Reklama

Reklama

Špinavá hra

  • Velká Británie Play Dirty
Trailer

Severní Afrika, 1942. Ofenziva nacistického generála Rommela uvízla na mrtvém bodě a Britové se pod Montgomeryho velením připravují k protiútoku. Plukovník Masters vede speciální jednotku pro sabotážní operace, která dosud nebyla příliš úspěšná. Brigádní generál Blore mu však dává poslední šanci, když mu Masters předloží fotografie hlavního Rommelova skladu pohonných hmot. Masters vyšle jednotku sedmi mužů, aby provedla nebezpečný výpad 400 mil za frontovou linii, kde hluboko v nepřátelském týlu zničí německé zásoby benzínu. Blore nicméně trvá na tom, aby jednotku vedl někdo z vnějšku. Volba padne na kapitána Douglase a malá jednotka se vydává do pouště. V průběhu akce však dojde ke změně plánů ústředního velení... Film Špinavá hra byl volně inspirovaný akcemi Long Range Desert Group, jednotky vytvořené v severní Africe během druhé světové války k průzkumu bojem a sabotážním akcím v týlu nepřítele. Snímek, který v mnoha ohledech vybočuje z dobové konvence heroických válečných filmů, bez příkras a s nebývalou autenticitou ukazuje, v jakých nelehkých podmínkách museli britští vojáci plnit své úkoly. Nejde jen o boj s nepřítelem, ale i o boj s rozmary počasí, s obtížným pouštním terénem a v neposlední řadě se vztahy uvnitř jednotky. Přesvědčení, že válka je ve své podstatě špinavá hra a zločinný podnik, se autoři filmu drží až do samého konce. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (88)

(mOnkey) 

všechny recenze uživatele

Stará drsňácká škola s (dnes už starým) drsňákem Cainem v hlavní roli. Špinavá hra působí jako mix toho nejlepšího od Roberta Aldriche či Johna Sturgese a není to pouze množstvím testosteronu na metr čtvereční, nýbrž i samotným námětem. Mohl bych uvést i konkrétní příklady podobných filmů, ale když uvážím, že už polovina mých oblíbených uživatelů, kteří film viděli a okomentovali, zmiňuje většinu filmů, které mi během sledování přišly na rozum, bylo by to asi zbytečné (možná bych jen doplnil Huttonovy Kellyho hrdiny a Kam orli nelétají, v nichž se taky snaží semknutá skupinka dosáhnout společného cíle). Špinavá hra je výtečně natočená a ještě lépe zahraná podívaná, jež staví na odiv absurditu války, kterýžto motiv dotáhne na maximum v úplně poslední, velice úderné, minutě. P.S. Nikdy jsem o tom nepřemýšlel víc, než že Marlon Brando by nebyl zrovna ideální volbou; pokud by ovšem z nějakého důvodu nebyl k dispozici božský Peter O’Toole a někdo by roli nabídnul Michaelu Caineovi, myslím, že by se role T.E. Lawrence zhostil více než dobře. 85% ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Špinavá hra je částečně podobná filmu Písečné moře, avšak v některých pasážích mi přišla o něco víc špionážní, čímž mi občas lehce připomněla nedostižný snímek Kam orli nelétají. Řada scén je tu více než dobrých (oáza, tahání aut na hřeben, minové pole, závěr) a potěší také Michael Caine a Nigel Davenport. ()

Reklama

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Britské válečné filmy z 50./60. let v přílišné oblibě nechovám. Obvykle jsou to ta vyprávění o jedné akci na nějaké frontě, poušti, zámku či vězení, kde mi většina postav splývá dohromady a které často ocení jenom skutečný příznivec válečné historie a filmů s touto tematikou. Špinavá hra mě překvapila. Ne, že by se nějak svým zaměřením hodně lišila, ale oproti dost fádnímu Písečnému moři (1958), které si po roce ještě v útržcích vybavím, je tentokrát podívaná o vojenském úkolu v podobě zničení skladu v severní Africe přeci jen daleko atraktivnější (zdaleka nejen kvůli těm barvám) a zůstal jsem pořád napjatý skoro po celý čas. Během dvou hodin je zde spousta strhující akce s auty, zbraněmi či minovými nástrahy v divoké přírodě, ten dobrodružný nádech mi zde padl do noty. Z nevelkého množství postav se minimálně charaktery hlavních dvou postav podařilo dobře vykřeslit, zatímco ke všemu další z nich záhy začne bojovat o život s těžkým zraněním. Ani občasná odlehčení suchým britským humorem, který Michaelu Cainovi spolehlivě sedí, nejsou na škodu a pomáhají dotvářet ve filmu ten absurdní nádech ohledně nesmyslnosti války. Spokojenost...75% ()

Jossie 

všechny recenze uživatele

U tohoto výborného válečňáku mě překvapil humor, ale nakonec od britů je možné čekat ho vždycky. Viděla jsem ten film vlastně nadvakrát a poprvé bez začátku a to jsem stála na straně Michaela Caina a toho hlavního padoucha bych nejraději zastřelila. jenže pak jsem to viděla pěkně celé a zjistila sem, že pravda je možná někde úplně jinde. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

----- "Válka je zločinný podnik, tak využívám zločince." ----- Jelikož válka sama o sobě není žádná křišťálově čistá záležitost, nelze ani očekávat jiné hry nežli špinavé ... na různých úrovních. Přesně v duchu starého známého hesla, že účel světí prostředky. Nakonec ... ať už jste padouch nebo hrdina, svému osudu stejně neujdete, neboť zápletka je neobyčejně cynická mrcha s velice osobitým smyslem pro humor, jehož barva je černá jako duše všech hříšníků. Chce se jen dobře bavit, takže zachovává přísnou neutralitu - a nelze očekávat, že se postaví za kohokoliv z těch, jejichž životy bez lítosti předhodila absurdní době. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (4)

  • Na začátku hraje písnička „Lili Marleen“ od básnika Hanse Leipa. Píseň napsal už v roce 1915. Za druhé světové války tuto píseň, uváděnou vždy ve stejném vysílacím čase, poslouchali jak němečtí, tak britští a jiní spojenečtí vojáci. (Winster)
  • Rolu kapitána Leecha mal najprv hrať Richard Harris a sám Nigel Davenport sa mal objaviť iba vo vedľajšej roli. K zmene plánov došlo potom, čo vedenie Harrisa kvôli neprístojnostiam prepustilo. (marlon)
  • Snímok bol natáčaný prevažne v Španielsku. (marlon)

Reklama

Reklama