Fimfárum Jana Wericha (2002)

Klobuk dolu pred panom Werichom a jeho napadom. Fimfarum ako take sa velmi dobre cita ale to co z neho vytvorili tvorcovia je naozajstny unikat. Nepopieram, dielo je urcene hlavne dospelym, no myslim si, ze je prospesne i mladsim. Ide hlavne o alkoholizmus, strasidlach, lakomstve a hladani pokladu. U mna jasne vitazi pan Cupera a jeho rumove rekordy. "To vite, ze projdete peklem abyste se odnaucili pit?" 90%

Ucho (1970)

Podla mna je toto najlepsi ceskoslovensky film, kde vyslovene koncertuju Jirina Bohdalova a Radek Brzobohaty. Krasne vykreslena pochmurnost doby kde clovek nema tusenia kedy, kde a preco moze byt perzekuovany a odstraneny. Absurdne zaroven kedze hlavny predstavitel je vysokym predstavitelom strany. Damy a pani vazte slova, pretoze Velky Brat prave nastavuje Ucho. Klasika zanru bez debat pat hviezd.

Geriho hra (1997)

Drzim palce panovi Pinkavovi aby sa mu podarilo znova vytvorit podobny unikat. Jednim slovom - Vynimocne.

Dospívání po americku (1993)

Tento snimok definitivne patri do mojej oblubenej Top 10 a urcite po prave. Herecky vykon mojho najoblubenejsieho herca DeNira je naprosto dokonaly a napriek tomu, ze je to moja jednicka, som mal neuveritelnu chut ho zmlatit a drzal som palce DiCapriovi. Jeho vykon bol fantasticky a to je co povedat na maleho chlapca v tych rokoch ked brilatne sekundoval takej hereckej velicine. Pribeh je zalozeny na skutocnej udalosti a o to viac to nuti cloveka zamysliet. Kolko takych tyranov zije v nasom okoli? Kazda piata zena je tyrana co vypliva z nedavnej statistiky ktora bezala na komercnych TV. A ako to je potom s detmi v rodine despotu? Nerobim si ziadne iluzie a som rad, ze konecne niekto dal na platno i tento obraz nasej spolocnosti. Ako sa mozu ty najmensi branit? To je otazka na kazdeho z Vas. Kazdopadne si myslim, ze sa jedna o jeden velmi strhujuci a vydareny pribeh, ktory nebol doceneny v dobe svojho vzniku. 100%

Ratatouille (2007)

Nechali sme sa s manzelkou inspirovat komentarmi na CSFD a pred ocakavanou vydatnou vecerou sme vyrazili do kina na tuto animovanu rozpravku v povodnom zneni. Vysledkom sme boli naprosto uneseni a spokojni, pretoze sme dostali to pre co sme do kina prisli. Famozne vysperkovane detaily, zvlast precizne animovane chlpy na krysach, voda v kanali, verne kulisy Pariza a pribeh tiez nezaostaval. Mal spad, napetie, hudbu i niektore vtipne momenty. Majstri od Pixaru zase posunuli latku preciznej prace a skvelej digitalnej roboty o kus dalej. A to vobec nehovorim o tom, ze nasu veceru sme si naozaj vychutnali dosyta. Opat tu mame skvost, ktory by nemal chybat v zbierkach rozpravkovych fajnsmekroch. O par mesiacov neskor sme si zadovazili toto DVD a dokonca i bonusy Vam ponuknu nazriet do kuchyne panov od Pixaru. Uzasne a znamenite zaroven - 99%

Můj život beze mne (2003)

Nazov nam jasne naznacuje o com tento emocie vyvolavajuci film bude. Vidiet, ze kvalitne snimky sa daju najst i v produkcii kanadskej. Tolko nesebeckosti a ludkosti som uz davno nevidel u hlavnej predstavitelky. Zakerna choroba nema cas ani zlutovanie. Pribeh nas pomaly strhne a maloktore oko zostane suche, mozem iba doporucit.

Ahobsal insaeng (2004)

Velmi silny pribeh deti a jejich kazdodenne starosti a slati na ceste k dospievaniu. My vsetci sme s tym presli a vacsina z nas si rada zaspomina na detstvo. Musim sa priznat, ze korejska produkcia nepatri medzi moje naj, ale tento pribeh bol naozaj velmi chitil za srdce. I ked by som vytkol ten falosny plac, cez to vsetko, ale tento film vo mne doslova vyryl brazdu, potesil a zaroven dojal - bez ziadnych dalsich zbytocnych slov pet hviezd.

Let číslo 93 (2006)

Paul Greengrass nam ukazal poctivy kus prace, ktoru odviedol na tomto snimku, ktory je vynimocny tym, ze sa snazi zmapovat udalosti utoku na USA 9/11 z pohladu nic netusiacich cestujucich. Podarilo sa mu to dokonale az mi z toho naskakovala husia koza. Filmarsky a chronologicky velmi dobre zvladnute takmez az s dokumentaristickou presnostou. Osudy ludi na palube unesenho lietadla a jejich emocie nam divakom prestupovali po kozu kazdym moznym okamzikom. Film rozohodne patri do mojej TOP 20 svojou nezamenitelnou atmosferou a pocitmi ktore vo mne zostali po jeho zhliadnuti. 99% - Na druhu stranu co sa tyka vierohodnosti oficialnej verzi o utokoch na Pentagon, WTC a spadnutim tohto lietadla - povedal by som, ze ma obrovske trhliny a ja len dufam, ze sa najde dostatok ludi s kurazou, ktori sa nakoniec prebojuju k pravde. Co sa tyka padu United 93 - nezostal po lietadle ani mastny flak - kto mi to moze vysvetlit? Skratka nic iba krater bez jedineho srapnelu??? - tomu ja nechcem a ani nemozem uverit! Dalej ako je mozne, ze 9 z 19 unoscov stale ziju a pracuju rozne po svete??? Je evidentne, ze nemohli uniest tie lietadla....Hladanie pravdy preto pre mna zostava zastrete obrovskou clonou aku sposobili pady WTC 1 & 2 a s oficialnou verziou predkladanou masam vysetrovacou komisiou sa neztotoznujem.

Pásli ovce valasi (1973) (seriál)

Nezabudnutelny Jozef Kroner a jeho neopakovatelny hlas nas sprevadza vo vsetkych 13 dielov tejto klasiky natocenej na Barandove. Este si pamatam na tie chvile kedy som hltal tento serialik. Dnes sa na to so synom rad pozriem i s urcitou nostalgiou v srdci. Zasluzene plny pocet vzhladom k dobe vzniku. Tak ako Michal Docolomansky patri k Indianskym rozpravkam, tak Jozef patri neodmyslitelne k tomuto serialu, ktory bol o maly kusok lepsi.

Ďáblův advokát (1997)

TOP 10 film mojho rebricku, kde nenapodobytelny Al tu predvadza doslova one man show i ked Charlize a Jeffrey mu zdatne sekunduju no i tak to nestaci. Keanov vykon trosku nemastny a trosku neslany tak vobec neubera na sile celku. Znamenite dialogy, lubiva hudba, vhodne vybrane kulisy (vetsinou sa natacalo v Kanade) a svizne tempo udava tomuto mysterioznemu filmu smrnc. Je to presne ten typ filmu, ktory vo Vas zanecha pocit neistoty kedy si polozite otazku ci ten diabol existuje a kde a v kom sa prave nachadza. Vieme len to, ze je vsadepritomny a v podani Pacina je tato uloha diabla neskutocny skvost kedy sa mierumilovneho sefa stava sialeny otec. Ako uz i sam diabol naznacil marnivost je jeho oblubeny hriech. Nemozem inak ako dat plny pocet.