Černý upír (1953)

Představitel vraha holčiček na to má zjev a adekvátně creepy charisma, radost dělá tehdejší argentinská tradice zahulených nočních podniků i noirový základ temných uliček, ale otravoval mě osobní život inspektora a prostě (vzhledem k verzi 1931), jako bych už celý jednou viděl...

Návštěva z vesmíru (1953)

Buď máš starý atomic-age sci-fi tak špatný, až je to zábava a má svý kouzlo (x), nebo opačný případ jako je tady tahle p*čovina - úplně stupidní a ještě je to mega nuda. Slizský kosmický oko v bublině taky žádná výhra…

Bestie musí zemřít (1952)

Argentinský revenge noir, jehož zápletkou je pomsta za smrt dítěte. Úvodní detektivní část by mě spíš odradila, ale pozdější fáze s postavou Laury Hidalgo (hot alert), potažmo výsledný dojem už je hodný čtyř hvězd. Za zmínku stojí i zvláštní kočičí charisma herce v hlavní roli, výrazný je tu i záporák, samo prostředí je také deviza - mlhavé pobřeží a hřmící oceán dost připomíná naše oblíbené americké / britské lokace.

S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení (2003)

Úplně průměrný policejní akční béčko. Šel jsem sem s nadějí na ten "ayerovský" otisk ve smyslu drsný, vulgární a krvavý (Harsh Times, End of Watch, Sabotage), ale přeci jen chybí u režie a byť máme jeho oblíbený losangeleský prostředí, tak je tohle čistě PG-13 spotřební produkt - hvězdně obsazená, ale nevzrušivá kravina kde člověk pak už jenom doufá, že bude brzy konec.

Drsný časy (2005)

Rozhovor z podcastu Real Ones (x) ještě znásobil můj respekt pro Ayera - teď když vím, že tady to prostředí není žádná exploatační póza, ale vážně jeho svět a starý zázemí. Harsh Times je další z jeho prezentací pouliční špíny L.A., kde si buď dáš život do kupy, nebo (pravděpodobněji) tě to stáhne a skončíš jako zkorumpovaný fízl, gangster nebo troska. Situace se zdá bezvýchodná, hranice mezi dvěma osudy někdy vyloženě k*rva úzká. Někomu to -chápu- přijde bez děje, ale já se bavil od začátku do konce, Bale je tu výborný jako narušený hovado, asi moje oblíbená jeho role. V dnešním světle je to ještě více nekorektní :)

My Gun Is Quick (1957)

Nejprve jsem byl nadšený - Bray jako pussy-magnet tvrďácký, cynický, ale v jádru dobrosrdečný Hammer je dost obstojný, je to hezky okázalý a místy skvěle vypadá. Třeba hned úvodní titulková sekvence má styl, scéna na baru v kavárně a nebo později automobilová jízda po LA vyloženě těší. Jenže pak to zazdí slabší zápletka, stupidní děj případu se šperky z druhý světový + gang frantíků. I tak jsem si to užil a doporučuji všem noir nadšencům (čekal bych mnohem víc než aktuálně 7 hodnocení), ale teď si říkám hlavně škoda, mělo sakra potenciál...

Noir Alley (2017) (pořad)

Skvělá věc, půlnoční film-noir každou sobotu na kanále TCM včetně uvedení a komentáře od přední autority v žánru Eddieho Mullera (x). Což je super doplněk, kde se dozvím užitečný kontext a zajímavosti před / po sledování jednotlivých titulů. Program už čítá přes 250 titulů (x) a je tak velmi dobrý zdroj inspirace.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Právě mám za sebou uvedení 4K restored původní trilogie do kin, což byla radost. Ale stále u mě vede čtyřka, kterou jsem poprvé viděl v předpremiéře na Festivalu Otrlého Diváka a byl to zážitek - v sálu narváno, jásot u jednotlivých kills a masakrů, v závěru totální aplaus. I po letech je tohle ten nejlepší, nejtvrdší, nejbrutálnější a nejnahláškovanější macho akční válečný film vůbec, tečka. Kulometná sypačka je katarzní a já fakt moc nechápu, jak tenhle realistický level gore a cárů těl mohl vůbec projít do finální verze. Top <3

I Died a Thousand Times (1955)

High Sierra (1941) jak přes kopírák, takže doporučuji dát si odstup v projekci. Melodramatická část je i zde tak trošku pitomá, nicméně tady to má navrch hned u dvou bodů: CinemaScope barevná technologie skvěle podtrhuje impozantní scenerii kalifornských hor a Jack Palance sice není žádný Bogart, ale víc mi sem sedne ten jeho znepokojivě psychopatický vzhled a charisma. Potěšil i hvězdný casting u pár menších rolí.

Hell's Half Acre (1954)

Havajský noir - to jsem musel urychleně vidět, nicméně krom prostředí Honolulu (kriminální čtvrť v názvu filmu), s tím spojený muziky, hula tanečků a dalších exotica reálií to nepřinese nic moc, co by stálo za doporučení. Hlavní hrdina i záporák jsou nevýrazní, případ je slabší a zmatečný, takže řadím mezi vyložený průměr.

Časové pásmo bylo změněno