Gettysburg (1993)

Čtyřhodinový Gettysburg, rozhodující bitva US občanské války - 'bratrovražedné' války o (mimojiné) nadřazenost buď práv jednotlivých států, anebo Unie se středem ve Washingtonu. Prašiví yankeeové versus vidláci z jihu (no, tady spíš ti synové Virginie...). Celé jsem to měl rozdělené na dvě části - první končí obranou Little Round Topu (když na to teď koukám zpětně, tak to je asi úplný vrchol), druhá už se věnuje třetímu a poslednímu dni - finálnímu střetu. Film je to vyčerpávající, nestranný (i když o malinko navrch měl podle mě nakonec Jih), a středem pozornosti je řada generálů, majorů a plukovníků, nikoliv řadových vojáků. Herecky tu vyniká dobrácký Daniels (jako Chamberlain), hvězdný Sheen (Lee), zamyšlený Berenger (Longstreet) a drsný Gorman (Hood). Ta nadstandardní stopáž je nakonec -řekl bych- spíše na škodu (konkrétně mi vadil zdlouhavý a příliš oslavný nástup ke konečnému zúčtování), ale na druhou stranu stihneme hlouběji poznat více vůdčích postav. Ale čekal bych tedy o něco větší seznámení s občanskou válkou celkově - pozornost je skutečně upřena výhradně jen na tuto bitvu. Také mi chvíli zabralo, než jsem se vyznal v tolika tvářích a jménech, která jsou do nás huštěna hned od začátku. Co se akce týče, tady by prospěl vyšší rozpočet, ale ujde to. Každopádně úplný souhlas s komentem Dragonlance, co se dobrovolníků týče. Oceňuji absenci nějakého nadměrného patosu (ono 'bratři na obou stranách' beru, taky to tak bylo). Celkově mám tedy několik výhrad, ale jinak jsem (jako fanoušek tohoto konfliktu) docela spokojený. Na TV produkci se jedná o náležitě velký film, do budoucna ale doufám ještě v něco velkolepějšího a áčkovějšího. 7/10. 'Thus ended the clash at Gettysburg, the biggest and bloodiest battle ever fought on American soil.'

Sláva (1989)

Parádně zfilmovaný příběh významného černošského pluku za americké občanské války. Pod vedením Roberta G. Shawa procházejí výcvikem a musejí si vydřít pušky, boty, uniformy, nakonec i samotné válčení a nějaký ten respekt. Máte-li představu, že bylo s černochy na Severu nakládáno nějak extra dobře, tohle je film pro vás. Ostatně už sama představa, že Unie šla do války aby osvobodila černochy, je taktéž dost spekulativní... Ale zpět k filmu. Hlavním hrdinou je postava plukovníka R.G. Shawa (solidní, zelenáčsky vyhlížející Broderick), který se učí zacházet se svými svěřenci a sem tam pošle dopis domů. Herecky vypichuji ještě drzého Washingtona a tradičně bezchybného Freemana. Nudit se nebudete. I když bitevní akce není přespříliš, v černošském kolektivu se stále děje něco zajímavého. K vrcholům patří lesní přestřelka a závěrečný, hrdinný (a téměř sebevražedný) útok na pevnost Fort Wagner. Přehnaného sentimentu se nebojte, je ho tak akorát. Takže GLORY, můj verdikt zní: velmi dobře. "We fight for men and women whose poetry is not yet written but which will presently be as enviable and as renowned as any." P.S. Je zajímavé spojit si tu podívanou s osobou Baracka Obamy, viz Rentonův koment. Kdo by to byl tenkrát řekl, když ani Sever neměl v úmyslu začlenit po válce afroameričany do svých řad, ale spíše poslat je zase hezky zpátky domů na jiný světadíl...

Batman: Záhada Batwoman (2003)

Záhadná Batwoman si to sviští Gothamem a snaží se zastavit Penguina. Bruce Wayne se motá mezi třema ženskýma. / Ne až tak zábavný, ale pořád slušný Batman. Škoda moc normálně vypadajícího Tučňáka a toho stupidního Robina - nemám ten charakter v lásce, zvláště v takhle dětské podobě. Ale naštěstí ho nebylo až zase tolik, jak bych z prvních pěti minut řekl.. A taky škoda, že první půlka místy až nudila. Protože jinak dobrý. Ke konci se přidal Bane, došlo k zajímavému odhalení, no prostě už spokojenost.

Bezstarostná jízda (1969)

Zhulenecká, svobodomyslná road story. Dva výstřední odproštění chopperáci jedou na Mardi Gras do New Orleans, po cestě se stavují u farmáře opravit si motorku, navštěvují hippie doupě, přespávají ve vězení atd... Zápletka je vyloženě jednoduchá a nějakého všeobjímajícího pocitu jsem si bohužel neužil. Fonda je nijaký, mlčenlivý, Hopper zase iritujícně se smějící pošuk. Ti dva mě nevzali. Ale parádní byl Jack Nicholson. Někomu to sedne, mně nic moc. Na pohodovou projížďku šukézní americkou polopouští preferuji VANISHING POINT, a tady z toho beru soundtrack. "The film that announced the end of the old Hollywood." (Guardian)

Batman - Gothamský rytíř (2008)

V mých očích nepěkný úlet. Šest temných batmanovských minipříběhů bylo totiž svěřeno do asijských rukou(?!), což nepobírám. Já tu jejich animaci nežeru, bezpohlavní feeling už vůbec. No hned vzezření prvního příběhu je vyložená katastrofa. Tak prostě né, tady je všechno špatně. Pro mě zatím nejhorší superhrdinský animák, který nám gothamského rytíře tak akorát mrví.

Rubber's Lover (1996)

Nudná mrdka. Vědci si nedají pokoj, dokud svůj zvrácený výzkum nedovedou do vyšinutě sebedestruktivního konce.. Já tyhle asijský těžkotonážní bizardnosti obecně moc nemusím, a tohle je zatím dno. Pořád někdo někde trapně řve, heká nebo šílí a člověk ví hovno co se děje. Kéž by to aspoň bylo nechutný. Za každou cenu nenormálnost - nasrat.

Vlajky našich otců (2006)

Clint Eastwood natočil povedenou a zajímavě svázanou dvojici stejně dlouhých válečných filmů, z nichž každému se daří odrážet ražení své strany - tedy Japonska (LETTERS FROM IWO JIMA) a USA. Zatímco pohled japonský je temnější, melancholičtější a z našeho pohledu odosobněnější, ten americký je 'příběhovatější', sentimentálnější, méně bezvýchodný. Ale opět to není ani tak o bojovém dění (i když je zde parádních cca 15 minut vylodění a prvního střetu), jako o lidských osudech - zde konkrétně skupiny šesti vojáku, kteří tyčili druhou vlajku na vrcholku Mount Surabachi, jak je to zachyceno na slavné fotografii. Tři přeživší z nich jeli následně jako váleční hrdinové dluhopisové turné po Státech, kde měli žádat finanční prostředky na další armádní úsilí. Čili toho jsme svědky, střidavě s děním na Iwo Jimě. A podobně jako v LETTERS, i sem Clint protlačil nějakou ústřední hlubší myšlenku. Týká se právě hrdinství, kontrastu slávy, povyku, vykonstruovaného lesku, a na druhé straně pekla prožitého na ostrově... Nestěžuji si na nic, pro mě další dobrý film. Clintova dvojitá Iwo Jima není ničím dechberoucí, ale za podívání stoprocentně stojí. Mám-li ještě nakonec oba filmy srovnat, LETTERS byly lepší, ale FLAGS mě zase víc bavily. "Every jackass thinks he knows what war is. Especially those who have never been in one."

Dopisy z Iwo Jimy (2006)

Dobrý. Slavná bitva o sopečný ostrov Iwo Jima, bránu pro US invazi na samotné císařství; pohled z hrdinné japonské strany, která zvládla předem prohraný boj prodloužit až na 35 dní. Film má své dva hlavní hrdiny - nevinně vyhlížejícího mladíka a Ameriky znalého ctihodného generála. Celkové vyznění je takové: Jedni mají druhé za nedisciplinované zbabělce, druzí zase ty první za sebevražedné šikmooké primitivy. Obě strany bojují na život a na smrt, ale v obou se nacházejí stejně lidské a někým milované bytosti. Ten nepřítel ve skutečnosti není žádná bezcitná bestie. Ale válka je holt válka, a umírat se musí. Eastwood natočil zajímavou, dvě hodiny dlouhou podívanou, která válečnou akcí sice nijak nepřetéká (jsme svědky příprav, pak převážně zápolení v podzemních chodbách, nevíme pořádně kde se zrovna co děje a ztrácíme pojem o čase), ale zabaví. Děje se toho tak akorát, herci jsou charismatičtí, dojde i na několik výrazněji zapamatovatelných chvil a řekl bych, že japonská mentalita je zde vystihnuta velmi dobře. Teď jsem zvědavý na to 'americké' dvojče....

Hulk na neznámé planetě (2010)

Hulk jako gladiátor na cizí planetě... mě moc nevzal. Prostředí pěkné, animace taky, ale příběh už se mi zdál trochu slabší a hlavně - Hulk samotný. Já ho nějak nemusím, přijde mi spíš jako záporák, jako zelený, nasraný a vymletý hovado. Tím spíš, když se tu ani nemění zpátky v člověka. A nic moc tady nejsou ani souboje. Akce sice hodně, ale je to samý bum a letíš tři prdele daleko. Takže sice horší ze superhrdinských animáků, ale pořád docela dobrý.

Funny Games (1997)

Dvojice znuděných uhlazených hošíků zterorizuje tříčlennou rodinku. Mám s tím ten samý problém co s US remakem - dlouhé napětí-ubírající záběry ve druhé polovině, fotr je slaboch. Remake je originálu až příliš podobný, jen méně syrový a ušpiněný. Takže skoro jako bych koukal na to samé... Dvojka zmetků mi tu sedla o něco víc. "Why don't you kill us right away?" -"Don't forget the entertainment value. We'd all be deprived of our pleasure."