi „skromné“ zobrazenie „lepšieho životného prostredia“ Saudskej Arábie. Obrovské kontrasty a hlavne vzrušujúce porovnanie dvoch odlišných svet však nečakajte. Tu spíš dominujú „maličkosti“ (napr. význam „prstu“). Romantická línia je síce krátka, ale za to pomerne krásna (dojímavá scéna pod vodu). T. Hanks je pre rolu Alana (amerického obchodníka) ideálnou voľbou. Jeho príbeh je akoby šitá na mieru Hanksovej hereckej povahy. Osobné hodnotenie: 75% (***)

Predátor: Evoluce (2018)

Shane Black sa rozhodol „vložiť“ do príbehu Predátora „nové“ myšlienky, oživiť oheň a záujem o tento (dnes už kultový) snímok. Po videní filmu môžem povedať, že jeho ambície síce boli trošku prehnané, ale nedopadlo to tak, že za výsledok sa musí hanbiť. Film síce obsahuje klasické kúsky akčných filmov (z hľadiska tých Predátorských), ale za to je tu celkom zaujímavá banda s menom „skupina číslo 2“. „Profíci“ s rôznymi poruchami osobností síce dávajú dostatočné pestré farby pre film, ale daný príbeh už nedokážu dostať na väčší level. („Klasicky“) otvorený záver so zaujímavou zbraňou, ktorá mi trošku pripomína „the Guyver unit“. Uvidíme čo prinesie budúcnosť... Osobné hodnotenie: 73% (***)

Alfa (2018)

Na film „Alpha“ sa dá pozerať buď ako na „survivor movie“, alebo na film, ktorý zobrazuje jeden veľmi osobný vzťah medzi človekom a vlkom. Obidve majú svoje rezervy (napríklad finálny boj s „tigrom“), ale po skončení filmu som nebol sklamaný. Jednoducho mám slabosť pre vlky (a „alpha“ mi pripomínal nášho niekdajšieho československého vlčiaka). P.S.: Môže mi niekto povedať, že odkedy si dávajú vlky červy „na večeru“? Osobné hodnotenie: 71% (***)

Bankrot (2017)

Nádejný začiatok, ktorý veští napínavý „statický akčňák“, kde v centru pozornosti sú „money“. To nadšenie sa však rýchlo vyparí a zostane po ňom (takmer absolútna) prázdnota. Osobné hodnotenie: 58% (*)

Něco, co stvořil Bůh (2004) (TV film)

Pravdu povediac, tento film je postavený na dvoch pilieroch. Ten prvý je vedecko-lekárska časť a všetko čo s tým súvisí. Táto časť je zvládnutá na vysokej úrovni. Druhý pilier je boj Viviena s predsudkami ostatných a s tým, že pravdepodobne „sám nikdy nemôže dosiahnuť to, čo Dr. Blalock“. A práve táto časť je tak trošku slabším kúskom filmu. Tu som čakal väčšiu konfrontáciu medzi Vivienom a spoločnosťou, väčšie vyostrenie a boj za svoju pravdu. Avšak vďaka celkom dobrému zobrazeniu vzťahu Viviena a Dr. Blalocka a potom kvôli skvelým hereckým výkonom A. Rickman feat. M. Def, filmu dávam štyri (mierne slabšie) hviezdičky. Osobné hodnotenie: 81% (****)

Kryštůfek Robin (2018)

Novodobý „Disney štúdio“ opäť siahol na kultový príbeh, z ktorého chcel natočiť celovečerný film pre malých a (hlavne) pre tých trošku dospelejších. Výsledok? Napoviem, že katastrofa to v žiadnom prípade nie je. Ale výsledok sa nedá nazvať ani bravúrnym. Príbeh dospelého „Robina“ je klasika a neobsahuje žiadne také „ingrediencie“, čo by sme nepoznali. Je to vlastne príbeh o človekovi, ktorý vďaka každodenným starostiam začína zabúdať na jednu z najdôležitejších vecí. Priatelia z minulosti (hlavne ten „naj“ priateľ) však mu ukážu cestu naspäť. A práve ich zakomponovanie do daného príbehu sa mi zdá trošku nekompletný. Pozornosť je tu hlavne venovaná pre vzťah Robina s medveďom Pú, ale čo ostatný? Tí akoby viac zostali v pozadí. A posledné, čo by som rád spomenul, je spojenie dvoch svetov (svet rozprávkových postáv a svet ľudí). To by taktiež potrebovalo trochu viac fantázii. Stručne: Príbeh Robina je spíš pripomenutí toho, na čo by otcovia (ale tak obecne rodičia) nemali zabudnúť a na čo by mali (vždy) nájsť čas. Za plus považujem to, že film vo mne dokázal aspoň trošku vzbudiť staré dobré spomienky z detstva, kedy som sledoval príbehy macka Pú. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Tomboy: Příběh pomsty (2016)

2 dobré herečky v(o) (veľmi) podpriemernom filme. Jednotlivé akčné scény (prestrelky) by mali byť kvalitnejší a záverečné rozuzlenie epickejšie (napriek tomu, že tie ruky ma na konci šokovali). Osobné hodnotenie: 59% (*)

Kill Kane (2016)

Anglický film „mierne“ inšpirovaný snímkom „Kill Bill“? Kdeže! Každopádne potenciály V. Jonesa neboli využité. Pomsta bez kompromisov avšak na úrovni “C/D“. Osobné hodnotenie: 59% (*)

Ve třech (2017)

„Kanadsko-Francúzsky žartík“ z Kanady? Why not? Pravdu povediac, obával som sa, že to dopadne horšie. V celku je to pohode natočená komédia. Vedľajšie postavy s veľkým potenciálom – ten potenciál však nie je dostatočne využitý. A ešte jedna vec! Mélissa Désormeaux-Poulin v niektorých záberoch (závislá od pozícii kamery) vypadá ako Rooney Mara. Čo myslíte? Osobné hodnotenie: 75% (***)

Tři na cestě (2018)

Film je natočený v duchu „roadmovie“, ale je v tom viac. Otec, ktorý vo svojom živote spravil zopár chýb, sa snaží svoj vzťah s dcérou naraviť. Z celkového hľadiska je film natočený klasicky, kde vás prípadne „momenty prekvapenia“ nebudú atakovať. Na druhej strane, režisér správne necháva väčší priestor pre duo V. Farmiga / Ch. Plummer (vo filme dcéra / otec). Oni dvaja dokážu film niesť na pleciach a tým to aj zachránia pred prípadným kolapsom. Neviem, že s čím je to daný, ale Ch. Plummer, ktorý pomaličky bude mať 90 rokov, podáva stále lepšie a zaujímavejšie výkony. Trošku mi vadí až príliš jednoducho a bez väčšej fantázii natočený záver. Osobné hodnotenie: 76% (***)