Vycpaný (2021)

Krátkometrážní hororový Phantom of the špinavé doupě náruživé taxidermistky. Oba mají nutkání něco po sobě zanechat, oba nám to sdělí v podobě arie. Ona chce vycpat něco většího, než veverku, on chce být navždy krásný. [Rakkautta ja Anarkiaa 2022]

Femme (2021)

Paapa Essiedu udělá blbost, že si z klubu zajede pro drogy s dealerem k němu domu do nějakého doupěte vlastenců a má u toho na sobě blýskavé průhledné tílko. seběhne se to tak, že mu obyvatelé domu dají na budku. Pak přichází divácká katarze. [Rakkautta ja Anarkiaa 2022]

Tvrdá rána (2021)

Lokální boxerská šampionka a bývalá narkomanka v komunitě původního obyvatelstva území USA plánuje najít svoji sestru, kterou kdosi před lety unesl a prodal k prostituci. Film povrchně vysvětluje, že má hlavní hrdinka problémový vztah se svojí indiánskou matkou a nezná svého afro-amerického otce, a hlavně, že je to její vina, že ji sestru unesli, protože jako boxerka musela trénovat a pustila sestru samotnou domu. Vata... Hlavně je to ale docela průměrná vengeance road-movie, která se odehrává v podobné zmrzlé lokalitě jako třeba Windy River (tj. hory, sníh a indiánská periferie) a nebliká jako ty neonově načančané rychlofilmy, co se dnes točí. Za to má tenhle film u mě plus. A i když to není úplně Peckinpah, tak si divák, frustrovaný zprávami o každodenním bezpráví, dokáže užít její průchod po žebříčku místních pasáků a obchodníků s lidmi. [Rakkautta ja Anarkiaa 2022]

1976 (2022)

Zatímco si paní doktorová renovuje haciendu v chilském zapadákově, místní farář ji poprosí, aby ošetřila postřeleného zloděje. Carmen souhlasí, protože za války byla ošetřovatelkou a je znuděná mícháním barvy, ale ze zloděje se vyklube mladý komunista. Problém je, že se film odehrává za fašistické diktatury generála Pinocheta, takže mají všichni komunisté a ti, kdož jim pomáhají, na zádech terč. Film si pomalu plyne, hlavní hrdinka se snaží pomoci komunistovi kontaktovat svoji buňku a zabředá do konspirace, přičemž nedodržuje základní zásady OPSEC. Aline Küppenheim hraje obstojně, ale veškeré napětí ve filmu je budováno pomocí náhodných shod okolností (vražda v oblasti, náhodně procházející člověk, silniční kontrola), které mají spolu s hudbou Marii Portugal, která mi připomíná vlnu francouzských thrillerů ze 70. let, v divákovi vyvolat pocit úzkosti a paranoi. A pak film z čista jasna skončí. V kině vypadají dobře exteriéry chilských slumů a venkova. Na jedno zkouknutí. [Rakkautta ja Anarkiaa 2022]

Miss Viborg (2022)

Bývalá misska projíždí důchodem na svém červeném skůtru po malém jutském městečku prodávajíc prášky místní omladině (ale ne dětem!). Z tržby střádá na odjezd do Španělska, zatímco doma poslouchá radiovou komunikaci kamioňáků. Okolnosti ji donutí spřátelit se s problémovou dívkou z bytu na druhé straně s chodby, která hledá svého otce. Osobně jsem si ve filmu oblíbil řidiče kamionu, který se Ranghild snaží usilovně nadbíhat. Tohle zároveň není žádná "hahaha" kravina, ale spíš melancholický pomalu plynoucí film s několika vtipnými momenty, který vykresluje unikající sny stárnoucího člověka. A díky tomu, že vás s ním film s pomocí interakcí s mladou sousedkou seznamuje, je vám ho občas líto. [Rakkautta ja Anarkiaa 2022]

Mass (2021)

Dva páry se sejdou k mediovanému rozhovoru v kostele na půl cesty od nikud nikam někde v horách, aby si vyříkali, co se před lety stalo. Poměrně brzo se divák dozvídá, že se jedná o rodiče školního střelce a jeho oběti a jméno filmu zde tedy neodkazuje ke mši, ale k hromadné vraždě. Když se přes přípravu místnosti zvědavou "správcovou" dostaneme k samotnému rozhovoru Ann Dowd předvádí heroický herecký výkon a Jason Isaacs s Reedem Birneym pak excelují zejména ve scéně, kdy se jeden otec snaží vysvětlit druhému, jak zemřel jeho syn. Další depresivní a emocionálně vyčerpávající film na současné téma. Tohle není další film, který člověk za chvíli zapomene, i když závěr tak nějak vyšumí... jako by si scénáristé nevěděli s koncem moc rady. [Rakkautta ja Anarkiaa 2022]

Klondike (2022)

Hlavní hrdinka Irka, dva měsíce před porodem, bojuje za své právo zůstat doma... Její naivní a latentně proruský manžel, který se kamarádí s přihlouplými doňeckými separatisty, kteří mu sebrali auto a zbořili půl rodinného domu, se Irku snaží dostat do Ruska. Irčin bratr, voják ukrajinské armády, zase z nově okupvané a stále neprodyšněji uzavřené Horlivky do Kyjeva. S příchodem ruských vojáků po sestřelení dopravního letounu pak rodina postupně přichází nejen o zeď, auto nebo krávu, ale i o svobodu. Vše vrcholí poměrně šokujícím závěrem, u kterého to v kinosále dost zašumělo. Rozbitý dům umožňuje divákovi sledovat jak to, co se děje v popředí, tak to co se děje v otevřené krajině v kopcích za zbořenou zdí obýváku. Depresivní film podle depresivního námětu z roku 2014. [Rakkautta ja Anarkiaa 2022]

Sheng Wang: Sweet and Juicy (2022) (pořad)

Docela vtipný, mládeži přístupný vtipy o tom, jakej je kluk línej a škudlil.

Denní směna (2022)

Na netflix překvapivě koukatelný a vtipný.