Profesionál (1981)

Asi nejlepší charakterní role Jean-Paul Belmonda, jakou kdy mohl zahrát. Vzpomínám, jak jsem jako malý kluk hltal každou vteřinu osudu zrazeného agenta, kterého nikdo nedokáže zastavit. A přiznám, že závěrečná vražda a scéna odlétajícího vrtulníku mi vyhrkla nejednu slzu do oka :D... a k tomu všemu ta geniální hudba!

Den Šakala (1973)

Výborný Edward Fox v roli nekompromisního a chladného zabijáka. I ztvárnění jeho pronásledovatele Michaelem Lonsdalem jako komisaře Lebela bylo vůči knižní předloze na jedničku. Film, podle skvělé knížky Fredericka Forsytha, mě v ničem nezklamal. Sice filmoví tvůrci pozměnili pár věcí, např. místo Belgie zasadili část děje do Itálie, ale v konečném důsledku to nemělo vůbec vliv. Přesně jako kniha je první polovina v pomalém tempu, leč vzdálený souboj vraždícího stroje a policejního psa se mění ve strhující finiš.

Světáci (1969)

Co tvář, to pojem. Co herec, to originál. Světáci jsou film, jaký se už v dějinách české (československé) kinematografie nedá zopakovat.

Lovec hlav (1976)

Belmondův charakter šelmy se zde nezapře. Ví, co chce a jde si tvrdě za svým cílem, v tomto případě po Jestřábovi (Bruno Cremer). Postava Stopaře je divákovi vykreslena velmi prostě. Je nám představeno jen to, co potřebujeme vědět v daný okamžik. Nic víc. Podobné je to u ztvárnění ostatních postav, kde jsou jen stručně charakterizovány svým chováním či maličkostmi. Jediné, co bych filmu opravdu vytkl, je několik hluchých míst a nebál bych se říct i nedodělávek. S tím jsem se setkal u mnoha francouzských filmů a ani v této belmondovce to nebylo bohužel jinak. Mám toto dílo velmi rád, ale i přesto jsem kritický. Čtvrtou hvězdičku dávám za tradičně výborné hudební podkreslení Michela Colombiera. /// Moc hezky svůj dojem popsal v komentáři Malarkey.

Tenkrát na Západě (1968)

"Filmařina par excellence"... co víc napsat k tak úžasnému filmovému klenotu. Člověk by musel jen opakovat to, co je zde už dávno psáno.

Kmotr 1, 2, 3 (1992) (TV film)

Byla to láska na první pohled :))) sága Kmotr se řadí k mým nejoblíbenějším filmovým počinům. Doporučuji si tuto trilogii pustit v kuse :))). Pokud rádi čtete, rozhodně nevynechejte ostatní díla Maria Puzo, která se vážou na Kmotra. Seznámíte se tak lépe s jednotlivými postavami a charaktery.

Noc na Zemi (1991)

Ikdyž nejsem velký fanoušek Jima Jarmusche, tak mě tento film velmi zaujal svou formou i obsahem. Pět povídek na jedno téma, ale každé v jiném stylu... podle místa děje. Výborné zpracování...a v podstatě velmi jednoduše vtipné. Líbilo se mi i herecké ztvárnění postav.

2010: Druhá vesmírná odysea (1984)

Film 2010 je ve srovnání s jedinečností 2001 zcela jiný a rozhodně nikdo nemůže očekávat stejně fascinující podívanou. Clarke napsal skvělé pokračování a tento film jej podle mě dobře vystihl. Oproti 2001 je zde mnohem víc dialogů :))), což uvítají ti, kteří se u prvního dílu nudili. Konec bych uvítal obsáhlejší, ale i tak je závěrečná zkratka výstižná. Viděl jsem Hyamsův film mockrát a vždy se na něj znovu podívám rád.

Sicilián (1987)

puzova kniha mě velmi zaujala, hlavně její druhá polovina... bohužel film nikoliv. jak už zde bylo zmíněno, kamera je skvělá, ale herecké výkony jsou dost slabé, ikdyž lambertova tvář mi asi sedí nejvíc k tomu, co jsem si kdysi při čtení knížky představoval. jako herec mě nikdy moc nepřesvědčil. hvězdičky jsou hlavně za kameru, hudbu a hlavně látce, kterou se puzo proslavil

Senna (2010)

Velmi obsáhlý dokument, který opět zažehl emoce při vzpomínce na jednoho nejlepší pilotů formule 1 a na jeho tragický konec, který tenkrát zatřásl nejen mnou, ale i mým okolím. Čekal jsem ale lepší zpracování. Edit: Po shlédnutí s odstupem času se mi snímek líbí čím dál víc.