• Fantasy

Divočina (2014)

Kdo někdy vyrazil do nějaké pustiny s batohem na zádech, jistě ve filmu pozná a zasměje se nad spoustou drobných peripetiích, kterými si prošel. Téma feťačky, která se vyrazila očistit na trek do pustiny je prý podle skutečnosti, ale to ve filmu není vůbec podstatné a žádnou přidanou hodnotu tento fakt nemá. Že působí slečna Winterspoon trochu neohrabaně s batohem na zádech snad může být i záměr protože její role feťačky je velmi věrohodná. 7/10

Transformers: Zánik (2014)

Děs, běs a bída. Michael Bay se již úplně oddal vydělávání peněz pro Paramount. Product Placement byl snad úplně všude. Pevně věřím, že se ten film zaplatil ještě před tím, než vyšel do kin. Ve filmu je strašně chyb a to jak filmařských (z jednoho pohledu jsou psi na laně, z druhého nejsou. Z jednoho pohledu fouká vítr/větrák do vlasů z druhého nikoli), tak i logických (vždy se najde nějaký okamžik, kdy nepřátelé z ničeho nic přestanou útočit a nechají své protivníky v klidu odjet.) Trocha toho klišé se západy slunce by se ještě přežít dala, kdyby však nebyla naprosto umělá a dávala ve filmu trochu větší smysl. Postavy tu jistým vývojem prochází, ale nevím jestli vývoj je to správné slovo, prostě se v jeden okamžik začnou chovat uplně jinak. Dialogy hodnotit radši ani nebudu, viděl jsem to jen s dabingem a budu žít ve víře, že v originále to neznělo všechno tak hloupě. Nakonec jen 2/10

Jak přežít útok žraloka (2010) (TV film)

Typický dokument pro opravdu hloupé Američany. Všechno musí zopakovat 10x, a navíc vůbec nic nového se člověk nedozví. Tedy pokud pro vás není nová informace, že se nemáte koupat se žralokem v kleci. A nezapomeňte, pokud se vám nedejbože dostane žralok do klece dveřma, tak pak ty dveře nezavírejte. Ještě jedno varování: "Nic z toho, co zde vidíte se nepokoušejte napodobovat, v případě nouze volejte 911" (Jasně určitě se koupu s mobilem). Hvězdička za odvahu.

Ztracení chlapci: Žízeň (2010)

Je to totálně Žetkový film, ovšem Edgar (Corey Feldman) híří hrozně drsnými hláškami (drsnými alespoň v dabingu), a jedna z nejlepších: "Vinyl, pořád má říz" si zaslouží právě tu jednu hvězdičku navíc. Jinak je to prostě odpad.

Lásky čas (2013)

LÁSKY ČAS je trochu zavádějící název. Jednomu by se pak mohlo zdát, že se jedná o nějakou lacinou romantickou slátaninu americké produkce. Naštěstí tomu tak není a ABOUT TIME je velmi příjemný britský film, ve kterém jsou i ta největší klišé podána tak, že se od srdce nenuceně zasmějete. Samozřejmě jsou tu jisté chyby, které tomuto filmu bude bezesporu každý ortodoxní milovník sci-fi vyčítat. Cestování v čase ale není hlavním hnacím motorem a tak normálnímu divákovi jistě nebude vůbec vadit, že nastavená pravidla místy trochu haprují, a nebude bádat nad tím, jak a proč se to či ono mohlo stát. Je to prostě takový milý film, který i zarputilému pesimistovi vykouzí upřímný úsměv na rtech a vlije mu trochu té radsoti do života. 8/10

Elysium (2013)

Již od začátku filmu jsem přemýšlel, zda to jak to dopadne je morálně správné. Jednotlivé strany společnosti si můžete již i dnes napasovat například na Evropu a blízký východ a pak se zkuste nad tím koncem zamyslet znovu. Konec filmu byl sice natočen opravdu kýčovitě a procítěně, ale nesl poslání s kterým se nechci smířit. POMO dobře vystihl žánr filmu jako "špinavé sci-fi", což charakterizuje tento film opravdu dokonale. Nevím jestli se režisér díky obsazení Matta Daemona vzhlédl v Greengrasově roztřesené kameře, kterou natočil Bourna, ale v tomto případě se jednalo spíše o nepovedené amatérské pokusy. Akční scény vypadají jako by je točil teenager na svůj chytrý telefon a válel se při tom smíchy na podlaze. Výsledek je, že mnoho scén je prostě nekoukatelných a nebo alespoň velmi nepřehledných. I z first person pohledu byste měli lepší přehled. Ale abych jen neritizzoval, film nebyl zas tak špatný, ale víc jak 6/10 si nezaslouží.

Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama (2013)

Fulmaya je samozřejmě primárně zpovědí hyperaktivní kuřačky Doroty Nvotové. Krom toho ale také velmi dobře ukazuje Nepálský svět "z pohledu ulice". Zprvu sice některé dokumentární vstupy vypadají jako z reklamy na Dove, ale od poloviny filmu jich výrazně ubyde a konečně se divák dostane trochu do města. Scény z ulice, kde pobíhají děti fetující lepidlo pak konečně ukazují dorotin vztah k životu v nepálském městě a ten život samotný. Bohužel, dokument je hodně rozsypadný. Tříminutová Scéna z hor do celého konceptu příliž nezapadá a celkově se vyprávění vrací od jednoho tématu k druhému naprosto v náhodném pořadí. Nikdo si pak například ani nevzpomene na rodinu, která přijala Dorotu mezi sebe. Krom jdné scény na začátku o ni v průběhu filmu nepadne ani věta. Kompromitující scény o sirotčinci natočené GoPro kamerou by pak snad měly být trochu více popsány, aby i člověk, který je nemá čas detailně pauzovat dokázal určit, že jsou skutečně kompromitující. (Mě nepřišly) Když správce sirotčince s takovým přehnaně uměle nevinným výrazem pronese "My tady děti nemlátíme," každý se lehce pousměje nad absurditou té věty v jeho podání. Bohužel, když pak ke konci filmu zjistíte, že ona naivně absudrní věta vlastně opravdu zakrývala bití dětí, máte přinejmenším lehce vyčítavý pocit z onoho předchozího pousmání. Technicky nemám nic proti roztřesené kameře, ale používal bych ji s mírou. Na velkém plátně z toho opravdu bolí oči. A to je také důvod proč bych rozhodně nedoporučoval tento film vidět v kině. Určitě se jedná o celkem originání dokument, hlavně díky velice originální hlavní hrdince. Bohužel se však dal zpracovat i výrazně lépe. 5/10 (Toto byl můj komentář a hodnocení k filmu nikoli k hrdince. Komentář ohledně chování Doroty by vypadal úplně jinak.)

Velký Gatsby (2013)

Poprvé jsem měl (a nebyl jsem sám) takový pocit, že film trval déle než ve skutečnosti, a přesto jsem se ani minutu nenudil. Gatsby v podobě DiCapria vystupuje trochu jako blázen a snílek, a tak stejně jako v SHUTTER ISLAND se do role naprosto hodil. Obecně pak hercům role sedí na míru a scény tak působí celkem přirozeně, a to i přesto, že se jedná o adaptaci knižního románu. Párty u Gatsbyho mají velmi kontroverzní hudební doprovod. Zprvu jsem si říkal, že basy a lehce elektronická hudba se k filmu absolutně nehodí, nicméne po čase jsem pochopil, že k dokreslení atmosféry byl tento styl nepostradatelný. A je to právě tahle hudba, co dodává filmu jistý náboj. Saxofonová sóla by pravděpodobně unudila diváky k smrti. Podobně je na tom obrazová stránka filmu. Efekty mi zprvu přišly příliš umělé, zbytečné a okaté, přesto však nakonec musím konstatovat, že celkem vhodně doplňovaly celkovou atmosféru snímku. Po všech stránkách film mohu jedině doporučit. Musím však přiznat, že jsem knižní předlohu nečetl. 9/10

Argo (2012)

Film, který se tváří jako akční thriller, dokázal Affleck natočit bez jeiného opravdu akčního záběru. Snímek působí dobově, dalo by se skoro věřit, že byl točen v 70. letech. To mu také dodává realističnosti a přibližuje tak lidem opravdovou práci u zpravodajských služeb. Realističnost pak umocňuje fakt, že je natočen podle skutečné operace Argo, která byla v roce 1997 odtajněna Billem Clintonem. Před titulky pak můžete vidět srovnání skutečných fotografií s filmovými záběry. Škoda jen, že k fiktivnímu "Argo, fuck your self" nebyl natočen alespoň trailer, to by snad doplnilo i ten posladní bod, takhle jen 9/10

Nula (2010)

Celkem povedený kraťas s hezkou originální animací o životě nuly ve světě, kde vyšší číslo znamená vyšší důležitost ve společnosti. Několikrát jsem se ve filmu zamyslel nad tím, jaký podklad byl inspirací autorům. Měl jsem pocit jakoby to charakterizovalo částečně i ten náš svět. Snímku bych vytkl jen matematický non-sense na konci. Jelikož byl však zároveň pointou, asi to ani nešlo udělat jinak. 7/10