Luther - Série 1 (2010) (série)

1. séria - 85%. Dosť dobré. Idris Elba tu sedí ako riť na šerbeľ, rola mu je doslova ušitá na mieru a okrem toho, že tam výborne pasuje, rolu detektíva Luthera aj perfektne hrá. Veľké plus je, že ma séria iba šesť dielov, takže to nie je zbytočne naťahované. Úvod sa síce trošku pomalšie rozbieha, ale záver je drsný, nekompromisný a vynikajuci!

The Mandalorian - Season 3 (2023) (série)

3. séria - 90%. Druhá séria mi prišla lepšia, no trojka ma bavila zas viac ako prvá. Mando je tu trošku odsunutý na vedľajšiu koľaj a celý príbeh je hlavne o Mandalorianoch, no nevadilo mi to. Úvod tretej série nie je úplne strhujúci, no posledné diely (5,7,8) šliapnu na plyn a okrem perfektnej Star Wars zábavy, dostaneme trošku temnejší ton, keďže Impérium, znova vstáva s popola. Filoni a Favreau pekne prepojujú Manda s novou sequelovou trilógiu a taktiež nechýbajú odkazy na ďalšie seriáli.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Som rád, že sme sa dočkali po dlhšej dobe v kinách ďalšej fantasy rytierovskej šermovačky, pretože mám pocit, že tento žáner v kinách akosi vymiera. Prejdime, ale k filmu. Dungeons & Dragons tak trochu poznám, hrávali sme to s kamošmi zopár krát, no film som si nevedel predstaviť ako môže fungovať. Nakoniec som milo prekvapený tým čo som videl. Partička zlodejov na čele s Chrisom Pineom potrebuje ukradnúť vzácny artefakt, no proti ním stoja sila zla, ako napr. príšery, čarodejnice alebo bývalý kamarát (Hugh Grant). Je to predovšetkým dobrodružná jazda, ktorá strieda menšie akcie s väčšími, hrady za krásnu prírodu, rytiersku zbroj za digitálne príšery, suché vtipy za mastné a to všetko ešte obaľuje vydarená hudba od Lorna Balfa, ktorá dodáva filmu šťavu do gúľ. Menšie mínus je asi začiatok filmu, no potom ako sa partia da dokopy je to zábavná dobrodružná jazda až do konca, na ktorej nie je vlastne nič vyložene wau, ale je to sympatické a hlavne zábavné svojim podaním. P.S.: nezabúdajte na scénu za titulkami. Obľúbený soundtrack: I Wasn't Always A Thief, Thick as Thieves, The Reawakening. 75% - 4*

Bullet Train (2022)

Kurník to bola jazda. Ako tak kukám, tak David Leitch sa od prvého Johna Wicka celkom vyšvihol na dobrého režiséra. Trošku mi trvalo kým som sa do toho dostal a prvá polka mi prišla ešte taká nemastná neslaná a humor a akcia mi dokopy úplne nesedeli, no druha polka keď sa začne rozuzlovať príbeh a rozpúta sa akčne inferno je bohovská. Herecké obsadenie je vynikajúce, cameo roličky vydarené, kamera, či strih nadmieru vydarený, akcia brutálna a neskutočne štýlová a hudba tiež dodáva pekne grády niektorým scénam. Spokojnosť. Štýlová zábava, ku ktorej sa raz určite vrátim. P.S.: nezabúdajte na scénu za titulkami. 75% - 4*

Těžká váha (2005)

Ron Howard životopisné filmy vie (Rivali) a točiť s filmy s Russellom Croweom tiež (Čistá duša). No a Ťažká váha je kombinácia oboch. Ron Howard ma po ruke super scenár, výborný príbeh zo života, skvelých hercov a Thomasa Newmana, ktorý celý film zo svojím pianom nádherne dopĺňa. Obľúbený soundtrack: Cinderella Man. 85% - 4*

Star Wars: Vadná várka - Série 2 (2023) (série)

2. séria - 85%. Takmer rovnako dobré ako predošlá prvá séria. To čo ma bavilo a čo bolo dobré na prvej sérii je tu znova (easter eggy, odkazy, camea, fan servis, kvalitná akcia, temnejší ton, sympatické postavy, dobrá hudba) a to čo ma nebavilo je tu tiež (niekoľko epizód pre mladšie publikum s Omegou). Je ťažké zavďačiť sa Star Wars fanúšikom a tvorca Dave Filoni, zvolil znova zlatú strednú cestu, kde okrem vážnym epizódam pre dospelejších (fantastické epizódy 7 a 8 a vynikajúce posledné tri diely) ponúkne priestor aj mladším divákom (napr. závody v epizóde 4). Keď si to zhrniem ako celok, tak je tu len pár epizód, ktoré ma moc nebavili. Tých kvalitnejších je tu našťastie omnoho viac a sú natočené skutočne dobre, či už sa jedna o akciu, alebo príbeh, ktorý je pre mňa stále veľmi zaujímavý a dosť ma baví, keďže sa toto dobrodružstvo skupinky The Bad Batch odohráva na nepreskúmanom území po udalostiach epizódy III, kde sa rieši situácia ohľadom klonovaných vojakov, ktorý v novo vybudovanom Impériu, už nemajú svoje miesto.

Light & Magic (2022) (seriál)

Fantázia. Čítal som knihu o Lucasovi, videl som kopec dokumentov o prelomových filmoch, ktoré vyšli s tohto štúdia a tak som mal prehlaď o tom ako legendárne trikové štúdio ILM začínalo, no tu ma ohromila hromada informácii, o ktorých som stále nevedel, výborný archívny materiál, súčasné rozhovory s tvorcami efektov, alebo režisérov, ktorý nám priniesli kultové filmvy (Star Wars, Terminator, Jursky Park). Ako obsah, tak aj forma sú v tomto dokumente na špičkovej úrovni. 90% - 5*

Pakt Ribbentrop–Molotov (2018) (TV film)

Celkom vyčerpávajúci dokument, doslova nabití informáciami, no mapuje takmer všetko podstatné. 75% - 4*

Severní vody (2021) (seriál)

Bavilo ma to. Hlavne príbeh mi prišiel celkom zaujímavý a pútavý, ktorý sa odohráva koncom 50 rokov 19 storočia, a ktorý pojednáva o veľrybárskej výprave na Antarktídu. Veľa takých príbehov som nevidel a toto drsné a mrazivé dobrodružstva ma bavilo takmer od začiatku až do konca. Veľké plus sú herci (Colina Farella tu uvidíte v roli v akej ste ho ešte nevideli!), výborná atmosféra, napätie, výprava, kostýmy, lokácie mrazivej Antarktídy, akcie (drsný lov tuleňov alebo veľrýb) a prvé štyri diely sú super. Bavil ma takmer celý seriál, ale ta finálna epizóda je sklamanie. Pomalá, nudná, malo zaujímavá a takmer úplne iná ako celý seriál. Škoda mohlo to byť ešte lepšie. 75% - 3*

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Stále perfektné a odzbrojujúce ako predošlé diely. Možno dokonca ešte aj o chlp lepšie. Neviem ako to Keanu Reeves a Chad Stahelski dokázali, ale po troch dieloch som si myslel, že som videl všetko v rámci dobrej akcie vo filmoch. No tu v John Wick: Chapter 4 mi ukázali, že sa dá zájsť ešte ďalej. Stručne a jasné to zhrniem v troch bodoch. Prvý bod prečo je toto štvrté pokračovanie vynikajúce sú pochopiteľne akcie, ktoré sú naozaj lahodne na pohlaď. Kamera a choreografia znova ponúkne niečo čo sme ešte nevideli (pohlaď zhora alebo takmer hodinové akčné finále, ktoré ide na plne grády nonstop až do záverečných tituliek!). Druhý bod sú postavy a herci. V každom diely sa mihol vždy niekto známi, no tento diel ma rozhodne najlepších hercov. Je tu japonský sympaťák Hirojuki Sanada (Sunshine), ktorý vládne v Osaka Contintenal a ktorý rád pomôže kamošovi v núdzi. Na druhej strane je tu Bill Skarsgård, ktorý mi svojim démonickým prejavom trochu pripomínal Jokera. No a aby dostal Johna, tak ma na pomoc zabijakov ako Marko Zaror (Neporaziteľný III) alebo Donnie Yen (Ip Man), ktorý je mimochodom fantastický. Navyše po Wickovi ma asi najviac priestoru na plátne a kludne by som sa ho nebál označiť za najlepšiu vedľajšiu postavu v sérii. A aby toho nebolo málo Keanu si to rozdá aj s tlstým Scottom Adkinsom (Neporaziteľný), ktorý sa tu zmení na nepoznanie, no jeho scény sú tiež výborné. Tretí a posledný bod je príbeh. Príbeh je síce s veľkej časti podobný, ale dostali sme veľmi pekný záver, ktorý sa mi ľúbil a zároveň ma milo prekvapil. Audio-vizuálna stránka je takmer identická s predošlými dielmi, takže nádherné lokácie a hudba, ktorá bičuje film v pred nechýbajú ani tu. Čo však identické nie je, je dĺžka filmu. Každý diel je dlhší ako ten predošlý a nie tomu inak ani tu. Osobne si myslím, že niekomu nebude pochuti sledovať ako John zabije takmer 140 ľudí v extrémne dlhých akčných scénach. No fanúšik akčných filmov sa podľa mňa určite poteší a kto už neocení toto, tak už neviem, čo si predstavuje pod pojmom kvalitne natočená akcia. Film roka! P.S.: počkajte si na scénu za titulkami. 95% - 5*