Terminator Salvation (2009)

Po skončení filmu som si musel položiť zásadnú otázku: "Prečo som taký naivný?". Myslieť si, že by film mohol byť lepší ako sa z tunajších komentárov mohlo zdať. Nestalo sa, práve naopak, film nenaplnil ani moje nízke očakávania. Je pravda, že prvá polovica sa rozbieha svižne a je plná skvelej akcie. To je však úplne irelevantné, keď aj tých malo dialógov ktoré obsahuje trpí na "telenovelistický" scenár a McG svojim režiserskym umom nedokáže vytrieskať ani z tých najlepších scén filmu silnejšie emócie či napätie. Aj keď som sa snažil nahovoriť si opak film ma nudil úž od začiatku, ale dokázal som si to plne priznať až v polovici snímku. Za celé trvanie ma film nedokázal zaujať a už vôbec nie vtiahnuť do deja, vtlačiť do sedačky, či nechať ma pocítiť aspoň náznak napätia. Hudba, akoby vo filme ani nebola. Bale pôsobí veľmi vlažne, miestami mi pripomenul "Reigin of Fire". Aspoň Worthington za niečo stál. Na konci filmu som neudržal smiech. Nikdy som nebol veľký fanúšik Terminátorovskej série a po tomto filme už asi ani nebudem (aj keď neviem či sa dá považovať za plnohodnotného člena série). Po technickej stránke by bol za 3*, no vzhľadom na takmer nulový feeling nemôžem viac ako 2*.

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Transformes 2 ma popravde celkom prekvapilo. Čakal som, že to bude o dosť horšie. Iste kvalitou sa to 1 približuje len zdiaľky, ale nemôžem povedať, že by som sa nudil. Humor bol nanešťastie oproti predošlému filmu značne prízemnejši, no ešte v norme stráviteľnosti. Prébeh?... Ono to nejký malo ? :-D. Transformeri celkovo neoplývaju extrémne duchaplnou dejovou líniou, takže tento aspekt ma nijak zvlášť netrápil. Je pravda, že to celé bolo dosť chaotické, skratkovité a príliš prehustené. Akcia bola fajn a aj napriek tomu, že jej bolo priveľa ani v závere ma nenudila. Megan bola stále kočka a Shia ma charizmy na rozdávanie aj keď je škoda, že to ich vzájomné iskrenie z 1 bolo nahradené akýmisi vzťahovými pseudoproblémami. Transformerov nepozerám kôli deju ale akcii a efektom a v tomto ohľade som bol celkom uspokojený. 70%

Vánoční koleda (2009)

Na Vianočnu koledu som šiel hlavne kôli 3D zážitku (v 3D som videl len nejaké dokumenty ešte pár rokov dozadu, keď bola technológia v plienkach). Keďže koleda bola vytváraná s jasným 3D úmyslom tomu niet čo vytknúť a čo sa toho týka môj zážitok bol skvelý. Na druhej strane, dejová stránka nie je najsilnejším aspektom filmu. Boli chvíľky kedy som sa trošičku nudil a niektoré dialógy mi prišli mierne detinské aj na rozprávku. Tu by som chcel tiež podotknúť, že snímok určite nie je určený tým najmladším. Hlavne druhá polovica filmu ma temnejší nádych. K spomínanému lietaniu hlavného hrdinu musím povedať, že mi to až tak neprekážalo a vianočnú náladu vážnejšie neskresalo. Nie plné 4* , ale skôr 70-75%.

Veřejní nepřátelé (2009)

Na moje prekvapenie ma tento snímok dosť sklamal. Paradoxne očakávana slabosť filmu - digi kamera, sa nezdala byť až takým problémom. Miestami síce pôsobí béčkovo, ale v globále to nevadilo. Na druhú stranu dejová stránka si akosi nerozumela so stopážou. Tá je na to, čo sa na plátne deje až príliš prestrelená. Nestáva sa mi často, aby ma film vyslovene unavil. Práve vtedy, keď by sa mala dejová línia len rozbiehať a záujem stúpať, ten naopak upadá. Prakticky celé dve hodiny sa opakujú rovnaké šablóny v miernych obmenách. Depp a Cotillard sú tradične dobrý, no opäť sklamanie v podobe nedostatočného priestoru pre Balea. Tento rok už druhý film, kde zastupuje krovie. Kostými a vykreslenie dobovej atmosféry je verné a prestrelky sú dobre prevedené, ale očakával som ich viac. Je veľká škoda, že napriek potenciálu film nedokáže upútať diváka na celé jeho trvanie. Takto sa dostáva na úroveň Miami Vice, aj keď pravdupovediac to ma bavilo viac.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Clapci, chlapci, chlapci, čo to má znamenať? Zprzniť akéhokoľvek iného X-mena .... budiž, ale spraviť to pri Wolverinovi ...... to sa skrátka nerobí. Nemôžem povedať, že by som to neočakával, no tajne som dúfal, že to bude lepšie. Iste má to svoje svetlé momenty, avšak striedaju ich aj tie značne nepodarené. K hercom by som žiadne výhrady nemal ,ale scenár ..... to už je iná káva. Scéna so západom slnka mi pripomenula umieranie Harryho Osborna v Spiderman 3 ... fuj ! Chýba tomu inteligencia, ľahkosť a iskra pôvodných X-menov. Ratnerov výtvor sa mi páčil viac. ... Pri druhom zhliadnutí, keď som vedel , do čoho idem som sa celkom dobre zabivil :) .

500 dní se Summer (2009)

Veľmi príjemný a hlavne svieži filmový zažitok. 500 Days of Summer určite nie je romantickou komédiou v tradičnom Hollywoodskom podaní. Netlačí zbytočne na city, nezobrazuje už miliónkrát zobrazené a nie je učebnicovo predvídaťelná. Poskytuje vtipný a triezvy pohľad na lásku a vzťah muža a ženy. Skvelé obasdenie, scenár,hudba a nápaditá réžia len vyzdvyhujú výsledný dojem. Určite jeden z najlepších filmov roka.

Arn - Riket vid vägens slut (2008)

Nebudem sa uberať úvahamy, ktorá časť bola lepšia. Obe som zhliadol v rozmedzí dvoch večerov. Druhá časť na tú prvú perfektne nadvezuje, a tak to beriem viacmenej ako súvislý celok. Nechcem opakovať to, čo som spómínal pri prvej časti (kto chce ten si to nájde :)). Väčšina vecí sedí na obe, možno až na to, že v druhej je o trochu viac bojov, čomu prispieva hlavne záverečná bitka. Ako tu už bolo spomenuté aj mňe chýbala bitka o Jeruzalem, čo sa však vzľadom na financie dá pochopiť. Záverečná bitka bola spracovaná tiež v komornejšom duchu (samozrejme to neubéra na nadpriemernej kvalite spracovaia) a preto na druhú stranu radšej uvítam neprítomnosť bitky o Jeruzalem ako by mala byť zprznená nedostatkom financii (čo by pri nej bolo ďaleko viac viditelné a problematické). Film má dobrý koniec a ako celok sa suverejne zaraďuje do topky historických snímkov.

Cesta do středu Země (2008)

Hlavným problémom je to, že film som videl len v TV a nie v 3D a mimo neho prakticky nemá, čo ponúknuť. V 2D vyznieva strašne veľa scém, účelovo,lacne a úplne na prázdno. V podstate celý film pôsobí veľmi umelo, strojene a je až priveľmi vidieť, že hlavní hrdinovia poskakujú pred zeleným plátnom. Kulisy a "scenérie" mi prišli dosť gýčovité. Hlvný hrdinovia celkom sympatický ,ale to je asi tak jediné pozitívum.

Červený pás (2008)

hmmm... neviem čo na to povedať. Aj ked je myšlienka a posolstvo filmu v podstate jasné, dalo by sa zobraziť v 20 minutach stopáže (aj to preháňam). Film rozohráva veľa náznakov, ktoré však nie sú ani z polovice dotiahnuté, spojené len akýmsi pseudolepidlom a v závere filmu vyzerajú úplne zbytočné. V polovici sa akoby všetky príbehy umelo uzavreli a snímok sa začné uberať neznámo kam. Príde mi to , ako keby tvorcovia mali vymyslený zavér, ale nevedeli ako sa k nemu dostať alebo sa v polke filmu dostali do slepej uličky a museli to niečím príplácnuť. Ako idea možno, ako film určite nie.

Čistá práce (2008)

Slušný film nevinne a pohodovo začínajúci (viacmenej v štýle dannyho partakov) a a dramaticky a zamotane končiaci (pripomínajúc snatch. alebo lock, stock ). Nemá sí ce tak vťahujúci dej, či enormnú gradáciu, ale oplýva sympatickými protagonistami, zaujímavým dejom, dobrou hudbou a vizuálom. Určite nadpriemerná záležitosť pri ktorej sa nebudete nudiť.