Batman (1966)

Robine, podej mi bat-sprej na odpuzování žraloků! Naprostá kultovka, povinnost pro všechny fanoušky komiksů a moje první Blu-rayka do sbírky. Batman zde vypadá jako nepřekonatelný retro superhrdina, který trousí jednu legrační hlášku za druhou a v klidu si pořádá tiskové konference, na které samozřejmě z důvodu utajení, chodí výhradně ve svém kostýmu. Za doprovodu svého kolegy Robina, jenž je díky své škrabošce snad ještě hůře maskovaný, ovšem v kadenci hlášek za hlavním hrdinou nezůstává příliš pozadu (U všech infarktů!), se snaží zachránit svět před kvartetem karikatur filmových záporáků. Nechtěně jedna z nejlepších sci-fi komedií všech dob, kterou ve své době snad nemohl brát vážně ani Adam West, ale která díky výše zmíněným replikám hlavních představitelů, spolehlivě pobaví i dnes (geniální jsou především scény se žralokem či s bombou). Tomuto pojetí se v budoucnu nejvíce (a nechtěně) přiblížil asi fanoušky Batmana proklínaný režisér Joel Schumacher. Připrav oslepující bat-koule!

Můj nepřítel (1985)

Stále zábavný mix Robinsona Crusoe, Duny či Star Treku. Dva roky po třetích Čelistech, se Dennis Quaid a Louis Gossett Jr. společně sešli v mnohem lepším snímku, než byl ten o teroru 3D žraloků v aqua parku (tentokrát od režiséra takových trháků jako Ponorka, Nekonečný příběh či S nasazením života - Wolfganga Petersena). Jeho dobrodružný sci-fi příspěvek Můj nepřítel, je trikově poměrně slušně zvládnutou podívanou, která baví a dnes už se může honosně pyšnit přívlastkem - klasika žánru. A ne hloupá. Naopak, film má poměrně zajímavý příběh i myšlenku a je dokonalou ukázkou hollywoodské tvorby 80. let.

Creed (2015)

Ne všechno funguje na lusknutí prstů a je to i případ tohoto filmu. Emocionálně se mě Creed vůbec nedotkl a přijde mi, že vznikl jen proto, aby si Sly mohl ještě jednou zafilosofovat. Právě Stallone je (společně s hudbou) jedinou světlou stránkou snímku, ale už to semnou prostě nic nedělá. Svižně natočený, ovšem zbytečný recyklát.

Neuvěřitelný zmenšující se muž (1957)

Přespat v domečku pro panenky či v krabičce od sirek, povečeřet z pastičky na myši anebo si to rozdat na férovku s tarantulí či rodinnou kočkou? Žádný problém. Skvělý zmenšující se muž, je (nejen) na svou dobu po trikové stránce neuvěřitelně kvalitní a i díky svému závěru mrazivě naléhavý. Stále svěží podívaná ze zlaté éry sci-fi.

Mrtvá a živá (1940)

Film spíš pro příznivce Alfreda Hitchcocka, něž pro řadové diváky, kteří si podle mě Mrtvou a živou tolik něužijí. Rukopis režiséra je patrný od prvního záběru, hudba podmanivá a výkon Laurence Oliviera špičkový. A i když k větším dějovým zvratům dojde až v závěrečné půlhodině, je se po celou dobu na co dívat. Určitě nadprůměr.

Vražda na objednávku (1954)

Tři muži (žárlivý manžel, milenec, nájemný vrah), jedna žena a ve vzduchu vražda. Na objednávku. Hitchcockovo další mistrovské dílo, které je takovou komorní Columbovkou (poručík v této době ještě jistě chodil na policejní akademii, ovšem je možné, že tvůrci slavného krimiseriálu se zde inspirovali, když vymýšleli koncept jednotlivých epizod). Líbí se mi propracovanost děje, herecké výkony a atmosféra filmu, který se prakticky celý odehrává v jednom pokoji. Přesto upoutá. Působivě natočená je obzvlášť scéna přepadení Grace Kelly, která právě zvedla telefonní sluchátko, aby vzápětí ucítila vrahův dech na svém zátylku. Dokonalý je pak Ray Milland, kterému když nevyjde původní vražedný plán, tak zaimprovizuje a s grácií plynule přejde na další, podobně promyšlený. Vyjde mu druhá verze?

Piti Piti Pa (1970)

Jak se jmenuje matka od Josefa? - Jakého Josefa? - Toho, co máme doma! - Nejmenuje se Josef. - To je fuk, já mu tak říkám! Nemám příliš v lásce hudební filmy, ale Piti Piti Pa je výjimkou. Použité skladby jsou melodické, dobře se poslouchají a do příběhu pasují, takže neruší a naopak podtrhují veselou náladu filmu. A jako komedie snímek poslouží skvěle. Když starý intrikán de Funés vypráví pohádku O vlku a jehňátku, pokaždé se neudržím smíchy (pro mě TOP 10 Funés scene). Osvěžující podívaná, která má ovšem (stejně jako např. Grand restaurant pana Septima) hlušší druhou polovinu a proto nemůžu jít s hodnocením na maximum. Přesto kvalita a dobrá zábava se spoustou krásných holek.

Eso es (1982)

Hajlující zubní protéza, střelba do holubic míru či útěk před Němci s medvědem po boku - to jsou jen malé střípky bohaté a zábavné mozaiky, kterou Eso es nabízí. Výborná válečná komedie, ve které však přes všechen vtip a humor cítíte onu tíhu temného období světových dějin, tak nějak naléhavěji, něž bývá u komedií obvyklé. Prostě klasická Belmondovka, ale přesto trochu jinak.

Ďáblův advokát (1997)

Jeden z nejzajímavějších filmů z 90. let, který nemá žádnou slabší stránku. Tady jsou veškerá slova zbytečná, protože Al Pacino je skutečný... však vy víte, kdo.

Nepravý muž (1956)

Vynikající, ovšem těžká podívaná. Je jen málo filmů, které vás vtáhnou do děje takovým způsobem, že hlavnímu hrdinovi držíte palce, jako by šlo o váš vlastní život. Nepravý muž je jedním z nich. Naprosto přesný a uhrančivý Henry Fonda, jako slušný člověk a hudebník Manny, v bravurním krimi-noir příběhu, jenž je skvělou studií lidské povahy, psychiky i nedokonalosti (tehdejšího) právního a sociálního systému. Snímek je věrnou rekonstrukcí skutečného případu z 50. let a je dalším skvělým Hitchcockovým dílem. Tohle bych přál každému vidět, ale nikomu zažít.