Až tak moc tě nežere (2009)

Tematicky dobre namiešané a striedmo poňaté. Dobre obsadené, stojace nohami na zemi, vyhýbajúce sa trápnostiam a netlačiac na pílu. Prečo potom tie 3*? ... Kwapis totižto nezvláda komplexnosť snímku, množstvo príbehov a postáv. Priveľa dejových línií a ani jedna nie je poriadne rozvinutá alebo dotiahnutá. Tu niečo, tam niečo a na konci nikde nič. Postavy su nedostatočne vykreslené a mrhá sa potenciálom osadenstva. Ako celok nevýrazné, ale na jedno pozretie neurazí.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Harry Potter konečne za nami, ale sklamanie drží. Režijne, vizuálne a hudobne nadvezuje na svojho predchodcu a nie je tu voči čomu namietať (hoc hudba pri metlobalovom zapase mohla byť lepšia). Škoda, že to nemôžem povedať o obsahovej stránke. Knihu som čítal už dosť dávno, ale nezdá sa mi, že by bola až tak prázdna. Skôr mi to príde ako keby na rozdiel od 5ky, kde vystrihali celé pasáže a uvolnili tak miesto tým dôležitejším, tu naopak chceli pichnúť od všetkého trochu. Preto v podstate nič nie je úplne dotiahnuté a tak film stráca konzistenciu. Taktiež tam mohlo byt krapec menej tej "romantiky", ktorá často pôsobila pateticky a viac akcie a kúzel.Nebolo to zlé, celkom som sa bavil, ale čakal som o kúsok (väčší) viac.

Jonesovi (2009)

Film má veľmi dobrý nápad, ale ten by si zaslúžil lepšie stvárnenie. Hlavne trochu viac pritlačiť na pílu. Rozbieha sa to celkom slušne a herci sú v pohode, naneštastie v druhej polovici to naskoči do tradičných hollywoodskych koľají smerujúcich k tuctovému, predvídateľnému a moralizujúcemu finále. Nenudil som sa (až na ten otrasný dabing), ale tematický si to v závere vyložene pýta poriadnu ranu do tváre diváka ( v dnešnej reklamenej dobe viac ako kedykoľvek predtým). Solídne 3*.

Julie a Julia (2009)

Film je celkom príjemne ladený s občasne humorným nádychom. Trpí však na jednu veľkú chybu. Na počin s tak jednoduchým príbehom, slabou dynamikou, nevýraznou zápletkou a malou výpovednou hodnotou je roztiahnutý na nekresťanské 2 hodiny stopáže. Pri takých 90 minútach by som si to vedel predstaviť, ale takto som už po prvej hodine začal poškuľovať po hodinkách a 30 minút pred koncom som sa už vyložene nudil. Dej je príliš statický aby si dokázal udržat divácku pozornosť celu dĺžku filmu. Meryl a Amy boli fajn a jedlo vyzeralo tiež veľi chutne (človeku až vyhladne). Nečakal som veľa , ale čakal som viac ako som dostal.

Návrh (2009)

Občas vtipné, občas trápne a občas nudné. Po každej stránke priemerná, predvídateľná a otrepaná romantická komédia. Ryana mam rád, Sandru ani nie a tu sa dostávame k hlvnému problému. Medzi hlavnými protagonistami nefunguje takmer ziadna chémia či iskrenie, len samá vata a to je pri danom žánri dosť vážny prešľap. Pre mňa dosť umelo pôsobiaca záležitosť.

Okrsek 13: Ultimátum (2009)

Choreografia a akcia v pohode, ale ten zvyšok priam komický. Pri finále som myslel, že to ani nedopozerám.

Piráti na vlnách (2009)

Vzhľadom na to, že režisérova Láska Nebeská patrí medzi moje top filmy, mal som od The Boat that Rocked veľké očakávaniia a taktiež aj obavu o to, že nedosiahne jeho kvalít. To sa sice nestalo, no nebezpečne sa tejto vysoko nastolenej laťke pribižuje. Film ma držal od úvodných titulkov, až po tie záverečné. Po celý čas pretrváva perfektne pohodová atmosféra plná humoru a skvelých výkonov všetkých zúčastnených (Hoffman asi v jeho najpozitívnejšej roli) a doprevádzaná precízne vybranými skladbami. Keby mal film o hodinu viac vôbec by to nevadilo. Ani na chvíľku som sa nenudil a čas príjemne plynul. Už sa teším na DVD, aby som si mohol dať nášup :)). Po Láske Nebeskej som Curtisa zaradil do mojej topky a tymto snímkom si toto miesto len potvrdil :).

Solomon Kane (2009)

Potenciál by to malo. Zaujímavá predloha, postava a casting Solomona Kanea, dobré exteriéry, slušný vizuál a temná atmosféra. Avšak film ako taký nemá ťah. S divákom za celé jeho trvanie ani nepohne (možnoaž na ten masaker v lese). Chýba tomu hlbšia charakterizácia a pozadie hlavnej postavy. 5 minútove zhrnutie v podobe "Bol som zlý a rohatý chce moju dušu. To mi nevyhovuje, tak budem sekať dobrotu" nie je postašujúce. Príbeh neobsahuje nič, čo by bolo vic zaujímavé a tak všetko ostáva na akcii. Tá je dobrá no až natoľko ma nestrhla (až na spomínanú scénu v lese) a nie je jej toľko ako by človek očakával. Takto len priemerná akčárna na zabitie sobotného popoludnia, no v zručnejších rukách by to mohol byť celkom zážitok.

Strážci - Watchmen (2009)

Vyšperkovaný vizuál, filozofujúci, dramatizujúci, snažiaci sa nieco povedať, ale nič nie je počuť. Zo začiatku sa na to veľmi dobre pozerá ale po hodine príde nemilé zistenie, že film je obsahovo prázdny. Celá minutáž mi prišla ako úvod (veľmi dlhý) k filmu, ktorý nie a nie prísť a keď sa dopracuje k finále divák sa čuduje kde sa stala chyba. Film obsahuje veľmi málo akcie (najzaujímavejšie bolo dianie vo veznici) a aj napriek značnej charakterizácii postav, odhaľovania ich pozadia , vyčnieva jedine Rorschach. To je tak asi všetko čo sa da o Watchmenoch povedať. Pre mňa určite sklamanie.