Vetřelci (1986)

Sedmnáct dní?! Nechci malovat čerta na zeď, ale tady nevydržíme ani sedmnáct hodin. Skvelo nadväzujúci sequel! Jednička vyvolávala pocit strachu z niečoho neznámeho, čo vás môže dostať, dvojka vyvoláva pocit beznádeje, pocit že nech sa snažíte akokoľvek, nech viete čokoľvek (plná kolónia civilistov, po zuby ozbrojení vojaci - všetci zomierajú rovnako rýchlo), proste vás to dostane! Ridley Scott a jeho jednotka je fakt neskutočne sci-fi a ešte lepší horor. Cameron to ale zobral po svojom. Jim natočil sequel, ktorý ctí prvý diel a zároveň sa posúva ďalej. V jednotke sa mi votrelec ako monštrum páčilo (a páči sa mi naďalej), ale o trošku viac sa mi tu páčia (postavy) mariňáci. Hlavne Hicks a vynikajúci hlaškujúci Hudson (Game Over Man, Game Over!). Ty dvaja sú najlepšie postavy s celého filmu. Dokonca miestami lepšie ako samotná hrdinka Ripley. Ale ani ostatný sa nestratia, drsný vojaci Vasqeuzová a Drake alebo cigarový seržant Apone a tiež nemôžem zabudnúť na Lance Bishopa Henriksena (Možná jsem umělý, ale nejsem blbec), ktorý ma skvelú postavu (dokonalý opak prvého filmu) a neskutočne mu sedí. Zatiaľ čo Scott do Nostroma pumpoval hororovú atmosféru, Cameron na LV - 426 (Hadley's Hope), nám dáva akčné adrenalínové napínavé pokračovanie (boj s votrelcami aj s časom), ktorý sa vyrovnáva Scottovej atmosfére. Celkovo je to fakt výborne, pretože je to v podstate rovnaké ako jednotka, len je to rozšírené do hĺbky a do šírky. A to sa mi na tom páči. Že to nič nestratilo (napätie), len dostalo (kráľovná, akcie). Inými slovami - Cameron drží diváka v napätí iným spôsobom, stále však precízne fungujúcim. Možno, že niekomu ten začiatok ako prídu do základe Hadley's Hope príde dlhý, ale na rozdiel od niektorých, mne sa naopak veľmi páči. V istom smere sú Aliens kópiou jednotky - rovnaká planéta, uzavretý komplex s ktorého je ťažko utiecť, ventilácie ako chodby pre votrelcov, či záverečné vypustenie kráľovnej do vesmíru. Dokonca aj Hornerov soundtrack je v hororových častiach podobný Goldsmithovi. A to isté platí aj o zvuku, či strihu. Páči sa mi na tom aj to, že Cameron moc nekopíroval Scotta a spolu s trikovým mágom Stanom Winstonom sa pustili do niečoho svojho - nové druhy alienov a hlavne perfektná Alien Queen, ktorú si dokonca Jim Cameron navrhol sám! Ron Cobb (dizajnér prvého filmu a navrhovateľ Nostroma) a Cameron dali dokopy zas perfektnú základňu Hadley's Hope, power loader (robotický nakladač), vesmírnu loď sulaco, či vojenskú techniku - útočnú zbraň Pulse Rifle, lietadlo UD-4L Cheyenne Dropship a obrnený transportér M577 APC s ktorým natočili výbornú akciu a aj skvelý výsadok na planétu. Čo sa akcii týka tak okrem toho, že jej je dosť a nechýba jej napätie, Cameron natočil skutočne brilantné scény, napr. Hicksová brokovnica v papuli (Eat This!), či prepichnutie Bishopa kráľovnou! Pre mňa je to jednoznačne vrchol a najlepší diel s celej série. Svoju lásku k vojnový filmom nezapriem a toto je to skvelá kombinácia: obľúbené monštrum proti obľúbeným mariňákom. A to je dôvod prečo Aliens staviam na prvé miesto. Aj keď sa mi viac páčia Aliens ako Alien, tak Ridely Scott skoro vôbec nezaostáva a povedal by som, že bez neho by dvojka tak skvelo nefungovala a vlastne ani nebola. Ale moc by som to neporovnával, každý film je lepší v niečom inom a faktom zostáva, že bez prvého Aliena (hororová predohra) si Aliens (adrenalínové akčné finále) nikdy nepozriem. Special Edition je fakt nárez, fanúšikom jednoznačne odporúčam a pokiaľ si to nezoženú tak prídu oveľa. Nejaké vystrihnuté scény vám ponúknem aj tu: 1. Ripley a jej dcéra 2. Hadley's Hope pred nákazou 3. Ultimate Badass 4. Falošný poplach 5. Včelí ul / kráľovná 6. Tu sú vystrihnuté všetky scény, kde sa vyskytli automatické zbrane Sentry Guns: scéna 1 , scéna 2 , scéna 3 . Tu je celý zoznam vystrihnutých scén . Existuje ešte pár scén, ktoré neboli natočené, alebo ktoré sa nevošli ani do predĺženej verzie ako napr. scéna kde sa Bishop plazí potrubím, ktoré je ale na určitom mieste roztavené od kyseliny a práve tu striehne votrelec. Keďže je ale Bishop robot, nakoniec ho nechá na pokoji. Ďalšou nevidenou scénou je pasáž, v ktorej Ripleyová v hniezde objaví zakukleného Burkea, prosí ju o pomoc, ona mu však dá granát, aby sa odpálil. Myslím, že som sa tu dosť rozpísal a asi máte už s toho guláš, takže na záver už iba v skratke - Skvelá kombinácia akcie, hororu a si-fi, James Cameron tomu dal tu správnu šťavu, amerických mariňákov proti krvilačným beštiám k tomu akčná, hororová, adrenalínová hudba Jamesa Hornera, skvelý výkon hercov a úžasný interiér, ktorý dodáva tu správnu hororovú atmosféru. Scott možno stvoril legendu, ale Cameron ju dotiahol k dokonalosti. Artmax 2015 Director's cut: Kino zážitok fakt skvelý. Nikdy by som nepovedal, že ma 100x videný film tak uzemní. Veľké plátno a zvukové efekty namixovali niekoľko krát zimomriavky v prvotriednej kvalite. Tituly ako kult, klasika, či legenda sú namieste. Obľúbené soundtracky : Ripley's Rescue, Futile Escape, Going After Newt, Bishop's Countdown, Main Title. Najlepší Cameronou film! Možná, že jsi nesledoval poslední události, ale dostali jsme na prdel, kámo. This time it’s war. Kino verzia 100% - 5* / Director's cut 101% - 5*

Vetřelec (1979)

Vesmír, neznáma mimozemská loď, ktorá stroskotala na neznámej planéte s neznámou vecou. Dokonale temný vesmír plný neznáma. Tento film ma neskutočne vymakanú hutnú hororovú atmosféru. Už len prvých desať minút je hororovo nervozných, kde sa asi sedem minút nič nehovori a režisér vás iba nechá nadýchať sa útrobami lode a temnoty, ktorá sa vo filme skrýva (už niekoľko rokov a aj po niekoľkých rokoch faktom zostáva, že film je neskutočne atmosfericko - (goticko) - hororový).Čo sa tyká tej atmosféry, tak v tomto prvom filme je najlepšia. Ostatne časti už také hororové nie sú (miestami ešte dvojka). Vesmírne plavidlo Nostromo je hororové samo o sebe, ale ešte hororovejšia je planéta Acheron. Neznámi druh mimozemšťanov naháňa hrôzu už len pohľadom. Premyslený scenár (Dan O'Bannon, Ronald Shusett), dobrá réžia (R.Scott), hudba (Goldsmith) a hlavne perfektný dizajn Aliena (H.R Giger) vystreľujú tento film v žánre sci-fi na prvé kultové priečky. Kostýmy, masky, či výprava sú tak dobré, že sa na nich ani čas nepodpísal. Kult v žánri sci-fi a horor, ktorému veľa nechýbalo a skoro nevznikol. Takže ďakujme Lucasovi. Čo sa týka Director's cutu, tak Scott prestrihal celý film, skrátil dlhé zábery a pridal nové scény, takže okrem pár pridaných scén ma DC celkovo rýchlejší strih, tempo a nové scény. Pridané scény do DC . In space no one can hear you scream. Theatrical Version 95% - 5* / Director's cut 100% - 5*

Temný rytíř (2008)

V prvom diely spravil Nolan s Christiana Balea Batmana, ktorý je odhodlaný bojovať za svoje mesto. Tu v dvojke sa nič nemení, iba prichádza geniálny záporák v podaní famózneho Heatha Ledgera, ktorý Batmanovi dokáže zatopiť jednou kartou. Christopher Nolan tak ako aj hudobné dou Zimmer (motív Joker) - Howard (motív Harvey Dent), prichádzajú s temnejšími tonmi a hlavne s príbehom ,ktorý sa stupňuje a graduje dva krát rýchlejšie a zaujímavejšie ako v predošlom filme. Joker drží v šachu jak postavy vo filme, tak divákov pri telke a nikto nevie čo očakávať ďalej. Akcie a hlášky ešte lepšie a po technickej stránke stále svetové, rovnako ako herecké obsadenie, či nové postavy. Obľúbený soundtrack: Like a Dog Chasing Cars, I'm Not a Hero, Introduce a Little Anarchy, Harvey Two-Face. 95% - 5*

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Luke, I Am You Father. Pri tomto je aj málo napísať - Klasika. Spolu s epizódou III pre mňa najlepší diel. Inak opäť, herci, efekty, akcie (útok na planétu Hoth je to najlepšie čo pôvodná trilógia ponuka!), hudba, všetko si drží svoje kvality. Iba príbeh sa mení a je stále napínavý, zaujímavý a rovnako skvelý ako Willimasov Imperial March. Obľúbený soundtrack: The Imperial March. 100% - 5*

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Tento diel mám asi najradšej. A to hlavne s toho dôvodu, že sa trojka vrátila ku koreňom jednotky (univerzita, Nemci, Brody, Sallah). A ako čerešnička na torte je tu duo Ford - Connery ktorý to valia celý film ("čo je trafili nás ?" "Je mi ľúto synak, dostali nás"). Dokonca aj príbeh a Alison Doody sa mi viac páčia ako predošlá kombinácia v Chráme skazy. Trojka nič nestratila zo svojho štýlu (efekty, akcie, hudba, kamera, strih, humor - "Ja som Indy!" "Náš pes sa volal Indy!") a po dvojke je to opäť skok na koňa. 100% - 5*

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Jedna s prvých dobrodružných klasík. Na to, že aký je tento film starý tak klobúk dolu. Tento film ma vlastne všetko čo potrebuje: nápaditú akciu, humor, dobrodružstvo, príbeh, nepriateľov, skvelú hudbu ,sympatické postavy, hercov a Harrisona Forda v ikonickej role na čele. Pre mňa je to druhy najlepší diel s tejto serie, krížovú výpravu mám o chlp radšej. Škoda len, že tie efekty už starnú, ale inak aj po rokoch ide o vynikajúcu dobrodružnú zábavu. Obľúbený soundtrack: Raiders March. 100% - 5*

Sedm (1995)

7 je moje šťastné číslo:) .Vynikajúci napínavý krimi thriller od D.Finchera, s výbornými prepracovanými postavami a atmosférou, ktorá sa snáď dá aj krájať. Joe Doe sa s ničím nepára a za každou vraždou necháva perfektný otazník a záver je až dych berúci. Zo všetkých postav sa mi najviac ľúbil Morgana Freemana. Zahral brilantne, skvelo, oscarovo. Najlepšia kiminalka akú som videl. 95% - 5*

Forrest Gump (1994)

Je to výborne zvládnutý film s výborným hercom Tomom Hanksom, ktorý podáva fakt skvelý, vlastne geniálny výkon, ale niečo mi tu chýbalo, alebo to niečoho bolo až príliš.Že by dlha stopáž? No je to možné. 85% - 4*

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Príbeh od Stephena Kinga, herci Tim Robbins a Morgan Freeman, kameraman Roger Deakins, scenárista a režisér Frank Darabont a na záver hudba Thomasa Newmana. Toto všetko robí s tohto filmu klasiku. Pre mňa najlepší film v tomto žánri. 90% - 5*

Námořní pěchota (1990)

Navy Seals sú neznámy film, ale so známymi hercami (Michael Biehn, Charlie Sheen, Bill Paxton). Akcie sú fajn, ako z 90 rokov, čiže klasika, ale dobre sa na to pozerá. Aj keď Námorná pechota je béčkový film s béčkovym príbehom, len ťažko sa stane s toho hit, ale herecké obsadenie a predovšetkým dobrá reálne spravená akcia dokáže zaujať (cheaty sú vypnuté, takže nekonečno náboj tu neexistuje a nesmrteľnosť tiež). Príbeh je jednoduchý, ale to mi nevadí, pretože to k akčnému filmu patrí. Michael Biehn (znova ako veliteľ) rovnako ako v Terminatorovi, či vo Votrelcoch si zahral po boku Paxtona a opäť dokazujú, že im táto rola sekne rovnako ako uniforma Navy Seals. No tento krát je tu Paxton iba ako vedľajšia postava ostreľovača a jeho rolu "Hudsona" prevezme Hawkins alias hlaškujúci Charlie Sheen. Príjemná nenáročná zábava, s mojím obľúbencom Michaelom Biehnom, ktorá nenudí a predovšetkým poteší fanúšika akčného filmu. 90% - 5*