Rallye smrti 2 (2010)

Na úvod jedna dôležitá vec. Death Race s Jasonom Stathanom bol fakt skvelý a celkom som si to užíval. Vtedy som v sebe povedal, že keby bolo ďalšie pokračovanie a nehral by v ňom Jason, tak by to boľ jeden veľký omyl. Ako vidím, tak teraz som mal pravdu. Už len podľa toho, ako to hodnotili ostatní užívatelia CSFD. Neviem čo, ale niečo veľmi chýbalo vo filme. Možno dej bol príliš obecný, možno herci neboli originálni, možno režisér a kameraman sa navzájom pohádali. Neviem – asi všetko dohromady. Hlavne so záverom som nebol spokojný. Jedine krásna dvojica: Lauren Cohan, Tanit Phoenix mi spravili radosť. Osobné hodnotenie: 60% (**)

Dívka, která si hrála s ohněm (2009)

Filmové pokračovanie druhého diela slávnej knižnej trilógie Stiega Larssona. Keď som videl prvý film, ktorý mal na starosti Oplev, tak som bol očarený a veľmi som sa tešil na pokračovanie. Ako som sa neskoršie dozvedel, tak druhý a tretí diel už mal na starosti pán Alfredson. Čo sa týka samotného filmu, tak podľa môjho názoru je trošinku menej dynamickejší, menej agresívnejší ako bol prvý diel. Samozrejme to ale neznamená, že nedostaneme poriadnu dávku tajností a neočakávaných obratov – práve naopak. Herci opäť podali bezchybné výkony. Noomi Rapace je opäť tvrdá a nekompromisná. Dúfam, že jej herecká kariéra bude ešte obsahovať podobné filmy resp. herecké výkony. Koniec koncom ja osobne som nebol sklamaný a teším sa na záverečný diel. Osobné hodnotenie: 88% (****)

Noci v Rodanthe (2008)

Romantická dráma. Tak to je presná definícia tohto filmu. Možno si poviete, že podobný film sme už videli tisíckrát a je to furt a furt to isté. Podľa môjho názoru práve tento film je tak trošinku odlišných od ostatných. Nejako nepasuje do radu. Dôvodom môže byť hneď niekoľko vecí. Prvá vec je tá, že hlavní herci sa fakt snažili a ich výkony boli nadštandardné. Dvojica Gere a Lane vytvorili ozajstnú romanticky dramatickú dvojicu. Druhá vec je tá, že okrem romantiky a lásky, ktoré majú byť hlavnými ťahúňmi filmu, je vo filmu ešte jedna silná cesta. Cesta životných príbehov oboch hlavných aktérov, ich súkromné životy, osobné tragédie. Ako sa film ukončil, tak som popremýšľal o tom, že čo potrebujeme k tomu, aby sme boli šťastný. Nakoniec som prišiel na to, že na lásku potrebujeme len toľko vecí, čo potrebovali Richard a Diane. Avšak keď nájdeme našu lásku (nezáleží na tom, že kedy), tak ho už nesmieme nikdy za žiadnych okolností pustiť. Prečo? Odpoveď nájdete vo filmu. Keď ste dostali chuť, tak sa na to raz podívajte. Vidieť to raz určite odporúčam. Osobné hodnotenie: 78% (***)

Znovu od začátku (2007)

Krátky, ale celkom osviežujúci a dynamický film. Odporúčam všetkým, ktorí sa niekedy chcú odtrhnúť od akčných filmov a podívať sa na to, ako sa žije v reálnom živote. Mám na mysli to, že keď človek stratí svoju prácu, v ktorej je fakt dobrý, tak aké možnosti (resp. ťažkosti) ho čakajú na trhu práce. Nie je to jednoduchý. Práve to a aj mnoho iné je zobrazené v tomto filme s príchuťou celkom dobrej komédie a skvelých hercov (D. B. Sweeney, Missi Pyle). Osobné hodnotenie: 72% (***)

Vyjednavač (1998)

Filmy s podobnou tematiku sme už videli niekoľko. Aj v minulosti aj v súčasnosti. Prečo je predsa len odlišný tento od ostatných? Odpoveď je celkom jednoduchá. Herci v hlavných úlohách podali stopercentný výkon (mimochodom je vidieť, že tvorcovia filmu vkladali všetky svoje nádeje práve do hercov). Samuel L. Jackson zvládol náročnú úlohu zahrať človeka dvojakého typu perfektne. Kevin Spacey – no coment (on je skoro „vždy“ geniálny :) ). K nim sa ešte pridal skvelý Paul Giamatti, ako vedľajší herec. Záver: veľmi zaujímavý a napínavý film, na ktorý sa určite podívam niekedy znovu. Osobné hodnotenie: 81% (****)

Motocyklové deníky (2004)

Film o budúcom lekárovi, ktorý sa rozhodne, že svoju krajinu spozná spoločne so svojím priateľom na motocykle. Kto sa rozhodne podívať sa na ich spoločnú jazdu a dobrodružstvo, tak ten môže vidieť a spoznať prekrásne mestá a okolie, ktoré sa nachádzajú medzi Argentínou a Venezuelou. Samozrejme nejedná sa len o krásnu, bezstarostnú prechádzku. Títo chlapi spoznajú skutočný tvár ich krajiny a životy ľudí. Keď ste dostali chuť, tak sa na to jednou podívajte :). Osobné hodnotenie: 72% (***)

Tlumočnice (2005)

Film, ktorý je silný zo stránky hereckých výkonov a ľudských myšlienok. Dalo by sa povedať, že tempo príbehu je veľmi premenné. V určitých chvíľach je to silné a rýchle, zase niekedy máte pocit, že je to príliš pomalý. Túto nelineárnosť ale kompenzuje herecký výkon dvoch Oscarových osobností. Sean Penn a Nicole Kidman sú geniálni. Nicole náročnú úlohu zvládla na jedničku, Penn zase zaskvel ako nekompromisný agent. Čo je ale ešte dôležitejšie, je to, čo sa nám film a režisér snažia povedať. Práve myšlienky, ktoré sa objavia (hlavne v podaní Kidmana), robia z filmu nezabudnuteľný zážitok. Práve preto sa chcem na to ešte raz podívať. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Závěť (2007)

Vďaka Kustiricovi teraz dostaneme obraz o živote jednoduchých ľudí (sedliakov) žijúcich na vidieku v Srbsku. Vďaka zobrazeniu tak mnoho charakterov vo filme dostaneme úplný obraz o problémov obyčajných a neobyčajných ľudí. Celkom zábavne a jednoducho sú zvýraznené vo filme základné otázky a odpovede života. Ako vždy, aj tu sa potvrdí, že láska prekoná všetky prekážky. Tí bohatí to tušia, tí chudobnejší to vedia a cítia. To je podstatný rozdiel. Pozn.: Mne trošinku vadilo tých mnoho škaredých slov :(. Ale to je len môj osobný názor. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Azumi (2003)

Dalo by sa povedať, že z hľadiska bojových umení, sa jedná o film podobného ako Hero alebo Tyger a drak. Pravda je práve opačná. Okrem toho, že sú vo filme nezabudnuteľné boje s mečom, aj jeho dej je celkom prepracované. Je dojemné a záverom niekedy nepochopiteľné. Práve taká kombinácia niekedy môže pomôcť. Ako aj v tomto prípade. Jedna vec je ale istá: zamilovať sa do Azumi (Aya Ueto) je nebezpečná a smrteľná hra. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Stáhni mě do pekla (2009)

Dalo by sa povedať, že v poslednej dobe tie filmy, ktoré sa točia a považujú za horory, tak pravdu povediac sú niečo úplne iné. Jemne a potichučky povedané, sú to viac-menej iba nejaké pokusy. Dôvody neúspechov je niekoľko: buď herci sa nedokážu stotožniť s postavou a atmosférou príbehu, buď scenár je nanič alebo režisér nevidí od stromov samotný les. Najhorší je ten prípad, keď sa všetky tieto kombinácie stretnú naraz. Vtedy je koniec. Asi takým postojom som pristúpil aj k tomuto filmu. Ale v duchu som veril, že to teraz môže byť trošku iné. Veď film mal na starosti Sam Raimi. A on už predsa má nejaké dobré filmy za sebou. Po filmu som bol veľmi príjemne prekvapený. Alison Lohman úplne skvele zvládla náročnú úlohu, vedľajší herci taktiež podali dobrý výkon a hudba by som povedal bola ideálna k atmosfére. Záver skoro dokonalý (ja osobne som to nečakal :) ). Sam Raimi, vďaka. Osobné hodnotenie: 80% (****)