• Krátkometrážní

Mozek za miliardu dolarů (1967)

Tohle není jenom film, tohle je Harry Palmer! Mě to bavilo, mám prostě pro toho chlapa slabost, jeho bloody hell, jeho šarmantní anglický přízvuk, jeho roztržitá nešikovnost, a přesto talent nakonec všechno vyřešit je prostě součást celého velkého cirkusu jeho charakteru. Plus to film má nadhled, parodické prvky shazující akční trháky s jeho příšerně trapným "kolegou" Jamesem Bondem. Konec je tak trochu fraškou, ale záměrnou a i docela vtipnou. A Michael Caine je prostě bomba.

Špinavá hra (1969)

Tenhle film už není jenom galerií všech Caineových předností a talentů, ale dost zajímavou sondou do této doby. Rozhodně netradičně podaný film o válce, o jednotce, o happyendech a celkově o vojácích. Tohle se rozhodně vyplatí vidět i člověku který v zásadě není fanda válečných filmů, jako například já. Ovšem tohle je něco trošku jiného. Nečekejte kladné postavy, sentimentální děj, ani finální rozuzlení. Tenhle film je pěknou a strašidelnou hříčkou.

The Magus (1968)

Filmově úplná kravina bez hlavy a paty. Ale Michael Caine tu byl naprosto neuvěřitelný. Jsem jeho velká fanynka, vypadá tu skvěle, hraje tu skvěle a obě ty hvězdičky jsou za něj. Jedna za vzhled, druhá za herecký talent. Nic jiného na tomhle fimu za to nestojí.

Bitva o Británii (1969)

Je fajn, že nám to ukazuje válku v poněkud jiném světle než moderní válečné filmy, a že to neobviňuje jen jednoho člověka, nebo jen jednu zemi. Nijak se nesnaží ukazovat že všichni byli skvělí muži, jen prostě měli smůlu. Vždycky je něco co se člověk může o druhé světové válce dozvědět, protože se tam dělo tak strašně moc - většinu naprosto strašlivých - věcí, že jakákoli výpověď která není propagandou, mě vždycky zajímá. A když mi k tomu dodají Michaela Caine a další dobré anglické herce, bude to jistě zajímavá podívaná.

Příliš pozdní hrdina (1970)

Pěkný, děsivý, a strašně smutný. Válka je hnusná svině a všichni kdo se jí zúčastní také. Dřív se ještě smělo nedělat z vojáků 100% sympaťáky, a tím je film mnohem zajímavější. Sice si musíte odbýt nějaké ty pasáže kde se jde džunglí, vyskočí Japonec, jde se dál, vyskočí další Japonec, ale jisté prvky v tom prostě nejsou špatné.

Příliš vzdálený most (1977)

Dřív se koukalo na válku úplně jinak než dnes. Udělat film o nepovedené misi, je sám od sebe dost zajímavý nápad. Ale líbilo se mi hlavně, že film nijak neobviňoval Němce, a ukazoval nám je jako normální lidi, vojáky, kteří byli úplně stejní vrazi a svině jako Britové. Právě kvůli pohledu filmu, že ve válce není žádná dobrá a zlá strana, že je to utrpení ve kterém trpí celá města a země, a že mezi nimi neexistuje žádný zlý Němec který mezi bitvou v jedné ruce kouše stehno pečeného prasete, a druhou rdousí nějakého ubohého Žida. Líbili se mi smutné repliky Laurence Oliviera, líbil se mi ve své roli Michael Caine, Anthony Hopkins a dost i všichni ostatní. Attenborough vystihl celkem slušně povahy všech vystupujících národů, a děsivou a smutnou atmosféru té doby.

Bankéři (1977)

Šarmantní Michael Caine, jinak nuda, šeď, bez vtipu. Možná jsem se jednou, dvakrát zasmála. Ale od Passera bych rozhodně čekala něco lepšího, než béčkové krimi s nezáživným obsazením (krom Cainea) a nezajímavou zápletkou. Pro mě zklamáním, protože jsem byla na "rodáka" hodně zvědavá.

Půlnoc v Petrohradu (1996)

Poslední Palmer dostal nádech béčka a hodnou porci nudy. Samozřejmě že co se týče Palmera osobně, nechybí mu absolutně nic. Ale scénář nějak pokulhává, vtipů ubylo, vleče se to a člověk nepotká nic nového. Ale protože jsem viděla všechny Palmery, tak tenhle třetí měl být takovým finálním zakončením a je škoda, že se to nezvládlo trošku lépe. Klidně bych se tomu jako fanoušek vyhnula, protože to nijak nezavrší osud mého oblíbence. Ale no co, zase lepší vidět, než neznat. Je to škoda.

Bullet to Beijing (1995) (TV film)

Já mám prostě pro Harryho Palmera slabost. Vím že tenhle film si asi čtyři hvězdičky nezaslouží, ale je to prostě moje osobní úchylka, která mě vždycky pobaví. Michael Caine je prostě v téhle roli dokonalým obrazem toho, co považuji za pravého gentlemana, plus to je to vždycky vtipné, má to nadhled, a mladý syn Conneryho je docela milý odkaz na přátelství Caina s jeho otcem. Zároveň ovšem nezůstává nijak pozadu vedle už postaršího, ale přesto skvělého kolegy. Samozřejmě to asi nepobaví každého, ale každého fanouška Palmera určitě. Mně se to prostě líbilo.

Harry Brown (2009)

Docela zajímavý pohled na danou situaci. Důchodce s vlastní představou o spravedlnosti, působil v podání skvělého Michaela Cainea poněkud děsivě, ale i přesto možná i člověk i chápal proč to dělá. Samozřejmě že je to skvěle natočené, má to Britsky děsivě šedou atmosféru, i nápad pohledu na film vlastně záporné postavy. Ale i přesto, já osobně to stále vidím tak, že vražda jako vražda a nezáleží na tom, jestli to děláš z důvodu "dobrého" nebo "zlého". Něco na tom určitě je, ale moje pochopení to asi nezíská.