• Pohádka

Dokonalý podraz (2008) (seriál)

Zpočátku mi tento seriál připadal jako až příliš velká obdoba britského Hustle, příčemž Hustle má ovšem větší dávku šarmu, typického britského humoru a jisté noblesy a připadá mi i promyšlenější. Přesto jsem si časem našla k postavám cestu a ačkoliv jsou příběhy občas trochu přitažené za vlasy a ne zcela uvěřitelné, uznávám, že seriál má své kouzlo a z původně zamýšlených 3 zvyšuji na 4 hvězdičky. Nejsilnějším momentem je asi ta vzájemná podpora a oddanost zpočátku vzájemně nesourodých hlavních hrdinů. Nejlepší postavy jsou pro mne Parker (velmi vtipná a originální) a Sterling (škoda, že není ve více dílech).

Jan Palach (2018)

Film byl překvapivě civilní a nepatetický, což u tohoto tématu oceňuji. Není to dokument, takže občasné vyfabulované scény (diskuse se sovětskými vojáky před fakultou apod.) lze akceptovat. Celek působil realisticky, bez laciného sentimentu. Hlavní představitel neodpovídal tak zcela fyzicky (paní Palachová ještě méně), ale jednáním předpokládám spíše ano. Každopádně přesvědčivý film, který nenudil a působil v dobrém slova smyslu umírněněji než Hořící keř, který měl možná pečlivěji propracované reálie, ale působil více výchovně/pateticky. Naopak tento film divákovi nenutí interpretace, ale předkládá fakta a jejich posouzení nechává otevřené. To vnímám jako hlavní pozitivum.

V bezpečí (2018) (seriál)

Napínavý příběh s mnoha zvraty, který udrží diváka v napětí po celou dobu. Herecké výkony jsou přesvědčivé, postavy poměrně rozporuplné a chybující. Trochu méně věrohodná mi přišla skutečnost, že hlavnímu hrdinovi tak nějak prochází jeho často nerozvážné pátrání na vlastní pěst, které je sice pochopitelné, ale mohlo by policii spíše komplikovat než ulehčovat práci. Připadá mi nepravděpodobné, že by něco takového policie takto mlčky přecházela. Také závěr ve mně zanechal jistou pachuť. Ano, čistě "úředně" bylo spravedlnosti učiněno zadost, ale osobně mám pocit, že spíše než klasický příběh zločinu a trestu jsme sledovali sérii řetězících se nerozvážností a nešťastných náhod... Smutný příběh o tom, že minulost člověka dříve či později dostihne.

The Hundred Code (2015) (seriál)

Solidní klasická detektivka, bohužel s otevřeným koncem, tvůrci bezpochyby počítali s druhou sérií a je otázka, zda se jí po smrti Michaela Nyqvista ještě dočkáme... Na kvality "Mostu" tento seriál nedosahuje, ale rozhodně je to napínavá podívaná se zajímavými postavami.

Osudem pronásledováni (1985) (TV film)

Příjemné romantické sci-fi s atmosférou a hudbou 80. let. Oba hlavní protagonisté jsou výborní a sympatičtí, ostatní postavy jim spíše statují. Obzvlášť agenti FBI tu působí trochu komicky a ne zrovna dvakrát schopně. Nejsem si také jistá, jak by to s Joeym dopadlo dále, zda by se svými nově nabytými schopnostmi neskončil jako objekt výzkumu v nějakém přísně tajném zařízení. Přes tyto drobné výhrady jsem si film užila a myslím, že potěší každého milovníka žánru, který je schopen akceptovat pomalejší tempo vyprávění a triky odpovídající době svého vzniku.

Wall Street (1987)

Hlavně zpočátku trochu zdlouhavé, ale nakonec působivé drama. Michael Douglas i Charlie Sheen jsou tu výborní. Prostředí burzovních spekulací a bezohledných zbohatlíků stavějících na odiv nevkus a ochotu "prodat vlastní matku". Hlavní hrdina byl ve své touze po penězích a moci dost naivní, těžko uvěřit, že by nevěděl, do čeho jde, ale nakonec se u něj přece jen dostavilo drsné vystřízlivění. Závěr mi připadal jako až trochu moc velká moralita, ale vzhledem k době vzniku to tak možná původně nevyznívalo...

Figurína (1987)

Milá, laskavá romantická komedie s prvky pohádky i muzikálu, s pěknou hudbou a nezaměnitelnou atmosférou 80. let. Příjemný, nenáročný odpočinkový film.

Slow Burn (2000)

Působivé drama z neméně působivého prostředí pouště, která se v podstatě pro hlavní hrdinku a několik předchozích generací její rodiny změnila v jakési vězení bez mříží. Rodinná posedlost hledáním pokladu postupně ničí život několika generacím potomků původní majitelky i těm, kteří s nimi úmyslně či shodou okolností spojí své osudy. Co mi trochu nesedělo byl závěr, vzhledem k tomu, že byl ptáček v kleci dosud naživu, nemohlo uběhnout více než několik hodin a bylo tedy zvláštní prostě odjet a nepokusit se ji hledat, nemuselo být ještě pozdě... Každopádně si film zaslouží vyšší hodnocení, než jakého se mu zde dostalo. Námět i provedení je působivé a herecké výkony velmi dobré.

Lunapark smrti (1985)

Hodně zvláštní film, zpočátku jsem měla dojem, že se prostě dívám na další osmdesátkový studentský film, kde parta hajzlíků šikanuje ostatní mládež, ale zpočátku nenápadná, dalo by se říci "obyčejná" šikana přerůstá v závěru nečekaně v naprostou krvavou lázeň, což na nic netušícího diváka působí poměrně šokujícím dojmem. Na jednu stranu mi to přijde trochu na hranici věrohodnosti, protože člověk by čekal, že po smrti prvního z bandy si ostatní uvědomí, že to přehnali, a prostě se rozutečou, nebo jim prostě kokain zatemnil mozek? Na druhou stranu je film napínavý a nenudí, dovede vtáhnout do děje. Hororem bych ho ale ani přes ten závěr nenazvala. Za podívání ovšem tenhle film určitě stojí.

V pasti (2016) (seriál)

Nejsilnější stránkou tohoto krimiseriálu je určitě prostředí, ta izolovanost, drsnost a vůbec specifičnost života na podobném místě. Stojí zato sledovat seriál v originále s titulky a užívat si islandštinu. Trojice policistů působí sympaticky "obyčejně" a lidsky. Tempo seriálu odráží určitou pomalost zdejšího života, přesto zvláště ve druhé polovině seriálu mi připadalo, že je děj místy až příliš rozvláčný a lehký sestřih by neuškodil. Závěr byl opět napínavý a měl větší spád. Zajímalo by mne ale, k jakým trestům byli pachatelé odsouzeni a také jak to dopadlo s projektem přístavu a jaká byla vlastně role Hrafniho manželky - pokud se tedy neplánuje další série, pak zůstaly některé otázky nezodpovězeny...