Barometr (1969) (TV film)

Velice silný příběh, kterému se dá jen těžko něco vytknout. Režisér Moskalyk měl s představiteli velice šťastnou ruku, neboť jak z pana Peška, tak i z paní Kurandové ono nostalgické a posmutnělé lidství přímo sálalo. A propo až se někdy bude hlasovat o nejsmutnější a nejdrsněší film myslím, že tohle by měl být jeden z horkých kandidátů.

Byl jsem při tom (1979)

Krásný film - mám rád filmy ve kterých se nevyskytují scény, které by mě iritovaly (a že se skoro v každém alespoň jedna najde) a také filmy u kterých si nemohu říci, že nechápu za co berou filmové "hvězdy" tolik peněz, když bych jejich výkon zvládl pomalu také a levněji. U tohoto filmu si to opravdu říci nemohu, tohle bych opravdu nedokázal - v takových chvílích cítím opravdovou úctu k herecké profesi a pokud by byli herci opravdu odměňováni za kvalitu svého herecké výkony musel by Peter Sellers vydělat jen za tento film víc než Brad Pitt a Tomem Cruisem za celý svůj život dohromady. Škoda, že naše televizní stanice tohle nikdy nepochopí a jako "megafilmy" presentují ubohosti typu Pravých blondýn a podobně, ač narozdíl od tohoto filmu nic "mega" - tedy velikého - nepřinášejí.

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Film, ke kterému dělala jedna (o dost starší) známá kdysi překlad pro české titulky a říkala, že si musela dávat tak po půlhodinách panáka, aby toho byla schopna :) Film je samozřejmě nechutný, ovšem není to žádné fekální porno, jak na to zde mnoho lidí nahlíží, aneb jak je psáno i na deskách předlohy od markýza De Sade "pokud jste si tuto knihu koupili jako porno, radši ji přenechte svému psychiatrovi". Dle mého jde o popis zvrácenosti moci, kde drsné erotické rekvizity byli zvoleny zaprvé proto, že autor předlohy k nim měl obecně blízky, za druhé však i proto, že dokáží člověku vymlátit do mozku vzpomínku na právě onen prvotní mocenský problém - sílu zážitku ilustrují i množství zdejších komentářů, a to jak kladných, tak i záporných - jediné co mi trochu vadilo, že bohužel film pro svůj omezený rozsah nemůže postihnout vše co je v knize - zejména onu úvodní část, kde je vykresleno chování postav před tím, než odjedou na onen "výlet" :)

Kdo seje vítr (1960)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Mám ho rád jak kvůli neodolatelně lidskému výkonu Spencera Tracyho, tak zejména kvůli nesmrtelnému námětu boje proti lidské hlouposti a omezenosti. Sám jsem právník a vždy jsem si přál být jednou jako Clarence Darrow (právě on je předobrazem zde vystupující postavy Henryho Drummonda). Na jeho životním příběhu člověk totiž může vidět, že i od pohledu ztracený boj za lepší, solidárnější a spravedlivější svět nemusí být tak zcela beznadějný (jeho životopis sepsal Inving Stone pod názvem "Clarence Darrow obhajuje" a opičí proces je pouze jedním z mnoha jeho bravurních případů) .

Pod jedním stromem (2017)

Moc hezká severská psychokomedie s výbornou atmosférou a úžasným vycpaným psem. Co mi na tom lehce vadilo byla lehká rozvleklost začátku - těch 89 minut je na tento film prostě moc. Hodilo by se to spíše jako jedna z několika povídek do delšího filmu. Toho by se dalo lehce docílit proškrtáním scén s tou hysterickou manželkou a bojem o dítě - i když na druhou stranu si říkám, že možná jen středoevropané nejsou vhodné publikum a pro místní to působí jako zdařené upozornění na místní absurdní přístup k pojmům jako je domácí násilí, znásilnění atd...protože se zdráhám věřit, že by postava Agnes neměla být odstrašující karikaturou. Celkem takové silnější tři a půl.

Srbský film (2010)

Tak tohle byl po dlouhé době opravdu nezapomenutelný zážitek. Už dlouho se mi nestalo, že bych u některých scém podvědomě odvracel hlavu. Nicméně to neminím jako negativum tohoto filmu - naopak to vnímám jako jeho hlavní pozitivum, kteýrm naplnil své žánrové určení. Pokud by tam tyto scény nebyly šel bych s hodnocením daleko níž. Vyčítat mu tyto scény je jako vyčítat komedii, že je vtipná. A v paralele k té komedii, by bylo tohle sranda až do nebe. Nicméně na plné hodnocení mi tam přece jen chybí určitá scénáristická dotaženost zejména toho závěru - ten mi přišel mimo. Ale i tak vytečný zážitek a termín novorozené porno mi z paměti dlouho nikdo nevymaže.

Vrtěti ženou (2011)

Film s velikým potenciálem, který velice nevulgárním způsobem pojednává o jednom z nejvýznamnějších vynálezů lidstva :) Jako plus hodnotím i kritiku tehdejšího způsobu léčby některých nemocí a alespoň pokus o vylíčení propasti mezi west endem a east endem tehdejšího Londýna - byť tedy čistota dekorací onohu útulku zrovna dobová nebyla - nesálal z ní dostatečně onen tehdy všudypřítomný pach moči a splašků :) Až posud bych byl ochoten jít snad i na pět hvězdiček - ovšem tvůrci zjevně mají za to, že ženy jsou stále ony nemyslící bytosti a aby mohly sledovat nějaký film, je třeba jim tam dát nějakou romantickou linii na kterou by se mohl zbytek navěsit - tím pádem z filmu o vynálezu vibrátoru, který by mohl být "jiný" se stává tuctová romantická komedie, která onen vynález využívá jen jako berličku k tomu, aby měli jak rozvynout onu romantickou linii. Jinak řečeno, co si budete z tohoto filmu za tři roky pamatovat? Vibrátor nebo to, že se dal vynálezce dohromady s nějakou babou? Jistěže vybrátor - takže vynechání té holky by filmu jen a jen prospělo. Sečteno a podtrženo za tři.

Bibliotheque Pascal (2010)

Vcelku zajímavé, avšak takové nedotažené - z popisku bych se spíše klonil k těm klipům Lady Gaga než k mechanickému pomeranči. Ten je svou propracovaností úplně na jiné úrovni.

Musíme si promluvit o Kevinovi (2011)

Abych řekl pravdu, čekal jsem daleko drsnější (nemyslím teď krvavější) podívanou. Tím jak je to vyprávěné z pohledu matky, která vlastně zpětně syna nenávidí již od první chvíle jeho života a chová se k němu velice chladně, jsem nakonec z filmu neměl vůbez zamýšlený dojem, že syn je téměř ďábel a chová se příšerně ke všem okolo, nýbrž pouze, že se s matkou prostě nesnáší jako mnoho jiných děcek v tomhle i jiných státech a s okolními lidmi celkem v pohodě vychází. Vezměmě si třeba jeho sestru - kdyby se k ní choval neustále zle, projevovala by mu tak veřejně náklonost a chtěla si s ním hrát? Prostě kdyby to bylo podáno klasickou narativní formou a oproštěno od artových prvků, vyznělo by to dle mého daleko silněji. Takhle se to konečné vyústění pro mne těžko zapadající do celkového dějového rámce. Shodou okolností jsem den před tím viděl estonský Klass a jeho dozvuky mi v hlavě stále rezonují, zatímco tento film šel takříkajíc jedním uchem a okem tam a druhým ven.

Fontána (2006)

Kdyby se určité pasáže vystříhaly, bylo by te hezké jako nějaké meditační videjko třeba na které by se člověk mohl dívat třeba při masáži. Jako plnohodnotný film mne to však dost zklamalo. Přijde mi, že si to hraje na hlubokomyslný příběh, avšak ve své podstatě je to poměrně jednoduchá zápletka zabalená do krásných (někdy možná ale až trochu kýčovitých) obrazů. Jinak řečeno nejprve jsem dlouho dumal o co tam vlastně jde a když jsem to pochopil tak mi přišlo, že to není nic moc.