Trable s ex (2017)

Jasná koncepcia, založená na starých známych základoch. Celý film by mali vyzdvihnúť do vyššej pozícii herci a dobré (humorné) scény. Ale to sa nestalo. J.K. Simmons spravil, čo mohol. Na neho úspech filmu nezávisel. Jednouchá réžia a dosť plochý scenár sú na vine. Osobné hodnotenie: 64% (**)

Swinging safari (2018)

Z hľadiska satiry podpriemer, z hľadiska réžie dosť nevyrovnaný a herecky ešte akceptovateľný. Osobné hodnotenie: 59% (*)

Teheránská tabu (2017)

Skromný, ale za to oveľa silnejší „animovaný film“. P.S.: Postery Motörhead a Che Guevara vedľa seba sú z hľadiska celého filmu epic. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Miss Hanoi (2018)

Klasický krimi a na Česko-(Slovenské) pomery je to blízko k priemeru. Priestor pre dosiahnutie lepšieho výsledku však tu bol (Vietnamská menšina a štvrť), ale ako by pán Viktora sa bál točiť jednotlivé scény s hlbšími a širšími rozmermi. Osobné hodnotenie: 65% (**)

Kredenc (2014) (pořad)

V podstate pokračovanie relácie „SOS“, ale už v inom duchu a viacerými novými účinkujúcimi. Nie je to zlé, ale má to strašne kolísavú úroveň. V tomto žánru na slovenské pomery u mňa stále zostáva relácia SOS číslom jedna. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Dr. Dokonalý (2012) (seriál)

Nádejný pokus o klon „Dr. Housa“, ktorý, vďaka veľmi kolísavej formy, nedosiahol požadovaný výsledok. Škoda za to, pretože v tom bol potenciál. Ja problémy vidím vo nie vždy dobre (a logicky) prepojených scénach. Na hereckú časť sa nemôžem sťažovať. Tomáš Maštalír je v roli Ludskyho geniálny a k jeho výkonu skvele asistuje Eva Sakálová (a ostatný). Osobné hodnotenie: 73% (***)

Paterson (2016)

Poeticko-umelecké zobrazenie šedých dní (ne)obyčajného šoféra autobusu, ktorý má slabosť pre básne. Sám ich píše a píše to, čo vidí a cíti. Pomaličky plynúci film, kde miestami vedľajšie postavy majú oprávnene väčší priestor. Pre také pomalé tempo a myšlienky je potrebný čas a otvorená duša (a hlava). Na to pozor! Typický „film nie pre každého“, kde „jednoduchý“ herecký výkon A. Driver je nesmierne sympatický. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Vesničko má středisková (1985)

Klasika Českej kinematografii. Klenot, bez ktorej by český/slovenský národ (ako aj Svet) bol o niečo chudší (a smutnejší). Fantastický Marián Labuda st. Aj s týmto filmom prajem všetko najlepšie do nového roku, hlavne pevné zdravie. PF 2019 Osobné hodnotenie: 92% (*****)

Přeplněný byt (2018)

Francúzka komédia na klasických základoch – večný „single“ sa nevie prispôsobiť k situácii, keď sa musí deliť o svoj teritórium so ženou, ktorá má 2 malé deti. Ako som spomínal, klasický príbeh s dopredu známym záverom. Avšak vďaka dobrej spolupráci A. Ducreta a prekrásnej L. Bourgoin sa na to celkom dobre pozerá (až na scénu, keď si malé deti dajú „cukríky“ so „zvláštnou príchutí“). Osobné hodnotenie: 72% (***)

Bohemian Rhapsody (2018)

O životopisnom filme je vždy ťažký napísať vlastný názor (schválne nepoužívam slovo „kritika“). A to hlavne v tom prípade, keď sa jedná o „život“ kapely, ktorá je vám blízko. Dlho pripravovaný film o kapele Queen „aka o Freddie Mercury“ vyšiel do kín pod názvom „Bohemian Rhapsody“, čo nie je len názov jedného z najznámejších rockových piesní ale aj trošku akási metafora života Mercuryho. Film zachytáva život kapely až do epického koncertu Live Aid. Keď mám hodnotiť samotný film, tak sa to dá „takmer presne“ umiestniť do krabičky, kde jednotlivé strany majú názvy ako „začiatočný úspech“, „na vrchole“, „veľký tvár / veľký život“, „láska a sklamanie“, „hádka a pokarhanie“, „odpustenie, znovunarodenie a koniec“. Čiže takmer „klasický“ život umelca/kapely. Z tohto hľadiska žiadne veľké prekvapenie. Ale vďaka (a to si dovolím povedať) dokonalým hereckým výkonom, a to na všetkých postoch, ten film je iný a odlišný od priemerných životopisných filmov. Za to môže skvelá kombinácia hudobných (zachytenie zrodenia najväčších hitov) a dialógových pasážov. Plus vierohodné zachytenie daného prostredia, niečo málo zo životného štýlu kapely a v podstate autentické koncertné „performanci“ sú ďalšími príčiny úspechu filmy. Avšak (aj ako fanúšikovi Queen) mi vadí, že „veľa“ vecí nie je zobrazené alebo zachytené tak, ako sa to vo skutočnosti stalo. To je práve jedna z najslabších častí tohto epického filmu. Je trošku divný, že za všetko „môže“ Freddie („rozpad kapely“ kvôli sólo albumu; jeho životný štýl) a ostatní členovia akoby „za nič“ (Freddie nebol prvý, ktorý z kapely Queen vydal sólový album). Práve takéto „drobnosti“ po videní filmu vo mne vyvolali menšie nepokoje. Ja viem, že je ťažký natočiť životopisný film o kapele, ktorej život pred publikom je viac-menej otvorenou knihou. Ale aj napriek tomu by mohli byť zvolené lepšie kompromisy. Som na 99% istý, že tento film vyvolá podobnú reakciu ako väčšina albumov kapely Queen. Kritici ho nebudú mať (úplne) radi, zase publikum (dominantná časť) to bude vítať s otvorenou náručí. Kvôli spomínaným nedostatkom som chcel dať 4 hviezdičky, ale nakoniec je to „4+1“. Prečo? Dôvody: 1. Geniálne výkony (na čele samozrejme Rami Malek, pre ktorého pravdepodobne sa jedná o životný výkon) hercov, ktorí (takmer) dokonale stvárnili jednotlivých členov kapely Queen; 2. Oko bijúca „vizuálna podobnosť“ hercov s členmi kapely Queen; 3. Veľmi dobrá práca s kamerou; 4. Hudba a 5. KONCERT Live Aid (táto časť by potrebovala ďalšiu kapitolu pre analýzu), ktorá vás chytí za srdce a počas premietanie chcete nahlas spievať a tlieskať s Mercurym. Posledná pesnička z posledného alba Queen (ktorá ešte vznikla s Mercurym) počas titulkoch dáva na písmeno „i“ bodku. Potom z kina odchádzate plnou energiou a eufóriou. P.S.1.: Po videní filmu „Bohemian Rhapsody“ sa môžu u diváka objaviť nasledujúce vedľajšie účinky: 1. Veľká túžba spustiť celú diskografiu kapely Queen; 2. Chcete spustiť od kapely Queen desky „The Greatest Hits I, II, II“; 3. Nekontrolovateľná túžba spustiť časť koncertu Live Aid a znovu spoločne spievať s „kráľovnou“. P.S.2: Pevne verím, že Rami Malek dostane aspoň nomináciu na Oscara. Osobné hodnotenie: 92% (*****)