Nelítostný souboj (1995)

Obrovská a dokonalá filmová stavba. Precizně vybrané Diane Venora a Amy Brenneman. Každá vedlejší postava mě baví. Každou minutu filmu si užívám. Svítící noční město. Technicky: Ta poctivá práce s taktikou jednotlivých akcí lupičské bandy..... Výběr zbraní... Ta monstrózní přestřelka.... Z De Nira sálá tak obrovská jistota a přesvědčení o tom, co dělá.... Al Pacinův policajt je ten nejzběsilejší magor posedlý svou prací, jakého jsem kdy ve filmu viděl. Obdivuju Manna, že do toho filmu chtěl dát všechno - herecké hvězdy, město, práci, rodinu, krimi, akčňák..... Tenhle šílený mix zvládl výborně a zřejmě neopakovatelně. A ještě jedna věc: Nevzpomínám si na jiný film, který by měl DVĚ hlavní postavy, ne méně, ne více.

Avatar (2009)

Nejsem fanouškem pohádkových či budoucích světů a na Avatar jsem vyrazil hlavně kvůli komentářům na ČSFD slibujícím vizuálně převratný zážitek. Převratná podívaná se skutečně dostavila a ta vysoká štíhlá modrá atletka mě spolu se svými příbuznými a faunou a florou docela brala. V kině jsem usnul asi jen na 5 minut, což je u mě v rámci žánru celkem výkon. No a pokud jde o Camerona…. Budu to mít s Avatarem podobné jako s Titanicem: Na Titanic koukám rád od okamžiku nárazu lodi na led – zejména na loď, na kapitána a konstruktéra lodi. Destrukce lodi je fantastická. A podobné je to s Avatarem: Závěrečná akční řežba je skutečně obrovský barevný rachot plný skvělých nápadů. Na konci bitvy jsem měl v očích slzy – a to se mi skutečně často nestává a tím méně u nějakých Titaniků! Takže 2 hvězdy odečítám za snůšku klišé a za otřesnou nudu na vědecké/vojenské základně. 3 hvězdy dám rád za zcela zřetelnou narážku na okupaci Iráku (mimo mnohé jiné, ale ty pro mě svou obecností nejsou tak zajímavé), fascinující modrý svět a finální řežbu, která Vám nedá šanci zůstat netečný.