Čas probuzení (1990)

Prirodzeny Robin Williams predvadza svoj standard, no Robert De Niro ho doslova valcuje v kazdom momente. Je smutne, ze Robert neobrzal oskara za tento pocin, ale nie sa co cudovat, ked rok predtym Dustin Hoffman dostal jednu sosku od akademie za svojho autistu. Kazdopadne si myslim, ze to bol daleko lepsi vykon od De Nira o rok neskor. Etremne smutny film, ktory nenasilne vnika pod kozu divaka svojim pomalym tempom a len ozaj otrly clovek neuroni slzu. Absolutne nemam Penny co vytknut a davam zasluzene plny pocet.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

5 hviezd bez ziadnych siahodlhych debat, naturalisticky zobrazeny vojnovy konflikt, osub malej skupiny vyslanej pre zachranu jedneho vojaka, zverstva pachane pocas bojov, realisticky zobrazene bojove akcie, strhujuci pribeh s vybornou zvukovou kulisou - famozny vyber hercov a na reziserskej stolicke svetova velicina menom Spielberg - Scitane, podtrhnute - perfektny a takmer dokonaly vysledok 99.99%

Statečné srdce (1995)

Vyborny historicky film kde Gibson zvlada hlavnu ulohu i rezisera v jednej osobe. Pribeh ma naboj a strhujuci spad - nevadia mi ucite historicke odchylky kedze vysledok je naprosto uzasny a zasluzene patri do mojej Top 10. Tvorcovia museli vysvetlit veskere efekty ked ochrancovia zvierat chceli sudit Gibsona za tyranie zvierat. Ziadny kon nebol utrateny v tomto filme. Vacsinu koparzu tvorili vojaci z blizkeho okolia. Dufam, ze nasadena latka vydrzi Gibsonovi i do buducnosti a zachova si svoju nezavislost.

Cesta do zatracení (2002)

Napinavy dobovy thriler s vynikajucim Tomom Hanksom, Jude Lawom a Paulom Newmanom. Dohromady tvoria nosnu konstrukciu celeho filmu o uteku zbytku rodiny ku lepsiemu zivotu, co sa nakoniec nevyplni. Vo filme su urcite detaily, ktore mozu a nemusia niekoho urazit. Napriklad je tento pribeh situovany do Chicaga roku 1930 a v pozadi periferie mesta je vydiet metro. V tom roku sa vystavba metra iba planovala a kopec dalsich malych nezrovnalosti. Mne osobne to nevzalo tu euforiu z pribehu samotneho a som ochotny prizmurit oci nad tymi malymi nedostakami, pretoze kompletne to vytvori nazabudnutelny zazitok. Poctiva filmarcina, stylovo navodi nadych doby Al Capona a clovek si moze vychutnat tento akcni koktail i bez mnohych padlych. Malem Sullivanovi sa tato cesta nakoniec vydari a zacne iny novy zivot, ktory mu dava nadej na lepsi zivot. Nemozem inak ako pet hviezd.

Četa (1986)

Oliver Stone toci vacsinou filmy s nadychom americkeho patrionizmu, no co sa mu podarilo tymto snimkom by sa dalo povedat - majstrovske dielo. Surovost pribehu nas strhne uz hned v uvode a myslienka o nezmyselnosti vojny na nas srsi pocas celeho filmu. Film nabity hereckymi velicinami kde si medzi inymi vyborne sekunduju Dafoe s Berengerom. Je jedno kde sa nachadzas ked mas problem, potrebujes ho vyriesit. Bohuzial v tomto pripade maju nezmieritelny rivali v rukach zbrane. Toto bol jeden z mala filmov americkej produkcie ktory sa dostal za rezimu u nas do kin. 99%

Tanec s vlky (1990)

Klasika zanru - Kevin Costner nastavil latku tak vysoko, ze zrejme uplynie nejaky cas nez prekona niekto tento skvostny klenot. Film obsahuje napadity scenar, skvelu kameru, vyborny strih, uzasnu a podmanivu hudbu, samotny neokopirovany pribeh ktore su vo svojich kategoriach na velmi vysokej urovni a ako celok mame tu nadherne veledielo. Porucik severnej armady US, ktory chce sam seba znicit nakoniec nachadza zmysel zivota na odlahlom konci v indianskych teritoriach. Takto by mal vypadat westernovy epos ktoremu tri hodiny vobec neuskodili prave naopak.

Město bohů (2002)

Naprosto strhujuci napinavy thirller z prostredia slumu na okraji brazilskej metropole. O to viac sokujuce je to, ze tento pribeh bol inspirovany skutocnymi udalostiami, kde sa odohrala vojna gangov na predmesti Ria. Moji brazilsky spoluziaci iba potvrdili fakt, ze taketo veci sa deju v ich krajne. Vacsina regionov je ale bezpecnych pre turistov a navstevnikov tejto velmi rozmanitej krajiny. Dych beruce sceny s malymi detmi, sotva 10 rocnymi po zuby ozbrojeni a pripraveni likvidovat svojich protivnikov. Tak to chce naozaj otrlej a hodne surovej povahy prekusat sa takymto zivotom maleho zabijaka a dorast v dospeleho bez toho aby bol zlikvidovany niekym dalsim. Zakon dzungle - 99%

Schindlerův seznam (1993)

Spielberg opat dokazuje akym je velykanom sucasnosti. Filmu z nedavnej historie nejde takmer nic vytknut, ma to gradujuce tempo, posobivu hudbu, surove prostredie vyhladzovacich taborov, fanatickych nasledovatelov a vykonavatelov rezimu, bezmocne obete, famoznu dychberucu atmosferu medzi vsetkymi zucastnenimi. Neodskriepitelny fakt, ktory to vsetko umocnuje a dava celemu pribehu vacsi rozmer je, ze sa to naozaj stalo. 99%

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Tu su asi vsetky slova zbytocne - velmi silny ludsky pribeh o nadeji s excelentnim Morganom Freemanom. Plny pocet hviezd bez dalsich dlhych debat.

Simpsonovi (1989) (seriál)

Tak tento serial je uz klasika kde si uplne zo vsetkeho sveteho i nesvetho robia tvorcovia dobry den. Predstavte si ze to vsetko funguje i napriek ostrej satire ktora je prepletena medzi jednotlivymi dielami. Ty skorsie narodeni sa zabavia na skvelych hlaskach a ty najmensi na animacii. Homer nas svojim neobycajnym postojom k zivotu a k blizkym vie vzdy rozosmiat. Urcite tato seria parti medzi TOP 10 po zasluhe.