Bellingcat - Pravda v postpravdivém světě (2018)

Seznamka s velmi sympatickou iniciativou pro občanskou investigativní žurnalistiku. Pravdivost informací je aktuálně velký problém (neříkám, že nebyl vždy), dezinformační taktiky jsou úspěšný a rafinovaný (x), nacházíme se v době internetové, tzv. post-faktické, která kope hrobeček klasických médií (x) a ceníme-li systém západní demokracie a občanských svobod, je třeba za něj bojovat. Zajímavé samozřejmě navíc nyní ve světle kauzy Vrbětice.

L. A. - Přísně tajné (1997)

Po právu vysoce ceněná kriminálka z noir prostředí prohnilé policie a sexy 1950s L.A., která by předlohou očividně vydala na plochu celé série, i proto klobouk dolů jak to Hanson zvládl zkrátit a zpracovat. Co bych vyzdvihl nad vše ostatní, jsou super akční set pieces a volba herců do charakterově pestré hlavní trojice detektivů - s tím, že ani jeden nebyl ještě v této době veleznámý. Jsem vcelku v pokušení přelouskat si celý Ellroyův "L.A. Quartet".

Jidáš a černý mesiáš (2021)

Solidní, leč nijak světoborný drama o kryse uvnitř chicagské pobočky Panterů, fajn dobovka a skvělý Kaluuya v roli leadera revolucionáře (od zbytku postav jsem zůstal jaksi odtažen). Jasně, jde tu o černošský boj za spravedlnost, stejně leckdo může nevěřícně zírat, že dnes Hollywood razí sympatické hrdiny z marxistů a tehdejších strašáků pro establishment - časy se mění.

Howard Zinn, une histoire populaire américaine (2015)

Zesnulý americký historik, aktivista, socík, dle Trumpa jeden z nebezpečných původců "toxický propagandy" do škol v rámci boje za to přepsat dějepis, až se děcka stydí za minulost vlastní země. Historie psaná perem obětí... Nebudu tu propírat svý názory, ale rozhodně mě tento posun v US zajímá a přál bych si, aby tady z toho vznikla plánovaná série. Obsah první části připadá hlavně na ničivější efekt průmyslové revoluce, příliv evropských imigrantů jako pracovní síly k vydření (slavery of capitalism), odborová dělnická hnutí, třídní boje a pár nechvalně ubitých stávek a demonstrací (Haymarket, Lawrence, Ludlow), než přejde k první světové válce a předzvěsti nástupu do role předního globálního impéria. Řada méně známých postav a událostí. Dorazí-li další díly, budu se dívat.

Zabriskie Point (1970)

Eh. Kochal jsem se po stránce lokací, ale jinak prázdná pozérská post-hippie, post-modernist. nedějová sračka. Věřím, že imponuje všem rádoby revolucionářům a divnoart nadšencům, musí se vám strefit do krevní skupiny a najdete v tom ledacos. Ale odečti nemotorný muckání se v prachu + impotentní explozivní finále a možná bych nebyl zdaleka tak otráven.

Gone in 60 Seconds (1974)

Jo, první půlka napůl bez scénáře, postavy máte šumák a filmově vzato to moc nedrží, ta druhá je pak ale totál - honička trvá 40 minut, zboří dopravu a půlku policejních vozů v L.A. :D Hodně cool 1970’s, sympatický jako Halickiho snový projekt, ten dobový carsploitation trůn však pevně drží Vanishing Point.

Los Angeles hraje sebe (2003)

Andersenova "video esej" je vskutku ultimátní mlska pro všechny Los Angeles městofily. Během tří hodin proletí přes dvě stě filmových titulů, s důrazem (a vesměs silně kriticky) na téma jak "svoji" metropoli zobrazuje Hollywood. Sám jsem poslední dobou trošku L.A. geek, tudíž cením i čistě jako prohlídku ze zapškle místňácké perspektivy; legendární válka o vodu (x), věhlasný barvitý Bunker Hill (moc chudých lidí moc blízko od centra...) srovnaný se zemí (x), prohnilý policejní sbor (x), osud vybraných lokací, výčet zeměpisných nesmyslností, atd. Jinak samozřejmě velká studnice inspirace k dívání. Říkám si, jak (zda) by asi autor zařadil novodobé klasiky jako Drive, La La Land či Once Upon A Time In Hollywood... Thx @Real Tom Hardy, že mě sem dokopal, trvalo mi jenom 5 let :) "A city is more than a place in space. It is a drama in time." P.S.

Mortal Kombat (2021)

Old school béčková bojovka ze starých známých postaviček. Chce vidět buď jako dítě, nebo geek nostalgik, jinak jenom poloviční nuda, až moc laciná a nic než průměr tuctová věc. Fighty nenářezový, sestava nevýrazných herců, jen hrstka vtipných hlášek a pár cool brutalit.

25 let neviny (2020)

Byť nesdílím až tak velké nadšení a neužil jsem si žádný extra dopad emocí, tak určitě souhlasím, že jde o solidně zpracovaný vězeňský drama na téma osud nebožáka/ shit happens. Chladnokrevný, konzistentní, dobře zahraný.

Podfuk za všechny prachy (2020)

Provařená šance natočit fajn oddechovou krimi grotesku z hollywoodského zákulisí se snovou stařeckou crew. Jo, mělo to být mnohem lepší, nedotažená a nevtipná šedoprůměrná škoda do ztracena. Chudák Tommy Lee vypadá ještě o dvacet let starší, než je.