John Q. (2002) odpad!

Ztráta času film hodnotit, snad jen něco z mých oblíbených kritérií..... 1) Když se zasahuje proti ozbrojenému člověku, který se zabrikádoval s rukojmími, je prostor kolem objektu u z a v ř e n. Tudíž ozbrojenec n e m ů ž e být povzbuzován davy srocenými pár metrů za policisty a tedy n e m ů ž e se z něj stát mediální hvězda. 2) Když se policista ze zásahové jednotky rozhodne na pachatele vystřelit, může se stát, že cíl netrefí ideálně, je však v y l o u č e n o, že by při této akci nebyl kolegy krytý, že by byl následně holýma rukama evidentně nevycvičeného pachatele vytažen z úkrytu, zbit a spoután.

Vzpomínky na Afriku (1985)

Těžko bych si tenhle film sám někdy vybral, neb se dá tušit, že to není ani akčňák, ani film postavený na ostrých nebo vtipných dialozích, a že to nemá možná ani žádný spád. Afrika v titulu vyvolává dojem, že tam bude hodně zvířat, přírody a domorodců. (A všechno je to pravda....) Prostě něco, u čeho obvykle usnu. Ovšem je to film milý mé milé. Navíc je to Pollack, hraje tam Streepová a Redford a Oskary to získalo v době, kdy ještě Oskary nevyhrávaly hovadiny. Riskl jsem to tedy a neudělal chybu. Má to zvláštní sílu. Ona ta Streepové postava má totiž obrovskou sílu a přitažlivost. A vývoj. Je to velice působivá a velice dojemná podívaná. Přičemž k tomu, aby byl divák dojat, se zde neužívá obvyklých prvků (např. obrovská potápějící se loď nebo vypravěč, kterého by hrál Morgan Freeman). Skvělí Streepová, Brandauer a Redford.

Láska a smrt (1975)

Zapamatoval jsem si to jako pecku, která mě před 10-15 lety málem roztrhala, teď už účinek nebyl tak silný. A navíc se mi definitivně potvrdilo jedno: Allenovy typické dialogy (řeším si problém, vypouštím vtipná moudra, kacířsky útočím na všechna pokrytectví světa) už se mnou tak nemávají jako kdysi. Naštěstí téměř cokoli, čím vybočí ze svého typického schématu, mě zaujalo velmi (Match Point, Vicky Cristina Barcelona....). Parodické a groteskní momenty (armádní výcvik, zneškodnění španělského šlechtice....) v tomhle filmu jsou skutečnými klenoty a drží Lásku a smrt na hodně dobrých 4 hvězdách. Musím si zase někdy udělat čas na Annie Hall, abych se ujistil, jestli ji můžu stále počítat mezi mé nejmilejší filmy vůbec.

Šakal (1997) odpad!

5 hvězd dolů za: 1) Drzost nechat snímek nějak spojovat s knižní předlohou či starším filmem. 2) Za výměnu krásné nenápadné zbraně za velmi nepravděpodobné monstrum. 3) Za přepis postavy tichého profesionála na nesmyslně brutálního vraždícího idiota. 4) Za debilitu a samoúčelnou morbidnost akčních scén (Willisův úkryt na gauči, ustřelená ruka). 5) Za debilní závěr, kdy kdokoli chvíli stál, už leží opodál.

S tebou mě baví svět (1982)

Výborný námět. Na dětech a jejich replikách ("Matýsek se posral") zaplaťpánbůh film nestojí. Tři mužské postavy jsou totiž napsané i zahrané skvěle. Postráneckého hrdina mě jako malého kluka bavil nejmíň, připadal mi nejméně "mužný", ovšem nyní jsou pro mě jeho příhody, hlášky, ksichty a převleky :-) jednoznačně největším magnetem. Kultovní soundtrack. A nádherná Balzerová. P.S. Skutečně tolik lidí trápí, jakou t e l e v i z n í d i v á c k o u soutěž který film vyhrál?

U mě dobrý (2008)

Nejslabší Hřebejk. Příliš mnoho postav a nijak zajímavých příběhů. Chytla mě až ona "podrazácká" druhá půlka filmu. Ani ta nijak extra nepobavila, ale udržela si mou pozornost. Výborný Bolívka, ten chlap zvládne cokoli. Není důvod vidět film znovu.

Ronin (1998)

První třetinu (příprava, směna u řeky, přepadení kolony, honička) jsem sledoval nevěřícně s vyvalenýma očima...jak to, že mi 12 let unikala taková perla? Dokonalý akční thriller. Postupně jsem se uklidnil, když se film začal měnit ve svižný, napínavý, ale béčkový špionážní film, kde zvraty přibývaly jak na běžícím páse a kde nebyla o klišé nouze - kdo byl dopaden, za chvíli utekl, kdo mířil zbraní na bezbranného ze dvou metrů, byl vzápětí zastřelen. Na finálních 4 hvězdách film udržel hlavně absolutně přesvědčivý De Niro, kterému zdatně asistovali Reno, Natascha McElhone a - byť jen chvíli - Michael Lonsdale. (Dodatek po dvou letech: přidávám pátou hvězdu, film jsem si prostě přes jistou béčkovost druhé půle zamiloval. Těším se tu vždy mimo jiné na moji neoblíbenější filmovou roli Jeana Reno.)

Match Point - Hra osudu (2005)

Před pěti lety mi to přišlo hodně neallenovské, teď ne. Všechny mistrovy filmy jsou tragikomické a Allena baví měnit místa, kam položí důraz. Kam nechá spadnout míček. Melinda a Melinda + Mach Point o téhle jeho zálibě vypovídají explicitně. Allen si rád hraje. Ve Vicky Cristina Barcelona nechá vypravěče popsat to, co musí vidět každý slepý a slyšet každý hluchý. V Match Point pozve "zbytečně" na scénu duchy, aby vznesli ničím převratná obvinění. Jedinečné drama o irském klukovi, který si jde v Londýně t v r d ě za svým. (Dodatek po roce: Až teď jsem viděl Zločiny a poklesky, čili je mi jasné, že Woody vždy byl a zůstává být Woodym. Nic to nemění na tom, že je Match Point stoprocentní pecka.)

Smrt čeká všude (2008)

Na Oskara ani 5 hvězd to není. Chybí tomu zápletka, příběh... Úlety hlavního hrdiny jsou zralé na víc než na onu jednu ránu pěstí a podle mého jsou přitažené za vlasy, a to v žánru, který za vlasy tahat nechce. Jinak skvělé: Strach, stres, nervozita, neustálé napětí. Fanoušek žánru si musí užít řadu epizod, jmenovat musím alespoň setkání amerických vojáků s britskými kontraktory v poušti a následný společný boj proti zprvu neviditelnému nepříteli vrcholící sniperským soubojem na třičtvrtěkilometrovou vzdálenost. Zpomalovačky mě vždycky spíš rozčilovaly, tady naopak. Bigelow totiž ví co a kdy zpomalit. Oproti Greengrassovkám dala režisérka hodně prostoru emocím a stavům vystresovaných bojovníků a povedlo se jí to. A hercům taky. Jeremy Renner mě ve S.W.A.T. zaujal, tady nadchnul.

Prokletý ostrov (2010)

Třetí hvězdu dávám za to, že se na to chci podívat ze zvědavosti ještě jednou, abych si všímal náznaků, které mi bez znalosti pointy unikaly. První půlka, možná první dvě třetiny filmu si mě získávaly pečlivým budováním napětí, atmosféry spiknutí, děsivého tajemství... Pak už těch přeludů a našeptávačů bylo trošku moc - nejsem fanoušek žánru - uspávalo mě to. Pointa na jednu stranu povedená a pro mě, přiznávám, překvapující, na druhou stranu absurdní. Co absurdní - hráblá! Nás, ne-příznivce fantasy, sci-fi, hororů a mysteriózních thrillerů prostě rozčiluje nápad, že by kdosi ve jménu pochybného čehosi měl uvést do pohybu tak nerentabilní a extrémně nebezpečný projekt! A nějaký myšlenkový přesah... No. Chtěl jsem začít Zuřícím býkem a Taxíkářem...a začal jsem tímhle... no, vrátím se k fahrplanu.