• Pohádka

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Kingsmani u mě definitivně nahradili Jamese Bonda, ze kterého se v posledních filmech stala jen dobře provedená akční show, bez stopy dřívějšího nadhledu a s téměř nulovým humorem. (a občas i se zoufalou potřebou filozofovat) "Dvojka" samozřejmě není tak nadupaná jako "jednička", Julianne Moore ve svém padoušství nedosahuje úrovně neodolatelně šišlajícího Samuela L. Jacksona, Colin Firth už není tak suverénní, a rozkošný princeznin zadeček nahradil mlýnek na maso, ale přesto to celé do sebe zapadá, dobře odsýpá a opět chrlí spousty popkulturních odkazů, střeštěností hýřící fantazie ala Wild Wild West, a standupově nekorektního humoru, především v rovině buranství US vs sucharství UK. Hravý film s fantazií i odlehčeným, anti-intelektuálním humorem, vyžadující podobného diváka. Snad jen ten konec nemusel být tak křečovitý... Ovšem robotická ruka, peopleburgery a hlavně Elton John jsou prostě top.

Taková normální rodinka (2008)

Kdyby člověk neznal tu "původní", byl by to možná jen průměrný, oddechový a svou nenáročností jen občas iritující film. Jenomže "ta původní" je kult, který nedokázal degradovat ani namísto Landovského podstrčený soudruh Moučka. Takže tak 0:3 na body...

Beckett (2021)

První, o čem jsem u toho musel pořád přemýšlet, jak bych se v takové beznadějné situaci zachoval já. Trochu deprese. Pak ovšem přišlo pomyšlení, jak na tenhle old-school budou reagovat mladý a neklidný, co musí mít všechno přehledný, podaný polopatě a k tomu sto dvacet klipových střihů za minutu, aby jim to náhodou nepřišlo pomalé a neakční... a u toho pomyšlení jsem se už bavil. Skvěle se myslím povedlo i střídání vesnické zaostalosti (klidně se to vůbec nemuselo odehrávat v Řecku, ale někde v Turecku nebo Kazachstánu) a městské živelnosti, přičemž režisér dokonce odolal i  lacinému vizuálnímu podbízení v podobě přírodních krás a zdánlivě náhodného ukazování antických ruin. Postupem času se ovšem stejně neudržel, a z běžného turisty postupně udělal supermana, co sice syká bolestí s prostřelenou rukou, ale nijak moc mu to nebrání v běžném fungování. V tu chvíli už je tajuplnost ta tam. A když vše sklouzne k zoufalé předvídatelnosti (sorry - spoiler) v podobě pracovníka ambasády, u kterého snad jen lidi s IQ 80 mohou netušit, že se z něj vyloupne hajzl, a neodolá ani přelézání kolejí před jedoucím metrem, tak už je to v pytli. Finále, kde už je z hlavního hrdiny kříženec Indiana Jonese, agenta 007 a Jacka Sparrowa  (madam s kosou musí počkat až po titulkách), už se nese na vlně lehké trapnosti. Škoda.

Annette (2021)

Mluvit o muzikálu je naprostá a čirá mystifikace: Tohle je rocková opera klasického střihu, chvíli jsem se u sborů nemohl zbavit neustále vyskakujících vzpomínek na  Lloyd Webberův Jesus Christ Superstar. Filmové pohrávání si se stylizací, střídání bombastičnosti s komorními záběry domu u lesa a bazénu, a vůbec svobodný přístup, ve kterém jako by se střídala divadelní teatrálnost a nudná realita, je dechberoucí. Naopak refrénové opakování banalit je občas až únavné. Jen se nemůžu zbavit toho, že "náročný film, který není pro každého"  a  "drama" na jedné straně, jsou trochu v rozporu s "pompézní show" a "žánrem k oddechu a zábavě" na straně druhé.  Herecké výkony hodné antické tragédie a skvělá hudba Sparks ovšem ční nad tím vším. Jsem moc rád, že jsem tenhle film viděl, ale zatím si nejsem jistý, jestli bych to dal ještě i podruhé.

Zrodila se hvězda (2018)

Bradley Cooper mile překvapil jako režisér, Lady Gaga zas jako herečka. Jasně, čistokrevná romantika, příběh tisíckrát slyšený, viděný a znovu prožívaný, ale podaný přirozeně a v mezích možností svěže. Otřepané rčení, že sláva štěstí nepřinese je tu polopaticky předvedené tak názorně, že by to mohlo dojít i těm méně inteligentním. Velmi zdařile přenesená koncertní atmosféra. Plus jako vždy geniální Sam Elliott. Vlastně docela milé překvapení - zdaleka tolik jsem od toho nečekal...

Nesnesitelná krutost (2003)

Příjemná, romantická a nenáročná komedie. Nic hlubokomyslného, za břicho jsem se u toho taky zrovna nepopadal - spíš jen tak občas úsměv v koutcích. Ale zábavná, to zas jo.Trochu chaotický a lehce překombinovaný děj vyrovnávají hlavně herecké výkony - Catherine je neodolatelná, Geoffrey a Billy Bob navzdory malým rolím roztomilí, George nejde pod svůj slušný standard. 75% a příjemně strávený čas.

Zlý časy v El Royale (2018)

Zpočátku mi ta "inspirace" Quentinem T., skládající se příběhy a časové skoky, vadila. Postupem času ale, jak se vyloupnou souvislosti, to víc a víc přestávalo být důležitý. Jestli to někomu přišlo předvídatelný, pak se před ním skláním - já si s postupujícími odhaleními naopak říkal "kam se na tohle hrabe ten Quentin..." Pořád mě něco překvapovalo, ale zároveň tu nebyla ta občas až otravná Quentinova okázalost, velký ramena a záměrné přehánění - tady je vše tak nějak obyčejné, civilní, žádné citace z bible či neobyčejné myšlenky, žádné výjimečné a nadlidské výkony... tady se nikdo sám nevyhrabe z hrobu ani nezlikviduje sto dvacet po zuby ozbrojených protivníků... A i to fetování není až tak sexy. Ale atmosféra opuštěnosti a odporného slejváku je skvělá a přidává na dramatičnosti stejně víc. Nicméně chápu, že pokud potřebuje někdo klipově rychlé střihy, neustálé šokovat a vodit za ručičku, že se tu bude asi trochu nudit... Jeff Bridges je tu jen o něco málo horší než jako Dude, co mu pochcali tépich, a hodně se mi herecky líbil i Lewis Pullman. Naopak přechvalovaná Dakota Johnson opět těží jen ze svý hezký tvářičky... A Chris Hemsworth, když není polobůh a obdivovaný krasavec, je taky mnohem lepší. Ve výsledku to drží pohromadě a filmově funguje mnohem líp, než třeba Čtyři pokoje - a to ani Goddard k tomu nepotřebuje humor a všudypřítomné sarkasmy Jediný mínus, který nakonec zůstalo po hříchu nevyužitý, je nápad s hotelem na hranici. Turbulentní finále s excelentním happy endem mě skoro až dojalo.

Faunovo velmi pozdní odpoledne (1983)

Esenciální Chytilová. A nejen ve svém sarkasmu. Úžasné i po vizuální stránce - Jan Malíř je tu skvělý úplně stejně jako Leoš Suchařípa, pro kterého to byla jednoznačně životní role. A co se týče hudby a Stivínových improvizací, tak je zábavná už jen představa, jak "jednodušší" diváky musí provokovat a odpuzovat tím, jak se nepodbízí. Pozoruhodné je, jak se Chytilové podařilo i u zcela apolitického filmu vložit drobnosti, přibližující reálný socialismus ve svém všednodenním fungování - viz přebujelá byrokracie nebo scéna, která je jak parodií na četníka ze Saint Tropez, aneb "slunit se bez plavek zakázáno". Dál už jsou jen úvahy - byla by z Libuše Pospíšilové, která tu relativně malou roli zvládla na 120% skvělá herečka, kdyby jí k tomu někdo dal další příležitosti? Je opravdu ten film feministický, když z něj hlavní hrdina vychází jako ztrápený stárnoucí chudák, kterého ty mladé slečny - svou prázdností a hloupostí vlastně v mnoha případech tragičtější než je on sám - jen zneužívají ke svému pobavení, a baví se jeho nemohoucností? A čím jsem starší, tím mi tu silnější prvek připadnou všechny ty odkazy na stáří a jeho negativa - hlavnímu hrdinovi je 50, a stále více si uvědomuje, že život pro něj v podstatě skončil. Koukat na ten film je směs určitého masochismu, potvrzení si, že iluze nejsou na místě, a že jet ve vyjetých kolejích vždy končí marností... PS - Našel jsem si, že Františku Kovaříkovi bylo v době natáčení 96 (!) let. Obdiv.

Podfuk (1985)

bizarní moralita. Jedna hvězdička navíc za skvělou parodii country, dobré herecké výkony ve vedlejších rolích (hodně netypický B. Poloczek!) a za cameo jednoho z nejlepších českých harmonikářů Petara Introviče.

Místa (2014)

Typická ukázka filmu, u kterého divák cítí, že měli tvůrci potřebu sdělit něco velkého a nadčasového - ale bohužel tentýž divák to z filmu nemá šanci poznat či vydedukovat. Pokud tedy není jasnovidec. Může jen tušit - a nebo někde hledat nějaké vysvětlení tvůrců. Tři teenageři se plácají životem, jeden otec je alkoholik, druhý otec je mafiánský grázl, třetí je neznámý. Matka se zjeví jen jedna, a asi na tři minuty. Plus dědeček, co byl nejspíš estébák nebo tak něco, a je na to i v důchodu hrdý. Děj se víceméně nekoná - ústřední trojice se tak nějak poflakuje a jezdí na výlety. Zpočátku jsou dialogy i sexuální tápání zajímavé, ale brzo by to alespoň nějaký vývoj chtělo. Pokud se u toho někdo nechce nudit, může si užít skvělou atmosféru, skvělé herce, výtečnou kameru i atraktivní lokace, a moc pěkná je i hudba... ale na závěr stejně zůstává podivné prázdno, že jsme se stejně nedozvěděli, jak to bylo, a to, že největší gauner dostal, co mu asi patřilo, na happy end bohužel nestačí...