Útok z hlubin 2 (2018)

Jednotku radím medzi Top filmy, ak by sme to brali čisto iba s hľadiska žraločích filmov. Je bežné, že dnes ma všetko pokračovanie a tak neostal dlho späť ani tento film o inteligentných žralokoch. Dvojka je béčko, ktoré kopíruje jednotku skoro vo všetkom a pri tom sa tvári, že je to iný film. Uznávam, že výprava a kulisy nevyzerali najhoršie, ale dialogy, herci, scenár, réžia a efekty stoja za prd. Niektoré scény nevyzerajú zle, v prvej polke, kde sú žraloci ešte nenažraní to nie je zlé a ma to ešte akú takú záhadnú atmosféru. Potom už iba nasleduje masaker a tupé správanie postav, ktoré samozrejme nemôže chýbať. Je to našťastie krátke, takže pozrieť sa to dalo.  Je to zbytočný film, ale bol zvedavý, kam sa posunul druhý diel od prvého. Bohužiaľ nikam. 40% - 2*

Válka zítřka (2021)

Chris Pratt vystrelil po Strážcoch galaxie celkom rýchlo do prvej ligy a celkom sa mu tam aj darí. The Tommorrow War je s môjho pohľadu film, ktorý neoslní ukážkami, ale to najlepšie si necháva do filmu. Mám rád military sci-fi a aj cestovanie v čase a tu sa tvorcovia inšpirovali, nie len jedným filmom, ale rovno niekoľkými. Videl som tam niečo z Vesmírnej pechoty, Votrelcov, carpenterovej Veci, ale aj niečo s filmu na hrane zajtrajška. Vadí to ? Mne určite nie, každý s filmov ma bavil a tu je zo všetkého trochu. Navyše a to je podľa veľké plus, film pekne graduje a akcia nenudí (vždy dostaneme akciu v úplne inom teréne). Príbeh dokáže zaujať, herci upútať a okrem toho, že je to akčné, stíha byť film ešte aj rodinným. Dokonca miestami aj vtipným, ale humor sa tu moc nevydaril a zbytočne kazí film, napätie a dobré scény. Hlavne otrasný černoch ich kazí, čo vyzerá ako Kevin Hart, ale nie je Kevin Hart. Nechcem byť rasista, ale prial som mu smrť. Chápem, že Marvel určil trend a každé študio ho rado používa, ale tu sa vtip na každom rohu skutočne nehodí. Inak nemám prečo zle hodnotiť. Výprava, kostýmy, dizajn mimozemšťanov všetko je tu fajn. Hudba tiež pekne graduje, hlavne v akciách to má šmrnc. Bavil som sa dosť, hlavne preto, že mám rád tento žáner, no prekvapilo ma hlavne finále, ale tie vtipy tomu uberajú par percent dolu. Inak by to bol oveľa lepší film. 75% - 4*

Rychle a zběsile 9 (2021)

Bol to práve Justin Lin, ktorý sériu perfektne nakopol a zároveň natočil tie najlepšie diely. No toto je sklamanie. Mám rád túto sériu a v žiadnom diely mi nevadili tie bláznivé akčne kúsky. Až do teraz. Tu mi to prišlo miestami fakt až cez čiaru. A taktiež sa s toho stáva čoraz väčšia paródia. Paródia to síce bola aj predošlých dieloch, ale tu mi to až tak úplne nesedelo. Sám hľadám ten dôvod. Keď sa pozriem do titulkov a pozriem sa na to, čo mali predošlé diely a čo tento nemá, tak hneď s kraja je to táto trojica hercov - Paul Walker, Dwayne Johnson a Jason Statham. Jasné, Walker tu nebol ani v predošlej časti, ale stále tam bol brilantný Statham a dinosaurus The Rock. Tu mi ich doberanie a charizma chýbali. Okrem Diesela, tu chýbajú veľké mená a Ludacris s Gibsonom to jednoducho neutiahnu. Diesel zas všetky najštýlovejšie scény kradne pre seba a miestami sú tak prestrelené, až je to na smiech a nie heroické ako malo byť. Ďalej mi v kolónke scenár chýba Chris Morgan, ktorý napísal všetky diely okrem prvých dvoch. Kto vie, či by to bolo sním lepšie. Možno nie, možno áno. Písal aj Hobbs and Shawn a aj tento spin-off s jeho pera ma bavil. Prejdime ale k plusom. Som rád, že sa na palubu pridal John Cena, pretože vyzerá ako Stena a hlavne je to sympaťák. Sympaťák, ktorý nikdy moc nezažiaril, no je to aj kamoš The Rocka, s ktorým si to vo Wrestlingu už rozdal a presne taká protiváha sa sem hodí, keďže Diesel je mašina, ktorá zrovna všetko čo mu stojí v ceste, keď ide o rodinu. Veľká škoda je, že John Cena nie je The Rock a ani Statham, takže si nevydupal lepšie akčné scény. Alebo možno mu to Diesel ako producent ani nedovolil, aby vynikol. Kto vie kde je pravda, no vieme aké divoké to bolo s Dwaynom. Taktiež ani Martyn Ford nedostal priestor moc vyniknúť a dokonca neukázal ani svoje namakané ruky. Páčil sa mi príbeh, aj keď bol zbuchnutý len tak kolene a zrazu sa rodina rozrastala, nevadilo mi to. Flashbacky boli fajn spríjemnenie oproti tým skopičinám, čo sa tam diali. Ďalšie plus je prepojenie s ostatnými dielmi. Kto chce nech nečíta lebo sa to v ďalšej vete chystám napísať. Justin Lin si s Tokijskej Jazdy priviedol prvý krát svoje trio s žltým, čiernym a bielym Seanom. Dorazí aj Jordana ako Mia, štýlová Hellen Mirren ako Stathamová maminka, či hackerka Cipher s predošlej časti. Veľký comeback z mŕtvych vstavia zažije Han a ešte zopár xsichtov sa tu objaví, ktoré sme už v predošlých dieloch videli. Tým, že sa tu objavilo toľko postav, cela séria funguje viac kompaktnejšie za čo som rád. Myslím, že môžem pochváliť aj akčnú stránku, ktorá je niekedy pritiahnutá za vlasy až príliš, ale stále je to fajn zábava. Aj vďaka peknej kamere. Ďalej čo ma potešilo, bola hudba Biana Tylera. Pokial hral jeho soundtrack a nie tie diskotékové vypalovačky, fungovala pre mňa lepšie aj akcia, ale hlavne aj dramatické scény. Motívy starších dielov (hlavne s Tokio Drift a Fast & Furious) perfektne zapadli. Keď to zhodnotím ako celok, tak na začiatku ma to toľko nebavilo, ale potom ako sa to cele rozbehlo mi to prišlo zaujímavejšie, zábavnejšie a aj finálna bodka sa mi páčila. No nemôžem sa zbaviť pocitu, že s touto partiu autičkárov som sa bavil už aj lepšie. P.S.: nezabúdajte na scénu za titulkami, patri medzi najlepšie scény! 70% - 3*

47 metrů: Mimo klec (2019)

Dvojka je pokračovanie, ktorá snáď ani vôbec nenadväzuje a je to jedno s tých voľných pokračovaní, ku ktorým sa našrobuje sequel iba preto, lebo mal prvý diel úspech. Jednotka mi prišla celkom fajn, aj v rámci námetu, napätia, akcii a hlavne brilantného prostredia, ktoré dýchalo nečakaným útokom každú chvíľu. Tu v dvojke to napätie chýba. Sú tu tento krát zaujímavé ruiny, ale inak je tam všade tma, útoky žralokov sú občas nečakané, ale nie to nič strhujúce. Navyše to kazia príšerne efekty a aj prehnané finále, kde som sa už naozaj chytal za hlavu. Škoda, jednotka od toho istého režiséra bola fajn a prvá polka druhého dielu tiež. 50% - 2*

Akta X (1993) (seriál)

Truth Is Out There. Spomínam si na časy, keď tento seriál vtrhol na televízne obrazovky a každý o ňom hovoril. Záhadne prípady, mrazivá atmosféra, strašidelná zvučka z intra a hlavne perfektný herci, Duchovny ako Líšák Mulder a Gillian Anderson ako Scullyova, zdobia tento seriál. 1. séria - 85%. Prvá séria mi nepríde taká výživná na prípady ako tie neskoršie. Samozrejme sa tu nájdu luxusne epizódy, ktoré dokážu zaujať a posadiť na zadok Darkness Falls (E20), či finálny diel prvej série The Erlenmeyer Flask (E24). Taktiež za zmienku stojí  dvoj diel Squeeze (E03) a Tooms (E21). 2. séria - 85%. Druhá séria je takmer rovnako dobrá ako ta prvá, no keď už to mám zhodnotiť, tak prvá ma viac upútala svojimi príbehmi a ponúkla pre mňa viac šokujúcich epizód ako táto druhá. Tak či tak, si drží aj druhá séria kvalitu a finále je zas pekne mimozemské. 3. séria - 85%. Aj tretia séria si drží kvalitu prvých dvoch a tak núdza o zaujímavé, napínavé, či poriadne mimozemské, ale aj záhadne diely nechýba. Najviac ma bavila asi bažina, či dvoj diel Piper Maru/ Apocrypha, ale aj dohra s druhej série v úvode seriálu je fajn, tak ako aj záver. 4. séria - 80%. Podobne vydarená séria ako tie predošlé. Síce sa tu nájde zopár slabších dielov, no väčšina je dosť zaujímavá, aj keď je pravda, že tie top strhujúce diely, ktoré ponúkla prvá séria, tu už trošku chýbajú. 5. séria - 80%. Stále dobre, no zatiaľ asi najslabšia séria. V poslednom diely sme dostali poriadny cliffhanger, som zvedavý ako s ním tvorcovia naložia. Mulder a Scullyová ani po piatich sériách nenudia. 6. séria - 75%. Zatiaľ najslabšia séria s prvých šiestich, no stále ma to baví, niektoré prípady, diely sú výborné, ale je ich len zopár v porovnaní s prvými sériami. Tak či tak kvalitu si tento seriál stále drží, akurát už dochádzajú lepšie príbehy. Poznámka na okraj - medzi piatou a šiestou sériou vyšiel aj celovečerný film, ktorý rozhodne odporúčam. 7. séria - 75%. Siedma séria je trošku slabšia, ale zopár dobrých dielov sa tu stále nájde, obzvlášť finále (Requiem) stojí za to. Poteší aj prepojenie so seriálom Milénium. 8. séria - 85%. Osma séria je návrat späť k starým dobrým začiatkom. Príbehy ma tento krát chytili poriadne za gule a po všelijakých zvratoch som bol na konci solídne vyšťavený. A náhrada za Foxa Muldera s tvarou Roberta Patricka, ktorý hrá drsného poliša je tiež skutočne vydarená. 9.séria - 70%. Finálna séria (ak teda nepočítame návrat s roku 2016) je pre mňa asi najslabšia. Robert Patrick je super náhrada miesto Lišiaka Muldera, no bez Foxa ako keby sa aj kvalitne prípady a príbehy vyparili. Finále, ktoré ma dĺžku celovečerného filmu je síce fajn, no malo uspokojivé. 10.séria - 75%. Tešil som sa Návrat, pretože duo Mulder a Scullyová, ma jednoducho bavia už niekoľko rokov. Návrat ponúkne iba 6 dielov, niektoré sú slabšie, iné (tie mimozemské) sa znova vracajú ku koreňom, ktoré Akty-X tak preslávili. Bavil som sa, medzi Davidom a Gillian to furt klape. Navyše Scullyová je stále celkom kosť. Poznámka na okraj: v treťom diely, na náhrobnom kameni, pri ktorom leží Mulder, je napísané Kim Manners. Ide o jedného z režisérov Aktov-X, ktorý umrel v roku 2009. Od roku 1993 režíroval najviac epizód - 51. 11. séria - 65%. No, čo ja viem, asi je aj dobre, že to už skončilo. Predošlá 10 séria ma bavila o niečo viac a tak som sa tešil na obľúbených detektívov znova, no tento krát tých desať dielov moc nedokázalo zaujať a strhnúť, tak ako to seriál robil roky. Pár dielov je fajn a záver je koniec koncov tiež celkom dobrý, no nie len ja, ale asi hovorím za väčšinu ak poviem, že som čakal viac.

Utržený ze řetězu (2005)

Leterier a Besson. Dvaja fratíci, ktorý nám naservírovali zaujímavý Piaty Element alebo akčného Kuriéra. Prvý menovaný sa tu postaral o produkciu a scenár a ten druhý o réžiu. Možno je to zbytočne to tu písať, keď si to vie každý dohľadať, no to je prvý dôvod, prečo som sa na tento film chcel pozrieť. Ten druhý je zaujímavé herecké duo Freeman - Li. Priznám sa, že Jet, aj keď tu predvádza špičkové kopy jeho rola ma tu úplne nebrala a zvykol som si naňho až niekedy od polky. Za to Freeman je tu ako mentor skvelý. Uňho nič výnimočné, pretože takéto úlohy vie, no na druhu stranu, aj vďaka nemu film dobre funguje. Čo sa týka samotného filmu, tak akčná stránka je v pohode, kamera tiež, určite je lahoda pozerať na tie akrobacie čo Jet Li predvádza. No samotný príbeh ma úplne nestrhol a tým pádom ma to vlastne ani až tak nebavilo. Hlavne v úvode nie, druha polka mi už prišla oveľa lepšia. A možno nie. Možno aj prvá polka bola rovnako dobra, len som mal trošku iné očakávania a musel som si na to zvyknúť. 75% - 4*

Akta X - Série 1 (1993) (série)

1. séria - 85%. Prvá séria mi nepríde taká výživná na prípady ako tie neskoršie. Samozrejme sa tu nájdu luxusne epizódy, ktoré dokážu zaujať a posadiť na zadok Darkness Falls (E20), či finálny diel prvej série The Erlenmeyer Flask (E24). Taktiež za zmienku stojí  dvoj diel Squeeze (E03) a Tooms (E21).

Přátelé: Zase spolu (2021) (TV film)

Priatelia sú jeden s mojich obľúbených seriálov. Koho nie, že ? Tešil som sa na stretnutie po rokoch a aj som bavil s úsmevom na tvári. Akurát mi k tomu niečo chýbalo. Tak tajne som dúfam, že uvidíme nejakú novú epizódku po rokoch, len tak for fun, alebo kludne aj starú epizódku, len s hercami po päťdesiatke. Nedočkal som sa, ale namiesto toho tu bolo čítanie scenára s kultových dielov.  Škoda, radšej by som si dal takú hranu desať minútovú jednohubku, ako sedenie za stolom. Každopádne pekný prierez seriálom, fanúšikov určite poteší hromada informácii zo zákulisia. 85% - 4*

Armáda mrtvých (2021)

Filmy o zombíkoch ma nikdy moc nebrali, až do kým som nevidel od Zacka Snydera Úsvit mŕtvych. Ten film do dnes považujem za najlepší film, kde mŕtvy žijú, chodia, kušu a dostavajú headshoty. Armáda mŕtvych ma bavila. Určite to nie je najlepší film s touto háveďou, ale to nikto ani pred tým netvrdil, že bude. A aký je výsledok ? Za mňa spokojnost. Dostal som niečo čo som si dosť užil, nenudilo ma to, bavil som sa a hlavne ma zaujal netradičný príbeh. Veľké plus sú aj zombíci, ktorý nie sú úplne obyčajný a ich šéfa jednoducho nechcete nasrať.  Okrem príbehu, zombíkov či prostredia filmu, mi veľmi sadol aj casting s Bautistom na čele. Nepamätám si, že by hral v lepšom filme (Strážcov galaxie nerátam, pretože tam nehral hlavnú rolu). Efekty, kamera, strih, hudba, Cranberies a ich Zombie, všetko mi tu prišlo v pohode a ako som už hovoril na začiatku veľmi som si to užil, až tak, že sa divím tomu nízkemu hodnoteniu. Buď som videl iný film, alebo ľudia Zacka po DC komiksoch nemajú radi. 80% - 4*

Flash - Série 5 (2018) (série)

5. séria - 55%. Prvé serie boli naozaj fajn, ale toto je vo väčšine dielov veľká nuda. Kludne keď vynecháte zopár dielov, nič podstate vám neujde. Stále sa motáme v kruhu, riešia sa tie isté problémy, zaporáci sú miestami až smiešny a pár kvalitných dielov sa dostaví iba na koniec. Veľa postav ma tu nudilo, hlavne nevýrazná Nora a Iris, za to Tom Cavanagh je snáď jediné veľké plus, na tejto sérii.