Alarma! (2009)

¡Alarma! je mexický časopis, který vychází již od dubna '63 a přináší svým čtenářům (nyní jednou týdně) exkluzivní fotky a příběhy nehod. Vražd, sebevražd, smrtí (mnohý jistě vzpomene na weby typu Rotten, Ogrish, atd.). No a tento kratší dokument nás s tímto časákem tak letmo seznamuje. Vydáme se do Mexico City, města tak velkého a špinavého, že se tam vraždí den co den. Uvidíme jak probíhá noční šichta fotografů 'místa činu', popovídáme si s šéfredaktorem. Je to celkem zajímavý náhled, ale mohl být i mnohem zajímavější (prodloužit, zpracovat komplexněji a nápaditěji, zvýšit spád, snad i míru brutálu) - ten výsledný dojem není až takový... Ale jako zběžná seznamka dobrý. "In general, most people are morbid."

The Strangeness (1985)

90 minut dlouhá nuda, odehrávající se ve tmě. Skupina průzkumníků se vydá do zavřeného dolu, kde samozřejmě brzy zapadne a zjistí, že má co do činění se slizem oplývající chapadlovou příšerou (animovanou), kterou uvidíte jen minimálně. Pusťte si radši (znovu) DESCENT 2, protože ten je prostředím podobný a stokrát zábavnější.

S.S.D. - Spojení nenavázáno (2008)

Rusové natočili mix slasheru a SAW a dopadlo to překvapivě dobře. 10 soutěžících je vybráno do nové reality show, která se má odehrát v bývalém pionýrském táboře 'Lesní mýtina'. Čeká tam na ně ale hravý psychopat s koňskou maskou na hlavě a zásobou dětských strašidelných příběhů, podle kterých je bude jednoho po druhém odrovnávat... Příběh je celkem zajímavý, slušná je i desítka teenagerů (plus s nimi zavřená moderátorka). S vraždami už to ale taková sláva není (jen krev, ale žádné pořádné gore efekty) a ten koňský vrah se taky příliš neukáže. Zhruba první dvě třetiny filmu nemají až takový spád, ale ta poslední už přinese dostatek dění a i trochu napětí do toho. Tedy - slušná a celkem osobitá vyvražďovačka, která fandům subžánru bude stát za pozornost.

Methodic (2007)

Poloamatérská kopie Halloweenu – špatná! Kluk jednoho dne zabije svoje rodiče, po letech unikne z blázince, vžije se do role tajemného ‚Dollmana‘ a jde si pro svoji mladší sestru. Fakt tady není žádný pro (snad krom lesbího sexu), zato je to plný píčovin a proti – ani se mi je nechce pitvat. Zhruba od poloviny to bylo vyložený utrpení s nutkáním se na to vykašlat, no a konec to je přímo sračka na druhou. Natočit něco takovýho a vypustit to ven, do smrti se za to stydím. Prostě trapárna.

Junkbucket (2008)

Celkem povedená fandovská hororová-slasherová pocta/parodie, primárně na FRIDAY THE 13th. Parta teenagerů se sejde v chatě na samotě u lesa a jezera, kde narazí na Junkbucketa. Ten se narodil jako mentálně zaostalá zrůdička, poté co byla jeho matka znásilněna vlastním bratrem, a tak ho máti radši zbavila genitálií, než aby se kdy mohl dále množit. A teď si ten týpek (s kýblem na hlavě) chodí pro nádobíčko ostatních. Příběh zní celkem vtipně a i samotný film je docela srandovní. Na amatéřinu jde o nadprůměr, rozhodně to není žádná bezpohlavní nuda. Vtipný jsou charaktery (retard na vozíku, blbka, podezřelý typ, nadržená ‚busty‘ šukna, sprosťák) a ne úplně hrozný gore efekty. Celkově tedy ne až tak špatná srandička.

Dark Waters (1993)

Horor staré školy, dbající na atmosféru, prostředí a zlověstné tajemství. Mladá londýňanka Elizabeth přijíždí do 'zapomenuté země' - na starosvětský ostrovní klášter kdesi na samotě u moře, kde zdejší sebemrskačské sestry zdá se skrývají cosi hrůzostrašného... Děj se sice odehrává v přítomnosti, ale celé to má spíše temně středověký nádech. Jelikož je to horor atmosférický, nečekejte kdovíjaký spád nebo větší množství akce, té je tu přesně  akorát. Pár děsivých momentů taktéž. Musím říct, že atmosféra mě nevzala jak bych si představoval, ale sympatické prostředí mi to zčásti vynahradilo. Závěr už dnes vyzní lehce béčkovitě a masky v něm gumově, ale jsou to holt brzká léta devadesátá, takže taky promíjím. Nejsem unešen ani nějak zvlášť nadšen, nezafungovalo to na mě zdá se naplno, ale solidních 7/10 určitě.

Monstra vs. Vetřelci (2009)

PC animáky obecně moc nemusím, ale tenhle se povedl! Sympatický mi byl už jen tou monsters tématikou a vzdáním pocty starým sci-fi klasikám. Je to spousta srandy, ať je vám pod 12 či nikoliv, a hlavně (narozdíl od většiny 3D 'uměláků') - to má něco do sebe.

Heart of Karl (2008)

Krátkometrážní hororové psycho o dvou bratřích (Max a Karl). Stylově nádhera (grindhouse Švankmajer...) a zrůdy jsou přímo úchvatný, celovečerák bych taky bral!

Rampage (2009)

Do moralitky a společensko-politického kontextu zabalená samoúčelnost, přesto zajímavá k zamyšlení. Synek ze spořádané rodinky, současně ale společenský vykořeněnec, vyrazí obrněný do centra amerického maloměsta vraždit všechny kolem. (tak trochu FALLING DOWN...) Současný svět je prostě marný a zoufale konzumně založený - lidé nedělají to, co chtějí, nýbrž to, co si myslí že potřebují. Malá čistka je z toho dobrou cestou ven. / Uwe Boll mi nikdy nevadil, nezprznil nic dostatečně blízkého srdci mému. Spíš jsem se bavil, jak to prznil ostatním. Ale současně jsem se dost divil, jak se mu sakra daří dostávat do rukou stále nové a další 'fanouškovské' projekty, zatímco ti z toho pukají zlostí. Po pár jeho filmech jsem měl za to, že to není dobrý filmař (a jeho angličtina je přímo zoufalá:), ale odvahu má obdivuhodnou, což se mohlo k RAMPAGE jedině hodit. Nekorektní to je (střílení civilistů celkem na férovku), což je ale plusem. Jsem si jistý tím, že spousta z nás už někdy měla TO pomyšlení, ale nikdy TO (doufejme) neudělá. Každopádně téma je to sakra zajímavé a Uwe to zvládl slušně zpracovat. Působivé a šokující to mohlo být i 100x víc, ale budiž. Nakonec po technické stránce není co vytknout, žádná nuda se nekoná a Brendan Fletcher (hl. role) je k mému překvapení fakt docela dobrá volba. Takže film, který měl teoreticky potenciál vyvolat pořádnou vlnu kontroverze a znechucení, tak neučiní, ale zklamáním pro mě rozhodně není. Pro Uweho rozhodně lepší tah (směr), než donekonečna kurvit videoherní adaptace - ode mě palec nahoru.

Vlak do pekel (2008)

Poměrně bezzubý 'trainsploitation' horor, nejblíže má skutečně asi k HOSTELu - který je ovšem mnohem zábavnější. Část týmu amerických zápasníků a zápasnic se zdrží a nastoupí až do vlaku, ze kterého je úniku leda tak po částech... Po cestě do Oděsy bude spousta času poznat spolucestující zlořády - doktorku, průvodčího, řezníka a dva vidláky. Je to velký průměr bez nějakého většího spádu. Jelikož mám podobných filmů nakoukaných řadu (ale snad i kdybych neměl), vůbec ničím mě to nezaujalo. Hlavní hrdinka byla zajímavá na pohled a řezník měl taky charisma, ale to je tak asi vše. Hrůza to není, prostě jen polozáživná naředěná 'drsňárna' - (ne)berte.