Temný dům (2020)

Bruckner po Rituálu u mne získává další plusové body. Dokáže si s tématem pěkně vyhrát a tam kde jiní s tisíckrát obehraným tématem selhávají on dokáže překvapit a dokonce i zaujmout.

Tichá noc (2021)

Pořád nevím jak ten film jako celek uchopit. Musím se bohužel trochu oprostit od té základní filmem prostupujicí premisi, protože nepředpokládám, že by někdo dokázal několik svých posledních hodin strávit zrovna tímto způsobem. Ale budiž. Herecká esa ve filmu, kde se atmosféra a žánr mění rychleji než kola u F1 při pit stopu. Já si dokázal obě polohy užít. Jak břitký britský humor, který funguje i v samotném závěru a dokáže naředit depresivní atmosféru aktu skoncovaní se svým životem. Tak to postupné prostupování deprese do probíhajícího vánočního večírku. Rozpravy proč a kvůli čemu. A pak samozřejmě ty děti, které pocit marnosti spolehlivě několikrát vynásobí.

Poslední souboj (2021)

Jeden příběh očima tří postav a to vše z rukou talentovaného pana Ridleyho, který to stále neskutečně dává. Atmosféra středověku, která by se dala krájet a do toho konvence, čest, hrdinství ale i zhýralost a hamižnost. Žena coby majetek a prostředek k jmění, či postavení ( společenskému ). První emancipační snahy vyvázat se z této kazajky nesvobodné bytosti nejsou vůbec jednoduché a přinášejí nejeden duševní, ale i fyzický šrám.

Městem chodí Mikuláš (1992) (TV film)

Kachyňova poetika mikulášského večera kontra nepříjemné prostředí nemocničního zařízení. Krásný podkres Hapkovi hudby. Nečernobilé postavy a jejich smutné osudy. Ten film je pro děti až moc dospělý.

Čas (2021)

Indický mág si pro nás přichystal další neortodoxní podívanou se super námětem. Ta idea místa, kde prostě čas běží trochu neuprosněji je vážně skvělá a napadá mne tucet situací, při kterých by šla tato abnormalita divácky vděčně využít. Shyamalan zůstal věrný technice snímání a tím se možná ochudil o větší přímočarost a tím i přízeň blockbuster diváků. Mne však jeho kamerové kejkle nikterak nerušili, naopak mne přinášely větší zaujetí pro film coby jeho mysteriózní atmosféru. Nebýt možná několika hodně za vlasy přitažených situací volil bych klidně plné hodnocení.

Pravda z díry (2021)

Z principu platí, že posledních dvacet minut film neudělá. Toto však u tohoto thajského kousku neplatí. Škoda, že do té doby je to natahovaná nuda s několika málo záblesky slušného strašení.

Obřad (2011)

Trošku nevím co nám chtěl švédský režisér tímto obřadem naservírovat. Úvodem se to jakoby chtělo podobat nějaké nové Šifře Mistra bůhvíkoho a jde spíše o kněžské drama jednoho ne zcela přesvědčeného služebníka božího. Po odbočce k exorcismu film nabere trochu temnější háv, ale i tak by člověk nějako výživnější akci sotva pohledal. To nejlepší se proto odehraje až v poslední půlhodině, kdy obor vymítačství ukáže trochu to pravého já. Výsledný dojmem jsou rozpaky a jistota, že Anthony Hopkinse je pro tento film prostě škoda.

Benedetta (2021)

Stařičký Paul sice netočí filmy jak na běžícím pásu, ale když už něco do světa pustí, nestává se to většinou zklamáním. Sedmnácté století, klášter, morová epidemie. Kulisi jsou vystavěny a může začít příběh o lásce v Boha, touze a jejím naplnění. Verhoeven je skvělý vypravěč a je velkou škodou, že se filmu nedostalo většího rozpočtu a tím i výpravy.

Není čas zemřít (2021)

No. Asi jsem měl mít na konci slzy v očích. Ale neměl. Z Jamese se nám totiž stal milující rozumbrada, který toho za poslední díl napovídá víc než za všechny čtyři dohromady. Jednoduše by se dalo říci, vraťte nám starou nula, nula sedmičku. Ani se mne moc nechce, to co jsem právě dokoukal rozebírat. Na moje emoce daleko více Bond zaútočil ve Skyfall, jenž nadále považuji za nejlepší "Craig" bondovku.

Na jezeře (2013) (seriál)

Plusy: Netuctový příběh s kriminální linií která nehraje prim, ale v závěrečných epizodách slušně vyvrcholí, beautiful nature a Elisabeth Moss, která to pro změnu nádherně dává. Mínusem snad jen ta partička vyšinutých děvčat v ráji, která pro mne byla spíše rušivým elementem.