Správci osudu (2011)

Tradicná love story poňatá netradičným spôsobom. Najviac ma na myšlienke "Správcov osudu" prekvapila jej logická hutnosť. O činnosti správcov je vypovedané len to, čo je nutno vedieť a všetko to dokonale funguje bez nutnosti zaoberať sa nejakými logickými dierami, či nezodpovedanými otázkami (ako napríklad v Source Code). Isťe romatická dejová linia nie je ničím prekvapivá, ale ústrednej dvojici to spolu sekne a cítiť medzi nimi tú proklamovanú osudovosť. Damon to zahral dobre a Emily krásna ako obvykle. Takto si predstavujem inteligentnú, nenáročnú, sci-fi romancu :).

Thor (2011)

Oproti iným komiksákom taká rozprávka. Občas patetická, občas umelá a občas trocha smiešna. Vizualne však dobre zvládnutá (hlavne čo sa Azgardu týka) a akcia je obstojná. Natalie aj keď nie taká na akú sme zvyknutí je stale Natalie :). Nutno povedať že som sa nenudil a celkom som si to užil. Slabšie 4*.

Drive (2011)

Je veľmi príjemné keď, človek vidí v kine niečo iné, vymykajúce mainstreamu (aj ked je to za občasného nadávania zvyšku kinosály). Pomalé, hypnotickíé a predcízne. Dejovo nič výnimočné, ale pri filme kde príbehová línia hrá len druhé husle a všetko ostatné je perfektne vypiplané to vôbec nevadí. Skvelá kamera a strih, podmanivá hudba, neortodoxná réžia a výborný Gosling. Film na mňa pôsobil veľmi ukľudnujúco (až na občasné explicitné násilie) čo má na svedomí hlavne hudba. Je obdivuhodné, že snímok s minimom dialógov a rzovláčnymi artovými zábermi vobec nenudí. Za scény by som vypichol výťah a maskovaný príchod do reštaurácie 85%.... P.S. Trailer je veľmi zavádzajúci.

Zdrojový kód (2011)

Svižný, nápaditý, emocionálny a nenudiaci. Jeden by si povedal, čo viac možno očakávať od nenáročnej večernej zábavy. Dejová línia filmu je v podstate veľmi jednoduchá. Zamotáva ju len premisa samotného zdrojového kódu. Paradoxné je, že práve tá by mohla byť jednoduchšia. V tejto forme mi prišla komplikovaná do tej miery až vyznieva nedomyslene ba až nezmyselne. Neviem, či je to len mnou, ale ani jedno z poskytnutých (naznačených) vysvetlení fungovania zdrojového kódu nedáva zmysel. To je však jediná vážnejšia výtka voči filmu z mojej strany. Gyllenhal to zahral dobre a aj keď bol koniec predvídateľný a taký, na aký sme od hollywoodu zvyknutý vôbec mi nevadil (aj keď drsnejší finish by dával oveľa väčší zmysel).

Neznámý (2011)

Solídna filmárčina, ktorá však neprináša nič nové. Motív je už značne obohraný a zápletka celkom predvídateľná. To však nedegraduje fakt, že Liamovi rola sedí (aj keď to nie je Taken), film ubieha rýchlo a vôbec nenúdí. Zakončenie trochu zamrzí, ale čo sa dárobiť. Na plné 4* to určite nie je ale nenudil som sa ani na 3* :)

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Siedmu časť knihy Harry Potter som ako jedínu zo série nečítal. Neviem, či to bolo v tomto prípade na škodu alebo nie. Druhá časť posledného dielu nadvezuje presne tam kde prvá časť konči. Kedže by malo ísť o jeden hutný celkok, ktorý začíname v strede deja musí si budovať atmosféru opäť od piky. To tu Yatesovi ide našťastie veľmi dobre a vracia sa skôr k 5 dielu ako k predošlej polovici. Tempo je rýchlejšie, atmosféra temnejšia, akcia početnejšia a objavujú sa emócie mimo "teen" spektra. Celé to vyvrchoľuje útokom na Rokfort, ktorý svojou epickosťou trochu pripomína Pána Prsteňov (pri niektorých scénach som mal aj zimomriavky). Tu však nastáva problem, kedže je táto bitka viacmenej v strede filmu napätie a atmosféra sa už dalej nestupňuje a nehustne, ale naopak pomaly upadá. To má za následok to, že velkolepé finále sedemdielnej ságy, pri ktorom by ma malo zaraziť do sedadla s otvorenými ustami mnou skoro vôbec nezamávalo (bolo to stále nad priemerom, ale séria by si zaslúžila viac). Čo ma však mrzí najviac je epilóg po 19 rokoch, ktorý u mňa zlyháva na celej čiare a vysáva zomňa značnú čast zážitku zo zakončenia série. Viem , že ho obsahuje aj knižná predloha a práve tu by som sa na tvorcov vôbec nehneval ak by sa jej nedržali. Výzerá to ako by ich práve týchto pár minút zhanalo do kúta, pretože herci (hlavne lýčenie) vyzerá veľmi umelo a smiešne (Malfoyova briadka mi privolala nechcený výbuch smiechu), dialógy a celá štylizácia pôsobí až priveľmi pateticky a divákovi zanecháva horkú pachuť v ústach. Taktiež ma trochu sklamala "snová" sekvencia odohrávajúca sa v Harryho hlave (ala jemný rip-off matrixu), ale to by som nevidel až tak tragicky. Aj napriek vyššie zmienenému je film ako celok pôsobivý a ako uzatvorenie jednej epochy obstojný (možno povedať, že s odretými ušami dostačujúci) aj keď fánúšikovia asi očakávali o kúsok viac. V strede filmu by som možno dal za 5* ale záver nepustí nad 4*.

Pohřben zaživa (2010)

Človek by si povedal, že film, odohrávajúci sa výhradne v malom priestore rakvy nemôže udržať pozornosť diváka počas celých 95 minút no opak je pravdou. Film pomaly naberá na napäti (aj keď nedostahuje závratných výšok) ktoré takmer vôbec nepoľavuje. Obrazovú monotónosť narušuje nápaditá práca so svetlom a kamerou. Obsadenie je veľmi štastné a Ryan podáva solídny výkon (klučinu mám celkom rád). Iste film obsahuje niekoľko logických lapsusov ( ako veľká zásoba vzduchu, mobilný signál, či rýchlosť výbíjania baterky telefónu), ale tie sa dajú ľahko odpustiť :). Ide o podarený, netradičný a nepredvídateľný snimok. 4*

Zelený sršeň (2011)

Ani zlé, ani nijak oslnivé .... skôr taký lepší priemer. Celkovo to nenudilo, ale nemôžem povedať, že by som sa až tak dobre pobavil. Akcia slušná spolu so zopár nápadmi ale nič, čo by ma viac zaujalo. Humor trocha prepísknutý (Rogen to tlači viac do svojho komediálneho žanru ako do komiksovej adaptácie) ale v rámci možností pobavil. Waltz dobrý ale postava záporáka ako taká mi nesadla. Diaz nesympatická a zbytočná. Keď už to tuvšetci porovnávajú s Iron Manom tak pri ňom som sa bavil viac (či už ide o 1 alebo 2). Nenadchne ani neurazí 3*.

Tři dny ke svobodě (2010)

Jeden z prípadov, kedy (teda aspoň u mňa) výnimka potvrdzuje pravidlo a remake predčí originál . Pôvodnú verziu som videl pomerne nedávno a aj napriek tomu vo mne dokázal tento film vyvolať patričnú dávku napätia a udržať ju od začiatku až do konca. Prišlo mi akoby mala táto verzia silnejšiu emočnú rovinu. Možno to je aj vďaka dobrému obsadeniu (hold Croweje môj obľúbenejc a Elizabeth je krásna aj bez makeupu), kde u hlavného hrdinu viac pociťujeme tú beznádej a odhodlanie. Tiež netreba zabudnúť na nemenej dôležitý a kvalitný hudobný podmaz :). 85% a príjemné prekvapenie.

Černá labuť (2010)

Aronofsky má talent rozložiť človeka na drobné. Pre mňa prvý krát v Requiem za sen a pri Black Swan si to opäť potvrdil. Film sa už od začiaku nalaďuje na jemne depresívnu (v dobrom slova zmysle) atmosferu, ktorá sa postupne graduje až do katarzického finále, pri ktorom som mal až zimomriavky. Skvelý výkon Natalie Portman (nie až take prekvapenie a zaslúžený oskar), predcízna réžia a podmaníva tchaikovského a Mansllova hudba sa vám dostanú pod kožu rovnako ako čierna labuť hlavnej predstaviťeľke. Určite jeden z vrcholov tohto roka, ešte 20min po dopozeraní predýchavam 95%.