• Thriller

Sicario 2: Soldado (2018)

V nemocničnom sanatóriu ma držali 4 dni. Požiadal som o samostatnú izbu sám hlavne v prípadoch keby som sa až príliš vymkol zdravému rozumu. Pocit samoty a stíšenia sa som potreboval práve po zhliadnutí Sicaria, kde režisér nielenže neustúpil pred zakódovanými znakmi jednotky, on išiel ešte kus ďalej. Žiadne dohľady či cenzúry, chlapská robota pre chlapov. Mužný film plný tak dokonalých reálií, že je nemožné sa správať racionálne. To, s akou presnosťou sa tu dávkuje príbeh, ako účelne sa strieľa, ako Dariusz si robí z krajiny kalendár je celé na poriadny výstrek v oblasti filmovej sexuality. Herecké kreácie Brolina s Del Torom sú mimicky tak dokonalé, že ani nemusia hovoriť a je všetko jasné. Pod kožu sa mi skrátka zarezalo všetko. Typické Sollimovské trademarky od Gomorry po Suburru fungujú ako perpetuum mobile. Do nekonečna možno pozerať Soldada a už len ten názov vzbudzuje fonetickú závislosť. Ja som nešťastný len z toho, že takýto druh typ filmu príde raz dvakrát za rok. Druh filmu s režisérskym, príbehovým a hereckým vyznením, ktoré je doslova infúziou. Mení pohľad na deň alebo v extrémnych prípadoch týždeň. Tu sa snáď neminie jedno slovo vedľa, dokumentárna vojna strelcov proti občanom. Je to film nad ktorým divák stráca kontrolu a nedokáže nad ním vyhrať. Keď ma prepúšťali, samotní lekári do správy napísali, že tento stav je opodstatnený. Všetok ošetrujúci personál si následne vzal voľno. Človek by písal až do rána, no ale kto by to čítal... Opísal by som len knižné Sicario. Takto nám Sollima doprial, nám bažiacim po niečom hmotnom fyzickom, filmový liek. Bez nejakých posolstiev. Soldado je ním sám. (videné 10.01.2019, BDrip)

Predátor: Evoluce (2018)

Aj keď je Shane mysľou stále režisérom 90.rokov podľa jeho spôsobu snímania rozprávania a dejovosti, aj na Predátorovi sa prejavil duch dnešnej doby, ktorá námetom z rokov minulých nesedí až tak úplne. Riťka na šerblík tentokrát nepadla tak dobre a vlažný začiatok strieda pomerne husté tempo. Čoho ? Ready to kill. I keď sa jedná o zbesilé a pomerne krvavé vyčíňanie stále je to obalené v štruktúrach Shaneovej mysle, ktorá tomu dáva akú takú nápaditosť, vážnosť ktorá je u Blacka krížená s paródiou (najlepšie vidieť pri obetovaní sa členov mentálne zaostalej skupiny) a ani miestami sa nedostaví pocit bezbrehej nudy. Naplno sa potvrdila stará pravda že poctivý mechanický (alebo človečí) zloduch stokrát lepší ako CGI. Cítiš fyzickosť, miestami strach. Ten malý spĺňal ten veľký už nie. Kúsok po kúsku ťa teda celého predátor nezje, ale po toľkých rokoch je premisa zradcov, či pomáhačov z rodu Predátorov a ich vlastných problémov srandovná a na vyvraždovaciu vec dostatočná. Celé to len ničí opäť ten prístup že je to skôr paródia než filmu, nevyhne sa toporným výkonom v herectve a zbytočným rozoberaním či povedal číča alebo nie. A preto či je ráno a či deň, Predátorovi nedarujem kostnú dreň. (videné 9.1.2019, BDrip)

Hotel Artemis (2018) odpad!

Nikto nevie kam ide a nikto nepozná svoje skutky. Obludných rozmerov vyprázdnená ničota, kde miestami exaktne možno dokázať nezmyselnosť deja, dialógov, charakter postáv. Okusal som si jeden necht a okolie, aby som dočkal záveru. Tento film je z absolútne všetkým čo obsahuje katastrofou s nezmyselným obsadením Fosterovej. Chudák Jodie a chudák divák, nezaslúži si to. (videné 09.01.2019, BDrip)

Inferno (1999) odpad!

Masakrálne tempo kdesi v prachom zapadnutom svete, kde pobehujú ľudia, ktorí si dobrovoľne, bez toho aby sa organizovali, nechajú nakopať od zúfalo pôsobiaceho a unaveného JCVD. VHS ako vyšité bez tempa a kúzla mizerných akčných 90 minút, kde čakáte na akciu a tá nie a nie prísť. (videné 07.01.2019, YT)

Hra o všechno (2017)

Presne opačne. Je tu čistých scén hlavne bitka muž proti mužovi je fajn snímaná s odstupom, príliš to nie je gigantické a aj keď zamotané, podobné veci mali aj iné prvotriedne drogové filmy. Nevyrovnané tempo, niekedy abnormálne nelogické chovanie postáv (hlavne polišov) spôsobujú, že aj tá nízka minutáž sa miestami vlečie. Nepomáha tomu ani zapojenie mamičky, ktorá tam ide úúúplne zbytočne. Možno čerešničkou na torte je fakt, že ak krvácate tak ukradnete bielu košeľu. Facepalm ako sviňa. Aby sa len nekritizovalo, streľba je takmer presná, krvavé tiež, výborný je hudobný motív a podmaz. Rovnako absentuje humor. Obsadenie je celkom fajn a byť to v rukách šikovnejšieho režiséra (Mann, Fuqua, Hillcoat) bolo by to luxusnejšie. Takto zostal Luxus iba v názve kasína, kde sa všetko odohrá veľmi ľahko nad priemerom. A síce o každého je nemocnične postarané, no telefón od ocka za hviezdu nahor. Nič neskončilo a to je dobré. (videné 08.01.2019, BDrip)

Noční hra (2018)

Ak ako na film tak bieda. Ak ako na paródiu tak jednotka. Obsahuje to gagy na úrovni klinického smiechu a humor miestami prvotriednej kvality. Celé je to však trochu nevyvážené, miestami so stratou tempa sledujúce až bizarne trápne momenty silené nutnosťou vyvolať smiech. Avšak ako plán drsné, výborné a Danny Ocean by mal toho chlap(c)a zobrať do tímu. Rozporuplné pocity pretnuté spokojnosťou. (videné 8.1..2019, BDrip)

Sůl nad zlato (1982)

Tri poctivé slané hviezdy za otvorenosť rozprávky a nutnosť spraviť si po konci niečo slané z lístkového cesta. Herci prvotriedny snáď až na odporného a toporného soľného princa. Krásne vystavaná komparácia dobrého a zlého v rozprávke, ktorá si však drží vážnosť až osudovosť. Dobrý námet sa podaril preniesť aj na plátno a tak to zákonite odolá aj zubu času. ďakujem Božene aj zúčastneným. (videné Vianoce 2019 !)

Tygr lidožrout (2007) (TV film) odpad!

Tragický Busey v nepochopiteľnom poňatí nejakého zvláštneho nepotvrdeného vzťahu chlapec - tiger. Utrpením je predovšetkým novelovský spôsob snímania, absencia kultivovanosti deja a výsmech zo zúčastnených. Niekto len niekde pobehuje, a držia makety niečoho pri sebe. Ozaj lacno pôsobiaca debilnosť vnáša skutočné utrpenie pre diváka, ktorý nespí a snaží sa zaspať. (videné 04.01.2019, Film+)

Piráti! (2012)

Krásne oživujúca animácia ručnej práce vštepuje neustály záujem o mimiku zúčastnených v celkom dobrom príbehu o brutálnych gurmánoch. V strede to stratí tempo, gradácia vtipov nie je najlepšie zvládnutá, celkovo však to musí sadnúť každému, kto nechce falošne preplakať produkciu Walta. Cením si autorský prístup, zasadenie latky do novoveku a Londýna, či hranie sa s Charlesom. (videné 05.01.2019, Markíza, archív)

O zakletém králi a odvážném Martinovi (2018) (TV film)

Vianoce (sú mimo duchovna, to je stále to isté silné a výživné), je televízna vec samý odpadový recyklát. Priemerné strieda podpriemerné, miestami pretnuté ničím lepším. Čo to je za rozprávku, kedy a kde vznikla ? Nulový marketing spôsobil, že aj zvýšenie ceny rožka sa obyvatelia dozvedia skôr. Strach z výsledku, strach z ničotnosti našich rozprávok sa akosi už na začiatku vytratí. Lenže netušíte ako to vysvetliť. Síce lacnými, ale predsa efektami, naplnení úvod, neopozeraná ale sympatická hlavná dvojica, bombastické prostredie múzea Oravskej dediny v Zuberci... Nevidomý hrdina (!!) perfektné prostredie a pozor, náznak citovej a emočnej hudby keď cíti skamenelú princeznú. A keď ste dobre naladení, vtedy príde sekera zaťatá bez nejakých škrupúl do osoby. Masaker si hovorím na naše rozprávkové pomery. Poviem to tak, že málokedy som sa pri našej rozprávkovej veci cítil pri pozeraní tak komfortne. Ako výborný záver, dobre posolstvá. Síce malá výprava ale o to intímnejšia. Toto sa podarilo, no a záverečná pieseň - Holubička - to je kapitola sama o sebe a je iným levelom. (videné 26.12.2018, Jednotka archív)