Narušitel systému (2019)

Celý film jste pod tlustou nechutnou dekou, která vám neumožní se nadechnout. Nejhorším zjištěním je fakt, že z tohoto kruhu prakticky není úniku a práce všech lidí, kteří se kolem Benny točí i přes největší snahu vždy přijde vniveč. Tady rozhodně světlo na konci tunelu ani nezabliká. Helena Zengel se pro mne stala dětskou herečkou z jiného vesmíru.

Devadesátky - Král diskoték (2022) (epizoda)

Bebjak prostě umí. Seriál, který o třídu převyšuje ty ostatní co nám ČT na začátek roku představila. O dalších sračka TV se ani nebavím. Interiéry, exteriéry působí strašně reálně a nepřeplácanost dialogů ( především mezi kriminalisty ) dávají devadesátkám reálný potemnělý šmrnc doby. Prostě období ve kterém se všichni učili, jak tehdejší vexlmafie, tak kriminalisté, kteří byli oproti v klidu plynoucí totalitě hozeni do bouřlivých vod skutečných do té doby nepoznaných zločinů.

Archive 81 (2022) (seriál)

Prvních šest dílů pro mne bylo naprostou peckou. Strašně totiž miluju nevědět a zde si tvůrci s divákem doslova hráli na všechna možná vyústění. Mix found footage a reálného děje dělá seriál daleko přístupnější. Skvělá hudba jejíchž mručivá modlitba mne v hlavě doteď rezonuje. Mělo to prostě našlápnuto hodně vysoko. Bohužel poslední dva díly byly přímo duplicate předešlých Wanových filmů. Jeho výlety do druhých dimenzí mne nebavili ani tehdy a tady bohužel spolehlivě zabily důstojný závěr.

Dívka z Osla (2021) (seriál)

Nástrahy blízkého východu pozná i mladá norská slečna, která jede do Izraele poznat svého biologického otce. Únos a stokrát ohraná píseň s ISIS, Hamásem a Mosadem. Tvůrci se možná více než na problematiku pásma Gazy a tamní politicko-naboženské situace na jednotlivé postavy a udělali dobře. Svižné tempo poměrně krátkých epizod jde jednoznačně vstříc divákovi, takže seriálem můžete klidně proletět za dvě odpoledne.

Paranormal Activity: Next of Kin (2021)

Jsem asi jeden z posledních mohykánů, kterým povedený found footage horor stále dokáže poskytnou dobrou zábavu. Samotné prostředí trochu mišuge amišské komunity k tomu otviralu slušnou cestu, která i když nebyla zcela naplněna, dalo se na ni pár slušných okamžiků zažít. Nicméně Midsommar je proti tomuto filmové veledílo.

Matka versus android (2021)

Šel jsem do toho kvůli Chlöe a odcházím s pocitem, že ona jediná nezklamala.

Poslední dny Sophie Schollové (2005)

Moje míra empatie mne nedovolí dát jiné než plné hodnocení i kdyby ten film byl natočen nedokonale a Julia Jentsch nebyla zrovna v nejlepší formě. Nic z toho se nestalo a já zrovna tak jak pro mne tihle tři hrdinové doby nemusel svůj boj se svědomím prohrát. Skvěle natočená výpověď o lidech, kteří proti stvůrnému režimu bojovali svými svobodnymi ideály a neváhali za ně položit vlastní život. Třeskuté dialogy mezi ideovou, fanatickou prázdnotou a demokraticky, svobodným vnímáním světa jsou nadčasové a zcela lehce přenesitelné do žhavé současnosti, kde výplachy mozků lehce společensky dezorientovaných jedinců též skvěle fungují.

Stín samoty (2021)

Jistě, není to žádný krvák, ale španělům se přesto podařilo zmáknout slušnou atmosféru démonickeho, nepříjemného filmu, kde hlavní slovo má samota, nevědomí a postupné ztráta racionálního myšlení.

Její případ (2005)

Fakt by mne nenapadlo, že v roce kdy se u nás vše potáhlo sametem se kdesi na severu Ameriky chovají muži ( prasata ) k ženám jako k nějakému objektu, který existuje pouze proto, aby uspokojil jejich nejnižší pudy. Hluboce jsem se za nás styděl. Jistě. Příběh je nám předložen se všemi typickými americkými atributy včetně přenádherného finale. Ale i když to true story na USA způsob vydělím třemi zůstane mne v paměti silný příběh odvážné ženy, která si jednoho prostě dokázala říci dost.

Drž se blízko (2021) (seriál)

Nakonec ano. A to hlavně kvůli tomu, že vás ta krimi linka docela vtáhne a vy chcete prostě vědět jak to celé bylo. Seriál též nejde zcela konvenční cestou britských detektivek, protože ta dvojka mladých magorů vypadala jako by je tvůrci nabrali někde po cestě a oni ne zcela zapadli do osádky auta. Pro mne spíše rušivý element.