Pravidla moštárny (1999)

Človek by si myslel, že k filmu Forrest Gump sa nič nemôže priblížiť. Tak po včerajšku už viem, že je to omyl. Pretože som videl niečo, ktorý podobne ako spomínaný film, obsahuje skoro všetko. Film Hallströma nielen že je dojímavý, ale je aj nádherne natočený a opäť dojímavou hudbou vyfarbený. Povedzme si pravdu: viacerí z nás ani predstaviť nedokážeme to, čo cítia tí malí detičky, ktorí nemajú rodičov. Ja osobne si myslím, že režisér nám perfektne priblížil ich city, emócie a to prostredie, v ktorom musia žiť títo malí ľudia (aj keď samozrejme existujú aj oveľa horšie miesta). Trojica Cain, Maguire a Theron podali excelentní výkon. Z nich by som vyzdvihol hlavne Mr. Spidermana, ktorý podľa mňa práve tu podal zatiaľ svoj najlepší herecký výkon. Soška pre Caina je len čerešničkou na torte. Ešte jedna vec na záver: ja osobne som na konci filmu plakal a poďakoval pánovi Bohovi, že mám ešte pri sebe svojich milovaných rodičov. Osobné hodnotenie: 95% (*****)

Ďáblova dílna (2007)

Falšovanie peniazov vo veľkom počas druhej svetovej vojny. Film obsahuje skoro všetko: verné zobrazovanie koncentračného tábora, skvelé herecké výkony a skvelý hlas harmoniky. Zatiaľ najväčší a najlepší herecký výkon pána Karla Markovicsa (alias Stockinger). Na záver môžem povedať len jedno: Oscar za cudzojazyčný film sa dostal na správne miesto. Osobné hodnotenie: 85% (****)

Náš vůdce (2008)

Po tom, ako sa skončil film, som sa zamyslel. Skúsil som nájsť odpoveď na to, ako je to možné v „modernej dobe“, že niektorí ľudia sú tak slepí. Nakoniec som dospel k tomu, že predsa tí, ktorí sa dajú najviac manipulovať, sú práve deti - študenti. Keď sa nájde dokonalý vodca, tak nepoznajú žiadnu prekážku. Ale kde je hranica? Na túto hlavnú otázku sa snaží odpovedať režisér Gansel podľa možností a aj na mnoho ďalšie otázky. Fakt zaujímavý a podľa môjho názoru aj dosť dobre natočený film. Zvýraznil by som herecký výkon Jürgena Vogela, ktorý bol nadštandardný. Osobné hodnotenie: 85% (****)

Univerzální voják III: Znovuzrození (2009)

A máme to tu - ďalšie pokračovanie Univerzálneho vojaka. Teraz budem naozaj stručný: podľa mňa trojka je ešte horšia ako dvojka. Tu platí sto percente „zlaté pravidlo“: čím viac dielov, tým horšia kvalita. Príbeh nie je originálny, herci sú nevýrazní a ruku režiséra v niektorých miestach filmu nie je ani vidieť. Pán Ván Damme a pán Lundgren: prosím Vás, snažte sa trošinku viac. Osobné hodnotenie: 60% (**)

Muž na Měsíci (1999)

Andy Kaufman – človek, ktorý mal tak trošinku hodne zvláštny názor na to, ako sa majú ľudia baviť, človek, o ktorom ste nikdy nevedeli, kedy žartuje a kedy sa chová vážne. Každopádne ale určite súhlasím s tým, že je považovaný za jedného najtalentovanejších a najoriginálnejších komikov svojej generácie. Čo sa týka filmu, tak osobne si myslím, že keby nebola zlatá štvorka: režisér (Forman) a herci (Carrey, DeVito, Giamatti), tak potom by to bol veľmi prázdny. Podľa mňa Carrey veľmi dobre zvládol neustále miešanie komických a dramatických situácii. Záverečný soundtrack: R.E.M. – Man on the Moon – stelesnenie dokonalosti. Osobné hodnotenie: 78% (***)

Sbohem, Bafano (2007)

Film, ktorý v podstate zobrazuje život Nelsona Mandeli (Dennis Haysbert) za mrežami, kde strávil skoro 30 rokov. Podľa mňa film celkom dobre zobrazuje to prostredie, kde sa to celé prakticky odohrávalo. Inými slovami: dostaneme „celkom čistý“ obraz o politickej atmosfére, ktorá sa odohrávala v JAR v tých rokoch a nielen tam. Herci sú celkom v pohode – Fiennes, Haysbert a Kruger sa fakt snažili :). Práca režiséra a kameramana v pohode. Teraz asi len toľko. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Gangsteři (2010)

Ja osobne počas celého filmu som mal pocit, že sa jedná o pokus natočiť podobný film, aký bol The Italian Job. Keď sa podívame na príbeh, tak je to síce úplne iný scenár, ale nápady a metódy sú veľmi podobné. Každopádne podľa mňa sa však jedná o podpriemerný akčný film. To znamená, že sa zo zvedavosti podívate na to, hlavne kvôli hercom (Dillon, Christensen, Saldana), ale nakoniec musíte konštatovať, že to nedokázali zachrániť ani oni. Hudba taktiež podpriemerná, ale výnimku určite tvorí pasáž pri scéne v hotelovej izbe (masaker). Herci, ktorí podľa mňa zaslúžia veľkú pochvalu, sú Matt Dillon a Paul Walker. Na nich som videl, že sa snažili. Osobné hodnotenie: 61% (**)

Scratovo dobrodružství (2002)

Dá sa to inak hodnotiť ako 10/10? Asi Ťažko :) . Osobné hodnotenie: 100% (*****)

Všichni jsou v pohodě (2009)

Film, ktorý fantasticky zobrazuje život jednej „malej“ rodinke. Samozrejme niet pochyb o tom, že film za svoje čaro môže ďakovať hlavne skvelým hercom: DeNiro aj tu potvrdzuje, že je jedným z najuniverzálnejších hercov svojej generácie. Dokáže zahrať nielen nekompromisného mafiána, ale aj otca, ktorý sa obetuje za to, aby jeho deti mali všetko. Samozrejme musíme dodať, že prítomnosť tohto velikána inšpiruje aj ostatných, herečky (Beckinsale, Barrymore) podávajú jedno zo svojich najlepších výkonov (aspoň podľa mňa :) ). K tomu ešte príde celkom slušná hudba a krásne priestory. V tomto prípade scenár a režisér majú „vedľajšiu“ úlohu. Osobné hodnotenie: 91% (*****)

Manhattan (1979)

Film, ktorý vlastne nesie ďalej myšlienky z filmu Annie Hall, ale ako sa píše v obsahu, formálne pokračuje na úplne inej ceste. Je to skutočne tak! Napriek tomu opäť môžeme vidieť tie skvelé nápady, ktoré robia z Woodyho tak dobrého herca a režiséra. Síce je to „oveľa“ slabší, ako už spomínaný druhý film, ale zobrazenie ľudských citov a vzťahov sa Woodymu opäť podarilo. Krásny Manhattan v čiernobielom zobrazení + Gerschwinova hudba + skvelí herci (Woody, D.Keaton, M.Hemingway) sa rovná k príjemnému a dobrému zážitku. Osobné hodnotenie: 80% (****)