Gangy z Birminghamu - Série 5 (2019) (série)

Dojem slabší. Zápletka s hospodářskou krizí a hrozbou fašismu zněla slibně, ale nakonec jsem se s pátou řadou dost rozešel. Tommy, Arthur i Michael si vyloženě říkali o ztrátu sympatií, představitel Mosleyho mě iritoval + chtělo to víc Billy Boys. Ale možná si ji "zabalím" až s tím co přijde příště. 70% ♪♫

Gangy z Birminghamu - Série 4 (2017) (série)

Hlavní hrdina upadá v ještě většího záporáka, železem v ohni tu je hezky mafiánsky okázalý A. Brody. Řada dějově uspokojivá, ale náležitý obrátky nabere až ve své poslední třetině. Už jsem si říkal, co to sakra bude Peaky Blinders bez Arthura... 80% ♪♫

Gangy z Birminghamu - Série 3 (2016) (série)

Tvůrčí tým to má zase o kus pevněji v ruce, ubylo béčkové kvality i nesrovnalostí v logice a dějově nabíráme na síle - nechybí velký zvraty ani divoká karta v podobě prohnilých ruských aristokratů (svůdná Petrovna je skvělá postava). Žádný med pro nikoho z hlavních aktérů a už se těším, jak víc je to ještě hezky semele. 85% ♪♫

Gangy z Birminghamu - Epizoda 5 (2016) (epizoda)

Bowieho Lazarus, nezřízená rusácká fuck-a-ghost párty a proradný “toulavý žid” je zpátky - za mě dosud vrcholný díl.

Psanec Josey Wales (1976)

Divoký západ těsně po válce (zde gauneři převážně na straně Unie) a Clint v roli šitý přesně sobě na míru, tj. drsný, správný, věčně tabák flusající frajer na cestě do texaské rezervace. Western je to solidní, bleskne se tu pár zábavných postaviček, temný civil-war kontext cením, ale celkově se přeci jen moc táhlo - mínus 20 minut, stopro hvězda víc.

Gangy z Birminghamu - Série 2 (2014) (série)

Ne až taková střela, přesto po všech stránkách o chlup lepší a jistější řada. Cikánský gang šlape a hlavní hrdina už působí uvěřitelnější i přesvědčivě budí respekt. A jedno nemalý plus: pekařský jew boss Hardy. 80% ♪♫

Gangy z Birminghamu - Série 1 (2013) (série)

K srdci mi to hned v začátku nepřirostlo, ale usmrděný dělnický Birmingham (whisky, Nick Cave, přízrak první světové) má co do sebe, tak jsem nejistě na palubě a vsázím, že se vyplatí. 75% ♪♫

Netflix vs. the World (2019)

Nevím no, mohlo se rovnou jmenovat Netflix vs. Blockbuster, váže se výhradně k době daleko před dnešní podobou (posílání DVD poštou) a to nijak zábavnou formou. Těším na pořádný dokument zaměřený na streamovací revoluci filmového/ TV průmyslu - tady ten to nebyl.

Reconstruction: America after The Civil War (2019) (seriál)

Důkladně mapuje těch 40-50 let po občanské válce, tedy pokus o fér narovnání občanských práv a začlenění černošské populace do společnosti ("nedokončená revoluce"), protitah jižanských oligarchů, hanebný případ ohýbání dějin, lynčování a následné nastolení rasové segregace - zkrátka odpovídá na otázku co se sakra dělo po zrušení otroctví a proč se ta skutečná (byť i tak diskutabilní) emancipace afro-američanů v USA táhla až daleko do 20. století. Na poli adekvátních čtyř hodin vysvětluje pojmy jako lost cause, black codes, sharecropping, Jim Crow, coons songs a další, profiluje několik významných osobností (např. F. Douglass, W. Du Bois, Ida B. Wells), v závěru je popsán brutální dopad popularity Griffithova Birth Of A Nation (x), který má jako první hollywoodský blockbuster v podstatě na svědomí celou druhou vlnu KKK. Místy jsem se nudil, místy je náročnější držet pozornost, místy jsem se bál přehnaného sentimentu až trapných white guilt agitek, ale ve výsledku jsem s tady tou prací spokojen. Více na téma jsem sepsal před pár lety tu (kontroverze kolem pomníků) ve snaze o vyvážený pohled. Příběh "Rekonstrukce Jihu" je jeden z naprosto stěžejních k chápání dalšího vývoje Spojených Států. (x)

Po životě - Série 2 (2020) (série)

Stejně dobrá, ne-li lepší řada - jednoduchá s hloubkou, prostor poznat lépe jednotlivé postavy, přičemž ani jedna není otravná, zármutku a srandy kopec. Nemusí to sednout všem, kdo ale rád Rickyho, tady to je jeho top. 90% "It’s funny, sad, and it’s not very long. Just like life."